Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Czy wykaz majątku trzeba złożyć komornikowi osobiście?

3 komentarze

Co jakiś czas otrzymuję pytania o to, czy dłużnik na wezwanie komornika ma obowiązek stawić się w kancelarii komorniczej w celu złożenia wykazu majątku. Dla wielu dłużników jest to nie lada problem. Dlatego, że w niektórych przypadkach szczególnie gdy egzekucję prowadzi komornik z wyboru, odległość jest znaczna i wielu dłużników po prostu nie ma pieniędzy na dojazd o czasie nie wspominając.

Przeczytaj też: Wykaz majątku a wyjawienie majątku

Odpowiedź brzmi: nie, dłużnik nie ma obowiązku stawić się w kancelarii komornika ani na złożenie wykazu majątku ani w jakiejkolwiek innej sprawie. Wynika to z dwóch przepisów kodeksu postępowania cywilnego.

Dłużnik nie ma obowiązku stawiać się u komornika. Art. 8011 § 1 kpc stanowi, że dłużnik składa komornikowi wykaz majątku na piśmie lub ustnie do protokołu. Z kolei art. 760 § 1 stanowi, że wnioski i oświadczenia w postępowaniu egzekucyjnym składa się, według wyboru składającego, na piśmie albo ustnie do protokołu.

Przeczytaj też: Grzywna za niezłożenie wykazu majątku

Wykaz majątku można więc złożyć pisemnie i wysłać komornikowi pocztą poleconą. Jeżeli pokrętne wezwanie od komornika nie zawiera formularza z pouczeniem o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań na którym to formularzu dłużnik może złożyć wykaz, to takowych formularzy jest mnóstwo w internecie, wystarczy wpisać w wyszukiwarce Google np. “wykaz majątku dla komornika formularz”

Przeczytaj też: Udzielenie wyjaśnień komornikowi a złożenie wykazu majątku

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

8 października, 2022

kategoria windykacja

tag

Komentarze do 'Czy wykaz majątku trzeba złożyć komornikowi osobiście?'

Subscribe to comments with RSS

 1. O tego właśnie potrzebowałam, niektórzy mówili że trzeba a inni że nie trzeba osobiście stawiać się na wezwanie ale nikt nie był w stanie wskazać przepisów a tu są, dziękuję.

  Danuta

  8 paź 22 o 20:52

 2. W ogóle to ciekawe po co żądają wykazu majątku przecie komornik dysponuje narzędziami do ustalenia majątku dłużnika począwszy od kont bankowych a skończywszy na nieruchomościach.

  Majewski

  9 paź 22 o 12:16

 3. Wszystkich możliwych składników majątku dłużnika komornik nie jest w stanie ustalić.

  admin

  9 paź 22 o 12:45

Skomentuj