Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Karta kredytowa a informacja w BIK

Jeden komentarz

Pytanie: Wnioskowałam o wydanie karty kredytowej i właśnie otrzymałam ja z banku w przesyłce. Mam pytanie – czy bank umieści w Biurze Informacji Kredytowej informację o wydaniu tej karty oraz o limicie kredytu? Zaznaczam, ze nie chodzi mi o to, czy trafi do BIK przeterminowany kredyt z karty kredytowej ale czy od razu po wydaniu karty bank przesyła do BIK informację o jej wydaniu i o limicie. I czy jeżeli będę starała się o przyznanie mi kredytu to posiadanie karty kredytowej nawet z niewykorzystanym z limitem może obniżyć moją zdolność kredytową? Mam zamiar za pewien czas wystąpić o przyznanie kredytu hipotecznego i chciałabym zrobić wszystko aby moja zdolność kredytowa była jak najwyższa.

Przeczytaj też: Karta kredytowa – wymagania

Odpowiedź: Tak, informacja o wydaniu karty i limicie kredytu na karcie kredytowej przekazywana jest do BIK niezależnie od tego, czy limit tego kredytu jest czy nie jest wykorzystywany przez posiadacza karty. Nawet jeszcze nieaktywna karta widnieje jako zobowiązanie w BIK. I jak najbardziej, fakt posiadania przez klienta karty kredytowej (lub więcej niż jednej karty) jest brany pod uwagę przez bank jako scoring przy ocenie zdolności kredytowej przed udzieleniem kredytu hipotecznego jak i każdego innego kredytu, w tym także przed wydaniem kolejnej karty kredytowej. Proszę zwrócić uwagę na to, że Pani praktycznie w jeden dzień może wykorzystać zapewne cały limit na karcie i powstanie zobowiązanie wobec banku. Można tę sytuację z kartą kredytową (nawet z niewykorzystanym limitem) porównać do sytuacji w której ma Pani zaciągniętą pożyczkę, kredyt gotówkowy. Kolejny (czy nawet ten sam w którym ma Pani kartę) bank musi przed udzieleniem Pani kredytu dokonać kalkulacji, czy udzielenie kolejnego (kolejnego dla Pani) kredytu nie będzie zbyt ryzykowne zważywszy, ze może Pani zrobić debet na karcie i do spłaty będą już dwa zobowiązania z których spłatą może Pani nie podołać.

Przeczytaj też: Karta kredytowa a utrata pracy

Dlatego, zwłaszcza gdy ktoś posiada kartę z wysokim limitem kredytu albo i kilka kart kredytowych i gdy ma wątpliwości czy jego zdolność kredytowa będzie w ocenie banku wystarczająca do zaciągnięcia celowego kredytu, to dobrym rozwiązaniem może być rezygnacja z kart kredytowych, wypowiedzenie umowy. Także wówczas gdy ktoś ubiega o kredyt gotówkowy albo o pożyczkę hipoteczną ponieważ kredyt na karcie jest wyjątkowo drogi po upłynięciu okresu bezodsetkowego który bywa mylnie liczony przez wielu posiadaczy karty kredytowej: Jak działa okres bezodsetkowy na karcie kredytowej?

Przeczytaj też: Jak banki oceniają zdolność kredytową

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

8 lipca, 2020

kategoria kredyty

tag ,

1 komentarz do 'Karta kredytowa a informacja w BIK'

Subscribe to comments with RSS

  1. Karta kredytowa to specyficzny rodzaj kredytu. jest odnotowany limit karty w BIK ale na przykład komornik nie ma prawa tego zająć a pożyczkę czy zwykły kredyt – może zająć.

    kraken

    15 paź 21 o 07:25

Skomentuj