Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Samozatrudnienie a zajęcia komornicze

10 komentarzy

Pytanie: Na wstępie powiem, że nie chcę uniknąc żadnej odpowiedzialności za dług. Chciałabym po prostu założyć jednoosobową działalność i wiedzieć jakie mam szanse albo jak to zrobić aby nie dopadł mnie komornik.:-) Wychowuję dwójkę niepełnosprawnych dzieci i dlatego też wpadłam w małe zadłużenie,bo wcześniej była bardzo solidnym klientem banku skok. Teraz skończyłam studia pielęgniarskie. i planuje zatrudnic sie na samozatrudnieniu. Chcę również złożyć wniosek o upadłość konsumencka. Jak to zrobić?? co może zobaczyć komornik?? po założeniu firmy?? Czy widoczne będzie gdzie jestem zatrudniona?? Znam dłużnika alimentacyjnego, mojego byłego męża, który ma firmę, widnieje w bazie danych, w internecie, ale komornik nie może ściągnąć z niego ani złotówki. Rozumiem, że na działalności komornik nie jest w stanie sprawdzić dla kogo i gdzie wykonuję zlecenia?? Skończyłam studia, aby polepszyc byt moim chorym dzieciom. Nie chciałabym, po zatrudnieniu sie jako podwykonawca jednoosobowy,aby od razu dopadł mnie komornik i pozostawił mnie znowu z minimum,które nie starcza nawet na utrzymanie mieszkania. Nie mam nic-wszystko wkładam w leczenie dzieci. Mieszkam na wynajmie. Nie mam oszczędności, auta… proszę o podpowiedź jak to zrobić aby nie znalazł mnie potem żaden SĘP…. 

Odpowiedź: Tytułem wstępu – jeżeli samozatrudnienie będzie w formie jednoosobowej działalności gospodarczej (a samozatrudnienie wiąże się właśnie z zarejestrowaniem jednoosobowej działalności gospodarczej), to nawet minimum ustawowe wolne od egzekucji nie przysługuje. Jeżeli natomiast będzie Pani bazować jako osoba nieprowadząca działalności gospodarczej na umowie zleceniu albo o dzieło, to wówczas można skutecznie żądać od komornika respektowania minimum jak w przypadku umowy o pracę.

Jeżeli będzie Pani prowadzić działalność gospodarczą to komornik też może ustalić, dla kogo Pani wykonuje usługi ale w tym celu komornik musiałby albo uzyskać wgląd do wystawianych przez Panią faktur albo przejrzeć historię operacji na Pani rachunku bankowym i wówczas dostrzeże kto dokonuje przelewów. Wtedy komornik może wystosować do takiego podmiotu zajęcie Pani wierzytelności nakazując aby podmiot ten czyli Pani klient przelewał należność na konto komornika a nie Pani.

Jeżeli Pani księgowość prowadzić będzie biuro rachunkowe, to w ZUS albo i w Urzędzie Skarbowym komornik może ustalić które to biuro, pofatygować się tam i zażądać wglądu do faktur: https://pamietnikwindykatora.pl/czy-biuro-rachunkowe-musi-udzielic-informacji-komornikowi/. Jeżeli księgowość będzie Pani samodzielnie prowadzić, to faktury będą u Pani i gdy komornik przyjdzie a Pani nie będzie w domu 😉 to nie wejdzie i nie sprawdzi. Może co prawda następnym razem przyjść z policjantem i ślusarzem który otworzy drzwi ale aby do tego doszło, to wierzyciel musi wpłacić komornikowi zaliczkę około 800 złotych i wierzyciele nie są do tego skorzy.

Co do wglądu komornika do historii na rachunku bankowym, to komornik nie uzyskuje tegoż zajmując konto, musiałby osobno zażyczyć sobie tego od banku. Nie wiem jak wielu komorników praktykuje to, ja nie słyszałem o takim przypadku. Poza tym może Pani podawać na fakturze konto zaufanej osoby trzecie i tego konta komornik nie zajmie gdyż bank odmówi wykonania polecenia zajęcia informują komornika że konto należy do osoby trzeciej. W takiej sytuacji oczywiście nie uzyska też wglądu w historię rachunku bankowego.

Jeżeli natomiast płatności za usługi będzie Pani otrzymywać od ręki w gotówce (po wykonaniu zabiegu), to w ogóle nie ma problemu.

Komornik może wezwać jednak wezwać Panią do złożenia wykazu majątku w tym do udzielenia informacji, kto jest Pani klientem a jak Pani z tego wybrnie, to już Pani sprawa.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

5 listopada, 2020

kategoria windykacja

tag

Komentarze do 'Samozatrudnienie a zajęcia komornicze'

Subscribe to comments with RSS

 1. Minimum firmie nie przysługuje ale w jednoosobowej można z powodzeniem korzystać do firmowych rozliczeń z konta osobistego (a nie firmowego) i wtedy miesięczne minimum przysługuje.

  Geniusz

  22 Cze 21 o 21:13

 2. Tak tylko że wierzytelność z tytułu np. wykonanej usługi komornik może zająć w całości zanim na konto wpłynie.

  admin

  22 Cze 21 o 22:01

 3. Jeżeli dłużnik prowadzący taką działalność ma jednego klienta to jest pogrzebany w przypadku egzekucji.

  Wojtek

  17 Lip 21 o 07:34

 4. Nawet kilku stałych klientów i jest problem. W obliczu egzekucji lepiej mieć przypadkowych klientów, jednorazowych.

  admin

  17 Lip 21 o 14:46

 5. W poruszonym w poradzie przypadku państwo powinno zapewniać większą ochronę przed zajęciami.

  Izka

  19 Lip 21 o 04:02

 6. A czym się właściwie różni samozatrudnienie od jednoosobowej działalności gospodarczej?

  Piotrek

  8 Sie 21 o 09:31

 7. Wygląda na to, że niczym – to jest to samo. Może określenie “samozatrudnienie” jest częściej używane w odniesieniu do tej jednoosobowej działalności gospodarczej w której taka osoba wykonuje usługi tylko dla jednej firmy i jest to ostatnimi czasy zamiast umowy o pracę.

  admin

  8 Sie 21 o 14:38

 8. Tak jak wyżej wykonujący działalność jest bez szans w przeciwko komornikowi, kwota wolna nie przysługuje, jedyny kontrahent a w rzeczywistości tak naprawdę pracodawca łatwy do namierzenia i zajęcia wierzytelności w całości.

  Łukasz

  22 Sie 21 o 11:29

 9. Może istnieje możliwość uznania przez komornika, przez sąd, że samozatrudnienie to substytut pracy etatowej i zapewnienie kwoty wolnej chociaż na koncie bankowym?

  Peter

  15 Wrz 21 o 15:16

 10. Na koncie bankowym sam Pan sobie może zapewnić kwotę wolna jeżeli zamiast konta firmowego będzie Pan używał konta osobistego. Jest to dopuszczalne, korzystne konta osobiste które można założyć nie wychodząc z domu są tutaj. Na żadne ustawowe kwoty wolne będąc samozatrudnionym, proszę nie liczyć.

  admin

  16 Wrz 21 o 07:56

Skomentuj