Jak działa okres bezodsetkowy na karcie kredytowej?
Pytanie: Nie jestem pewna czy rozumiem zasadę funkcjonowania okresu bezodsetkowego na karcie kredytowej. Jeżeli otrzymam kartę kredytową w ramach której bank zaoferuje mi okres bezodsetkowy wynoszący 55 dni to znaczy że po dokonaniu każdej bezgotówkowej transakcji mam 55 dni nieoprocentowanego kredytu? I dodatkowe pytanie, jeżeli mogę: czy ewentualnym ustaniu stosunku pracy muszę poinformować bank w którym mam kartę?
Przeczytaj też: Jak wybrać dobrą kartę kredytową
Odpowiedź: Absolutnie nie jest tak, jak Pani myśli. Zanim zacznie się korzystać z karty kredytowej i wykorzystywać okres bezodsetkowy czyli nieoprocentowany kredyt na dokonywanie zakupów przy użyciu karty, należy mieć pewność że dobrze się zrozumiało zasady funkcjonowania okresu bezodsetkowego. Przede wszystkim pojęcie cyklu. Podpisując z bankiem umowę o kartę kredytową, ustala Pani datę, na którą co miesiąc przypada rozpoczęcie cyklu rozliczeniowego. Począwszy od tej daty ma Pani 55 dni (jeśli akurat tyle wynosi okres bezodsetkowy w banku który oferuje Pani kredyt na karcie) okresu bezodsetkowego, jeżeli tego dnia dokona Pani zakupu lub płatności przy użyciu karty kredytowej. Jeżeli początek cyklu zostanie ustalony w umowie na 1dzień każdego miesiąca, i np. mamy 1 kwietnia, to okres bezodsetkowy (rozpoczęty 1 kwietnia) będzie upływał 25 miesiąca maja. I jeżeli 1 kwietnia zapłaci Pani np. w hipermarkecie za zakup nowego telewizora, to tym samym na 55 dni bank udziela Pani nieoprocentowanego kredytu na ten zakup; płaci Pani środkami banku z karty kredytowej.
Przeczytaj też: Karta kredytowa – wymagania
Oczywiście jeśli Pani chce, może Pani spłacić debet na karcie wcześniej. Jeżeli jednak telewizor ten kupi Pani np. dopiero 10 kwietnia albo dokona tego dnia drugiego zakupu płacąc bezgotówkowo kartą kredytową, to pozostający do wykorzystania okres bezodsetkowy wynosi już tylko 45 dni. Jeżeli błędnie rozumowałaby Pani, że od 10 kwietnia również przysługuje Pani 55 dni okresu bezodsetkowego i tyle czasu zwlekałaby Pani ze spłatą kredytu na karcie (a dokładniej debetu), do przekroczyłaby Pani okres bezodsetkowy. Wówczas musiałaby Pani zapłacić odsetki nie tylko za owe 10 dni o które przekroczony został okres bezodsetkowy kredytu, ale też odsetki cały okres bezodsetkowy a ściślej za okres który był bezodsetkowym dopóki nie przekroczyła go Pani mając debet na karcie kredytowej. A trzeba wiedzieć, że oprocentowanie kredytu na karcie jest jednym z najwyższych, to jeden z najdroższych kredytów.
Przeczytaj też: Karta kredytowa a informacja w BIK
Dlatego, z karta kredytową trzeba obchodzić się ostrożnie i umiejętnie – powiedzmy, że ze zrozumieniem. Należy też wiedzieć i o tym, że kolejny okres bezodsetkowy kredytu na karcie po rozpoczęciu nowego cyklu przysługuje jej posiadaczowi tylko pod warunkiem, że spłacił wcześniejszy debet i znów ma do wykorzystania pełny przyznany limit kredytowy.
Co zaś tyczy się ustania stosunku pracy i karty kredytowej to zależy, czy w umowie bank obliguje Panią do poinformowania o tym: https://pamietnikwindykatora.pl/karta-kredytowa-a-utrata-pracy/.
Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl
Okres bezodsetkowy czyli grace period to naprawdę fajna sprawa jeżeli ktoś jest w stanie kontrolować swoje wydatki. Korzystam z karty kredytowej już 8 lat, jeszcze nie zdarzyło mi się przekroczyć terminu i zawsze był to kredyt w stu procentach bezodssetkowy.
jarema
8 gru 21 o 05:14