Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Czy warto ubezpieczać kredyt gotówkowy?

Jeden komentarz

Ubezpieczenie kredytu zwiększa jego koszt. Kredyt gotówkowy jest ogólnie droższym produktem bankowym, niż innego typu kredyty, a jeśli dojdzie do tego ubezpieczenie, to całkowite koszty mogą być naprawdę wysokie. Przy okazji, relatywnie korzystne kredyty gotówkowe mamy tutaj ale z powrotem do rzeczy.

Ubezpieczenie kredytu jest jednym z dodatkowych produktów oferowanych przez bank, przy zaciąganiu kredytu. Decydując się na nie, klient powinien być świadom tego, że ogólne koszty kredytu wzrosną.

Przeczytaj też: Kredyt gotówkowy na budowę domu

Bywają sytuacje, że bank ma w swojej ofercie tani kredyt, który na pierwszy rzut oka rzeczywiście na taki wygląda, ale ‘haczykiem’ jest właśnie ubezpieczenie, które w takim wypadku potencjalny kredytobiorca musi wykupić, jeśli chce skorzystać z takiego taniego produktu. ‘Tani’ w tej sytuacji oznacza tylko tyle, że sam kredyt nie jest drogi, ale jeśli weźmie się pod uwagę jego ubezpieczenie, które podwyższa miesięczną ratę o kilkadziesiąt złotych, to produkt wcale już tani nie jest. Taka oferta bankowa jest nazywana często ofertą powiązaną. Jest to tzw. cross selling, z którym właśnie najczęściej można spotkać się w bankach przy zaciąganiu kredytów. Bank oferuje ‘promocyjny kredyt’, ale pod warunkiem, że wykupi się coś jeszcze. W tym wypadku może być to właśnie ubezpieczenie. Często jest również tak, że bank nie stawia warunków klientowi. Zaciągając kredyt, bank może jedynie zaproponować coś do niego, ale wcale nie trzeba z tego korzystać. Należy jednak mieć świadomość tego, że żaden bank nie daje niczego za darmo i każdy dodatkowy produkt, czy usługa kosztuje i zwiększa ogólną wartość kredytu. Zanim podejmie się decyzję, czy skorzystać z dodatkowych usług, lub czy skorzystać z promocyjnego kredytu gotówkowego proponowanego w ofercie powiązanej, warto przeliczyć wszystkie koszty i zastanowić się nad tego typu ofertą. Może się okazać, że wcale nie jest atrakcyjna i nie jest opłacalna.

Przeczytaj też: Pożyczka hipoteczna czy kredyt gotówkowy?

Ubezpieczenie kredytu na pewno zwiększa jego koszty. Zazwyczaj potencjalny kredytobiorca nie jest zainteresowany takim rozwiązaniem i raczej skłania się ku temu, by zaciągnąć sam kredyt gotówkowy, bez żadnych dodatków. Sam fakt pożyczania od banku pieniędzy świadczy o tym, że klient jest w potrzebie. Brakuje mu środków finansowych, a to wiąże się oczywiście z tym, że chciałby mieć raty możliwe do spłaty, które nie nadwerężą i tak skromnego już budżetu finansowego. Na pewno taka opcja będzie tańsza, ale czy bardziej korzystna? Ubezpieczenie odgrywa bardzo ważną rolę, zarówno dla samego banku, jak i dla kredytobiorcy. Jest to konkretne i bardzo solidne zabezpieczenie w razie gdyby okazało się, że z jakichś przyczyn zadłużenie nie może zostać spłacone. Najczęściej taka sytuacja następuje w sytuacji, gdy kredytobiorca traci pracę. Inną, równie częstą przyczyną niespłacania kredytu, oprócz utraty etatu, jest choroba.

Przeczytaj też: Utrata zdolności kredytowej – wypowiedzenie umowy kredytu

Kiedy dochodzi do takich sytuacji życiowych, ubezpieczenie spłaty kredytu jest nieocenione. Osoba, która pożyczyła od banku pieniądze, zostaje zwolniona z dalszego spłacania kredytu, a raty przejmuje na siebie ubezpieczyciel. W dzisiejszych czasach, kiedy bezrobocie jest na tak wysokim poziomie i przyszłość każdego człowieka jest niepewna, ubezpieczenie kredytu jest naprawdę pożądanym i racjonalnym rozwiązaniem. Nigdy nie wiadomo, co kogo spotka i warto zabezpieczyć się na wypadek nieszczęścia. Dobrą wiadomością jest to, że jeśli do awaryjnej sytuacji nie dojdzie, kredyt spłaci się w terminie i z ubezpieczenia się nie skorzysta, to większość banków je zwraca. Jest to kolejny plus, który przemawia za tym, by swoje kredyty ubezpieczać.

Przeczytaj też: Wcześniejsza spłata kredytu konsumenckiego

18 września, 2014

1 komentarz do 'Czy warto ubezpieczać kredyt gotówkowy?'

Subscribe to comments with RSS

  1. Analitycy finansowi twierdzą, że takie ubezpieczenie kredytu nie jest wcale bezużyteczne i warto je płacić, bo daje realną ochronę przed utratą całości pieniędzy, które bank nam oddał w sytuacji, kiedy nie jesteśmy w stanie chwilowo spłacać takiego zadłużenia. Jeśli straciliśmy pracę, możemy ubiegać się od ubezpieczyciela o pokrycie chwilowo rat naszego kredytu. Jeśli dochodzi do śmierci małżonka, dzięki ubezpieczeniu kredytu będziemy mogli być pewni, że nie dojdzie do zniszczenia życia pozostałej części rodziny, która zostaje w takiej sytuacji z długami osoby, która te długi zaciągała.

    Sylwester

    7 gru 21 o 11:19

Skomentuj