Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Pierwszeństwo wierzyciela hipotecznego

6 komentarzy

Pytanie: Jak przedstawia się pierwszeństwo wierzyciela hipotecznego przed innymi wierzycielami w danym postępowaniu egzekucyjnym? Czy mając hipotekę na domu dłużnika mam pierwszeństwo w egzekucji przed każdym wierzycielem bez względu na to, kto jest (osoba, firma, bank, instytucja – urząd) i bez względu na to, z jakiego tytułu są należności innych wierzycieli?

Przeczytaj też: Egzekucja z nieruchomości zabezpieczonej hipoteką

Odpowiedź: Wierzyciele hipoteczni nie korzystają z bezwzględnego pierwszeństwa w zaspokajaniu w egzekucji z nieruchomości. Są na piątym miejscu w kolejności. Proszę zapoznać się z wpisem: Pierwszeństwo, kolejność zaspokajania wierzycieli w egzekucji komorniczej.

Uprzywilejowanie wierzyciela hipotecznego dotyczy jedynie egzekucji z nieruchomości na której ma ustanowioną hipotekę. Jeżeli egzekucja prowadzona jest też z innych składników majątku dłużnika jak przykładowo wynagrodzenie za pracę albo z rachunku bankowego, to wierzyciel hipoteczny nie jest w tych egzekucjach uprzywilejowany.

Przeczytaj też: Zastaw czy hipoteka?

To znaczy że mając zabezpieczenie hipoteczne jestem uprzywilejowany w stosunku do należności skarbu państwa (podatki, składki ZUS) w egzekucji z tej nieruchomości jeżeli skarb państwa nie ma na niej hipoteki?

Zgadza się.

Przeczytaj też: Kolejność wpisów hipotecznych a kolejność zaspokajania

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

10 października, 2022

Komentarze do 'Pierwszeństwo wierzyciela hipotecznego'

Subscribe to comments with RSS

 1. A co z roszczeniami do nieruchomosci w przypadku alimentów? Czy wierzytelność alimentacyjna może zostać zaspokojona wcześniej mimo innego wpisu wierzyciela?

  Adam

  10 paź 22 o 07:57

 2. Tak, alimenty znajdują się na drugim miejscu a należności hipoteczne na piątym więc wierzytelności alimentacyjne nawet jeżeli pojawią się w egzekucji po ustanowieniu hipoteki przez innego wierzyciela, korzystają z pierwszeństwa.

  admin

  10 paź 22 o 08:46

 3. A co w sytuacji, gdy nieruchomość już jest obciążona przez wierzyciela, a roszczenie z tytułu alimentów dopiero się pojawi? Czy po wskazaniu przez wierzyciela alimentacyjnego hipoteki jako składniki majątku i jej sprzedaży alimenty zostaną spłacone przed innymi roszczeniami?

  Adam

  10 paź 22 o 14:57

 4. Tak, alimenty będą korzystać z pierwszeństwa w zaspokajaniu w egzekucji z nieruchomości pomimo tego, że wcześniej dla innego wierzyciela została ustanowiona hipoteka na tej nieruchomości; alimenty będą mieć pierwszeństwo przed jego zabezpieczoną wcześniej hipotecznie wierzytelnością.

  admin

  10 paź 22 o 15:09

 5. Pod warunkiem, że ten inny wierzyciel znaczy hipoteczny też nie jest uprzywilejowany z uwagi na charakter należności.

  Anonim

  10 paź 22 o 09:41

 6. No to jest oczywiste przecież.

  admin

  10 paź 22 o 15:07

Skomentuj