Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Czy wykaz majątku trzeba złożyć komornikowi osobiście?

7 komentarzy

Co jakiś czas otrzymuję pytania o to, czy dłużnik na wezwanie komornika ma obowiązek stawić się w kancelarii komorniczej w celu złożenia wykazu majątku. Dla wielu dłużników jest to nie lada problem. Dlatego, że w niektórych przypadkach szczególnie gdy egzekucję prowadzi komornik z wyboru, odległość jest znaczna i wielu dłużników po prostu nie ma pieniędzy na dojazd o czasie nie wspominając.

Odpowiedź brzmi: nie, dłużnik nie ma obowiązku stawić się w kancelarii komornika ani na złożenie wykazu majątku ani w jakiejkolwiek innej sprawie. Wynika to z dwóch przepisów kodeksu postępowania cywilnego. Dłużnik nie ma obowiązku stawiać się u komornika. Art. 8011 § 1 kpc stanowi, że dłużnik składa komornikowi wykaz majątku na piśmie lub ustnie do protokołu. Z kolei art. 760 § 1 stanowi, że wnioski i oświadczenia w postępowaniu egzekucyjnym składa się, według wyboru składającego, na piśmie albo ustnie do protokołu.

Wykaz majątku można więc złożyć pisemnie i wysłać komornikowi pocztą poleconą. Jeżeli pokrętne wezwanie od komornika nie zawiera formularza z pouczeniem o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań na którym to formularzu dłużnik może złożyć wykaz, to takowych formularzy jest mnóstwo w internecie, wystarczy wpisać w wyszukiwarce Google np. “wykaz majątku dla komornika formularz”

A czy można złożyć komornikowi wykaz majątku drogą elektroniczną?

Aktualnie nie ma wyraźnych przepisów, które wprost dopuszczają złożenie wykazu majątku drogą elektroniczną. Co prawda Poczta Polska wprowadziła usługę e-doręczeń, ale komornicy aż do roku 2029 nie są zobligowani do korzystania z tej usługi.

Termin na złożenie wykazu majątku

Jednemu dłużnikowi który skontaktował się zew mną, nie został wyznaczony przez komornika termin w wezwaniu do złożenia wykazu majątku, co wtedy? Jak chodzi o termin złożenia wykazu majątku przed komornikiem, to praktykuje się wyznaczanie 7 dniowego terminu. Nie jest to w tym przypadku termin ustawowy czyli przepisy nie określają terminu do złożenia wykazu majątku. Ustawodawca pozostawia tu swobodę komornikowi sądowemu który samodzielnie wyznacza dłużnikowi termin do złożenia wykazu majątku w piśmie wezwania Jest to termin, który komornik ustala według własnego uznania i jak napisałem wyżej, praktykowany jest termin 7 dniowy. To, że nie jest to termin ustawowy bynajmniej nie oznacza, że dłużnik może bezkarnie tego terminu nie dochować. Jeżeli dłużnik nie złoży wykazu majątku w wyznaczonym terminie, grozi mu nałożenie grzywny przez komornika. Jeżeli komornik nie wyznaczył terminu, to w zasadzie dłużnik chyba ma prawo wobec powyższego nie reagować na wezwanie, a w przypadku nałożenia na niego grzywny za niezłożenie wykazu majątku odwołać się argumentując, że komornik nie zakreślił terminu… Praktycznie jednak – szkoda nerwów i nie wiadomo, jaka byłaby decyzja sądu… Lepiej od razu złożyć wykaz majątku – przesłać komornikowi w terminie 7 dni.

Wezwanie do złożenia wykazu majątku po wyegzekwowaniu długu

Niektórzy dłużnicy otrzymują wezwanie do złożenia wykazu majątku już po dokonaniu spłaty długu komornikowi. Co wtedy należy zrobić? Złożenie wykazu majątku dotyczy sytuacji, gdy dłużnik ma niespłacone zobowiązania a komornik nie ustalił majątku z którego można by dług wyegzekwować. Wtedy komornik może nakazać dłużnikowi złożenie wykazu majątku w którym dłużnik musi wymienić wszystkie składniki swojego majątku, wierzytelności i inne prawa majątkowe, wraz z miejscem ich posiadania, pod rygorem odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznania jak i właśnie pod rygorem nałożenia nań grzywny za niezłożenie wykazu majątku.

Wyegzekwowanie długu zwalnia dłużnika z obowiązku udzielenia wyjaśnień jak i złożenia wykazu majątku jeżeli wyegzekwowanie długu nastąpiło przed upływem terminu wyznaczonego na udzielenie wyjaśnień / złożenie wykazu majątku a tak było w tym przypadku. Należy złożyć skargę na czynność komornika (na ukaranie grzywną): Odwołanie od grzywny nałożonej przez komornika załączając potwierdzenie spłaty / wyegzekwowania długu.

Skargę wnosi się do sądu ale uwaga: za pośrednictwem tegoż komornika czyli przesyła się ją na adres jego kancelarii. Jeżeli komornik stwierdzi, że dług został spłacony / wyegzekwowany, to sam powinien cofnąć decyzję u nałożeniu grzywny. I prawdopodobnie tak się stanie jednak skargę na czynności komornika należy opłacić na rachunek bankowy sądu przed jej złożeniem u komornika. Gdy komornik uzna skargę, opłata od skargi zostanie zwrócona.

Wpis zaktualizowano dnia 07 czerwca 2025 r.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

8 października, 2022

Komentarze do 'Czy wykaz majątku trzeba złożyć komornikowi osobiście?'

Subscribe to comments with RSS

  1. O tego właśnie potrzebowałam, niektórzy mówili że trzeba a inni że nie trzeba osobiście stawiać się na wezwanie ale nikt nie był w stanie wskazać przepisów a tu są, dziękuję.

    Danuta

    8 paź 22 o 20:52

  2. W ogóle to ciekawe po co żądają wykazu majątku przecie komornik dysponuje narzędziami do ustalenia majątku dłużnika począwszy od kont bankowych a skończywszy na nieruchomościach.

    Majewski

    9 paź 22 o 12:16

  3. Wszystkich możliwych składników majątku dłużnika komornik nie jest w stanie ustalić.

    admin

    9 paź 22 o 12:45

  4. A czy wykaz majątku można wysłać do komornika mailem?

    Pan Pytajnik

    13 mar 23 o 13:14

  5. Nie.

    admin

    13 mar 23 o 13:52

  6. To ciekawe. Bo właśnie dzwoniłem do dwóch kancelarii i w obu otrzymałem wiadomość, że można mailem.

    Pan Pytajnik

    13 mar 23 o 14:04

  7. Nie wierzę ale załóżmy że tak powiedzieli. Pod wykazem należy się podpisać. Jak Pan/Pani podpisze się w mailu? Skan z wykazu z podpisem załączy? Coś takiego nie ma mocy prawnej, tylko oryginał. Jeżeli w danej kancelarii coś takiego dopuszczają, to owszem, można skorzystać ale niech Pan/Pani nagra rozmowę w której komornik czy chociaż pracownik zezwoli na taką formę.

    admin

    13 mar 23 o 14:52

Skomentuj