Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Windykacja miękka i twarda

4 komentarze

Pytanie: Na czym polega windykacja miękka a na czym windykacja twarda? I czy zastosowanie jednej lub drugiej jest jakoś usankcjonowane?

Przeczytaj też: Czy firma windykacyjna może rozłożyć dług na raty?

Odpowiedź: Pojęcia “windykacji miękkiej” i “windykacji twardej” nie są zdefiniowanymi pojęciami. Windykacja miękka to, jak nazwa sugeruje, mniej uciążliwe dla dłużnika i nie generujące dodatkowych obciążających go kosztów czynności. Zwraca się tu uwagę na monity wzywające do zapłaty (pisemne – pocztowe, pocztą elektroniczną, telefoniczne, sms-y), negocjacje – terminów spłaty rat zadłużenia. Niektórzy włączają do windykacji miękkiej także dopisanie do rejestru długów jednak ja uważam, że ta czynność jest już co najmniej na granicy windykacji miękkiej a twardej.

Przeczytaj też: Windykacyjna pieczęć prewencyjna – skuteczna?

Windykacja twarda to już presja na dłużnika, przymuszanie go do dokonania zapłaty na przykład właśnie poprzez upublicznianie jego zadłużenia i to nie tylko w rejestrach długów ale też w internecie a nawet w realu, wizyty windykatorów oraz oczywiście postępowanie sądowe o zapłatę i egzekucja komornicza jak również inicjowanie postępowania karnego (zgłoszenie podejrzenia wyłudzenia).

Przeczytaj też: Windykacja terenowa

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

2 września, 2022

kategoria windykacja

Komentarze do 'Windykacja miękka i twarda'

Subscribe to comments with RSS

  1. O prawdziwej windykacji twardej można mówić kiedy zwyrodniałe osiłki odzyskują dług przyjechawszy do dłużnika. I niestety w polskich realiach tylko taka jest prawdziwie skuteczna.

    pat-ryk

    2 wrz 22 o 17:15

  2. Rozpowszechnianie informacji o zadłużeniu to w miejscu zamieszkania dłużnika to zdecydowanie twarda windykacja i częstokroć skuteczna.

    Bałazy

    3 wrz 22 o 16:40

  3. Tyle tylko i aż że takie upublicznianie już nie robi takiego wrażenia na dłużnikach i na sąsiadach. Ludzie przywykli już do sensacji którymi codziennie jesteśmy raczeni w mediach, również w społecznościowych.

    Marek

    6 wrz 22 o 16:15

  4. Zależy gdzie się mieszka. W patologicznej dzielnicy czy dla przykładu w katolickiej domków jednorodzinnych, klasa średnia.

    Bałazy

    6 wrz 22 o 16:43

Skomentuj