Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Kredyt odnawialny vs karta kredytowa

2 komentarze

Karty kredytowe (dobre oferty są tutaj) zwykle zestawia się w porównaniach z kredytami gotówkowymi, co jest błędem, ponieważ najbliższy pod względem zastosowań i formuły do kart kredytowych jest kredyt odnawialny, dawniej zwany debetem w koncie, a dziś także limitem kredytowym konta.

Przeczytaj też: Kredyt odnawialny czy gotówkowy?

Podobieństwa
Zarówno kredyt odnawialny, jak i kartę kredytową, otrzymać można z niską kwotą kredytu, na pewno już od 500 złotych, a w niektórych bankach nawet mniej. Jeśli chodzi o góry próg to jest ona zależny nie od formy kredytu, ale od zdolności kredytowej i typów zastosowanych zabezpieczeń. Obie te formy kredytowania pozwalają na korzystanie z automatycznie odnawiającego się salda debetowego, oczywiście pod warunkiem wpłat na właściwe konto (własny ROR w przypadku limitu kredytowego lub rachunek karty w przypadku karty kredytowej). Ponieważ do konta, do którego został udzielony limit kredytowy, można normalnie zamówić kartę płatniczą, pod względem wygody użytkowania obie te formy są zbliżone- i tu, i tu dysponujemy plastikowym pieniądzem o podobnym zasięgu (w zależności od wydawcy karty). Ani w przypadku karty kredytowej, ani w przypadku kredytu odnawialnego nie trzeba dokumentować swoich wydatków, ponieważ kredyt w obu tych przypadkach jest kredytem udzielanym na dowolny cel. Jeśli chodzi o sposób obliczania zdolności kredytowej to jest on w obu tych przypadkach niemal identyczny, przy czym minimalnie większą zdolność kredytową zwykle osiąga się dla limitu kredytowego niż dla karty kredytowej, ale różnica to jedynie sporadycznie przekracza 10% wartości kredytu.

Przeczytaj też: Porównanie kredytu gotówkowego i karty kredytowej

Różnice
Karta kredytowa jest kredytem droższym od kredytu odnawialnego. Różnica dotyczy zarówno oprocentowania, jak też korzystania z różnych dodatkowych funkcji. W przypadku kredytu odnawialnego pieniądze, które zostaną dopisane do salda dostępnego na koncie, wydaje się zgodnie z cennikiem konta, a więc na przykład przelewy mogą być bezpłatne, podobnie jak wypłaty z bankomatów (oczywiście to zależy również od banku, więc zawsze musisz wiedzieć, co dzieje się w Tabeli Opłat i Prowizji). W przypadku karty kredytowej sytuacja jest bardziej skomplikowana, ponieważ tutaj przelewy z rachunku karty oraz wypłaty w bankomatach zwykle są płatne i jedynie pojedyncze oferty banków stanowią w tym obszarze wyjątki.

W przypadku limitu kredytowego nie skorzystamy z czegoś, co dostaniemy w przypadku karty kredytowej, a mianowicie z okresu bezodsetkowego, czyli prawa do spłaty samej kwoty kredytu bez odsetek przez pewien określony czas i przy spełnieniu kilku dodatkowych warunków. Z drugiej strony, limit w koncie nie wymaga spłat minimalnych, natomiast karta kredytowa – owszem.

Przeczytaj też: Jak działa okres bezodsetkowy na karcie kredytowej?

Jeśli chodzi o oprocentowanie, w przypadku kart kredytowych jest ono mniej więcej o jedną czwartą- jedną trzecią wyższe niż w przypadku limitu kredytowego w koncie, natomiast wiele w tym wypadku zależy i od banku, i od kwoty kredytu.

Podsumowanie
Kredyty odnawialne i karty kredytowe mają wiele cech wspólnych, ale wiele też je różni. Choć wygoda obu rozwiązań jest zbliżona, koszt korzystania z nich może być różny i ostateczny wybór będzie zależał od tego, jak konkretna osoba wykorzystuje swoje środki – czy głównie w formie płatności bezgotówkowych, przelewów bezpośrednich, czy woli korzystać z gotówki. Za każdym razem ocena poszczególnych cech kart i limitu odnawialnego będzie nieco inna. Na pewno obie te formy kredytowania mają sporo zalet, które przesądzają o ich wyższości nad kredytem gotówkowym, jednak należy pamiętać, że każdy kredyt ma określone zastosowania i jeśli potrzebujemy jednorazowo większej gotówki, lepszym rozwiązaniem niż karta albo limit kredytowy będzie kredyt gotówkowy.

Przeczytaj też: Kredyt odnawialny sposobem na płynność finansową?

1 października, 2014

kategoria kredyty

tag

Komentarze do 'Kredyt odnawialny vs karta kredytowa'

Subscribe to comments with RSS

  1. Witam, można prosić o wytłumaczenie, jak oblicza się średnie saldo na koncie bankowym?

    Morwa

    30 paź 20 o 15:09

  2. Średnie saldo na rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym (pytania dotyczyły kont osobistych i firmowych), to suma stanów konta czyli sald z każdego dnia w miesiącu podzielona przez liczbę dni tego miesiąca. Uwaga, przy wyliczaniu średniego miesięcznego salda brane są salda na koncie z końca dnia, po ostatniej sesji wychodzącej i przychodzącej (ta kwestia też budziła wątpliwości pytających).

    admin

    30 paź 20 o 16:01

Skomentuj