Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Porównanie kredytu gotówkowego i karty kredytowej

Jeden komentarz

Karta kredytowa (polecamy te tutaj) jest często przedstawiana jako alternatywa dla kredytów gotówkowych (polecamy te tutaj). Oba te rodzaje instrumentów finansowych mają sporo cech wspólnych, jednak są między nimi również znaczne różnice, które mogą zdecydować o przewadze albo kredytu gotówkowego, albo karty kredytowej. Zanim przejdziemy do porównania jeszcze słowo wyjaśnienia: pamiętaj, że to, co dla kogoś jest wadą, dla ciebie może być największą zaletą, więc posługuj się tym porównaniem do woli, ale pamiętaj, aby samodzielnie zawsze ocenić wszystkie za i przeciw.

Przeczytaj też: Kredyt odnawialny vs karta kredytowa

Kredyt gotówkowy
Kredyt gotówkowy jest jednym z podstawowych produktów bankowych. Występuje w ofercie wszystkich banków, a wiele z nich nawet ma bardzo różnorodną ofertę kredytową, w której występują zarówno kredyty celowe, jak i takie, których udziela się bez deklaracji celu. Oprocentowanie kredytów gotówkowych jest bardzo zmienne, ale zwykle mieści się w przedziale kilkunastu do dwudziestu procent, rzadko jednak przekraczając 17-18%. Kredyty gotówkowe zwykle udzielane są na kwotę od tysiąca złotych w górę, aczkolwiek niektóre banki minimum mają ustalone na poziomie trzech lub nawet pięciu tysięcy. Bardzo różne są formy spłaty: raty równe, raty malejące, marża pobierana od razu, albo całość odsetek pobierana od razu. Te dwie ostatnie formy są stosowane najrzadziej, dają pewność co do kosztów kredytu, ale też wymuszają wystąpienie o wyższą kwotę kredytu, żeby po odjęciu odsetek pozostała taka kwota, jaka jest nam potrzebna.

Kredyty gotówkowe są udzielane na wielu różnych typach zabezpieczeń. Wszystko zależeć będzie od wysokości kredytu, natomiast bardzo często wystarczające jest potwierdzenie dochodów zaświadczeniem lub nawet oświadczeniem. W zależności od stosunku zobowiązań do wysokości dochodów bank może zaoferować także kredyty z różnymi formami ubezpieczeń scedowanych na bank, ale są to kwestie bardzo indywidualne.

Przeczytaj też: Czy warto ubezpieczać kredyt gotówkowy?

Karta kredytowa
Podstawowa różnica między kredytem gotówkowym a kartą kredytową polega na tym, że karta kredytowa stanowi coś na wzór kredytu odnawialnego, czyli kredytu, który można „wielokrotnie wykorzystać”. Kredyt gotówkowy jest jednorazowym zasileniem konta, natomiast karta kredytowa pozwala na stałe odnawianie puli pieniędzy, jakie mamy do dyspozycji. Z tym jednak wiąże się inna cecha, a mianowicie niższe limity kredytowe. Karty kredytowe są wydawane najczęściej od limitu 500 złotych, ale wybrane banki nie mają dolnego limitu niższego od 200 złotych. Oczywiście limit zależny jest od wysokości dochodów kredytobiorcy oraz typu karty kredytowej.

Przeczytaj też: Karta kredytowa a informacja w BIK

Oprocentowanie kart kredytowych jest wyższe niż kredytów gotówkowych i wynosi przeciętnie 15-25%, przy czym najczęściej mieści się w przedziale 20-22%. Każdą kartę kredytową trzeba spłacać w kwocie minimalnej, a więc takiej, która uniemożliwia naliczanie odsetek od odsetek, a która jest indywidualnie ustalona na podstawie wysokości oprocentowania kredytu oraz typu karty. Karty kredytowe często dają możliwość niespłacania odsetek przez jakiś czas, zwykle około miesiąca do dwóch. Oczywiście skorzystanie z okresu bezodsetkowego jest obwarowane pewnymi dodatkowymi warunkami, ale teoretycznie jest to możliwe.

Przeczytaj też: Jak wybrać dobrą kartę kredytową

Podsumowanie
Karty kredytowe są na pewno wygodniejsze niż gotówka w portfelu (i mogą przynosić dodatkowe korzyści), jednak ze względu na wysokie oprocentowanie nie zawsze się ta wygoda będzie opłacała. Tak naprawdę realną konkurencją dla kart kredytowych, choćby ze względu na wysokość limitu, są kredyty odnawialne, a nie kredyty gotówkowe. Bez względu na to jednak warto zauważyć, iż karta kredytowa jest niezależnym źródłem finansowania, niepowiązanym z podstawowym kontem, co oznacza z jednej strony konieczność pamiętania o regularnej spłacie, ale z drugiej strony daje pełniejszą kontrolę nad wydatkami.

Przeczytaj też: Jak działa okres bezodsetkowy na karcie kredytowej?

19 września, 2014

1 komentarz do 'Porównanie kredytu gotówkowego i karty kredytowej'

Subscribe to comments with RSS

  1. Karta kredytowa jest dość specyficznym narzędziem w naszym portfelu. Nieumiejętne posługiwanie się nią może być zabójcze dla naszych domowych finansów. Płacenia nią za granicą zawsze sporo nas kosztuje ze względu na wysokie prowizje i przewalutowanie. Ma natomiast jedną ogromną zaletę – okres bezodsetkowy jeżeli właściciel karty kredytowej go nie przekracza.
    Kilkanaście lat temu, zwłaszcza przed kryzysem finansowym banki rozdawały swoje karty kredytowe każdemu na lewo i prawo. Teraz banki już nie są tak chętne do ich wydawania poprzez co ich liczba powoli ale systematycznie spada. Mimo tego że wszystkim się tak wydaje ale karta kredytowa nie jest całkowicie bezpłatnym produktem. Najczęściej banki zwalniają nas z opłaty za wydanie karty i korzystanie z niej ale tylko w pewnym okresie czasu (np. na okres roku).
    Istnieje możliwość zwolnienia się z rocznej opłaty za korzystanie z karty ale pod warunkiem że osiągniemy wymagany próg obrotów na karcie, ale przy korzystaniu z ich większej liczby staje się to trudnym zadanie. Dlatego zaleca się aby korzystać z jak najmniejszej ilości kart kredytowych. Warto zrobić przegląd kart w naszym portfelu i zrezygnować z tych z których praktycznie wcale nie korzystamy a tylko generują nam dodatkowe comiesięczne koszta. Tym łatwym sposobem znacznie łatwiej jest wykonać wymagany obrót i zwolnić się z opłaty. Ciekawym sposobem na rozwiązanie tego problemu jest także bezpośrednie zapytanie banku o to czy nie zwolniłby nas z opłaty. Często podczas rozmów z pracownikami banku nie tylko zostajemy zwolnienie z opłaty ale również dostajemy róże promocje jak na przykład cashback za płatności nasza kartą. Zatem wniosek nasuwa się jeden – zawsze warto zapytać, to nic nie kosztuje.

    Szyna

    11 gru 21 o 05:10

Skomentuj