Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Kredyt hipoteczny dla spółki z o.o. a sprawdzenie prezesa

1 komentarz

Ten temat poruszył ktoś niedawno w komentarzu na tym blogu i obiecałem że poświęcę temu zagadnieniu osobny wpis. Jakoś nie chciało mi się dokonywać nowego wpisu bo wizę że wciąż przybywa komentarzy zwłaszcza do poprzedniego wpisu, ale skoro zapowiedziałem, to niniejszym piszę.

Użytkownik bloga zapytał więc, prezes spółki z o.o. też jest sprawdzany przez bank w sytuacji gdy to spółka ubiega się o kredyt hipoteczny. Z tego co wiem, to tak, prezes też jest sprawdzany. I podobno (zaznaczam: podobno) miały już miejsce takie sytuacje w których spółka nie otrzymała kredytu pomimo dobrych wyników i zdolności kredytowej gdyż sam prezes nie był zbyt majętny tudzież miał już zobowiązania finansowe.

Co ma prezes do kredytu mieszkaniowego o który stara się spółka z o.o. w której on prezesuje? Otóż w sytuacji gdy egzekucja kredytu od spółki będzie bezskuteczna, to wówczas bank może skierować dochodzenie roszczenia właśnie od prezesa na zasadzie odpowiedzialności subsydiarnej. Może banki są podejrzliwe tak jak ja w tym temacie. Myślę sobie bowiem że skoro prezes nawet dobrze prosperującej spółki jest niewypłacalny to aż trochę (jego albo wspólników) “korci” aby i sama spółka prędzej lub później  pozaciągała zobowiązań finansowych bez zamiaru ich spłacenia… Oczywiście w przypadku kredytu hipotecznego, jego zabezpieczeniem jest skredytowana przez bank nieruchomość, ale obowiązkiem banku jest dołożyć najwyższej staranności aby także kredyt mieszkaniowy został udzielony podmiotowi który będzie w stanie i będzie miał zamiar spłacać raty bez poślizgów, bez konieczności wypowiadania umowy o kredyt i wszczynania postępowania egzekucyjnego.

19 września, 2014

kategoria kredyty

1 komentarz do 'Kredyt hipoteczny dla spółki z o.o. a sprawdzenie prezesa'

Subscribe to comments with RSS

  1. Postanowiłem nieco zdywersyfikować moje inwestycje i po wahaniach zdecydowałem się na zakup kilku lokali które będę wynajmował firmom lub ich pracownikom. W tym celu szykuję się do wzięcia kredytów hipotecznych. Mógłbym wycofać część środków z moich niektórych inwestycji bez uszczerbku dla tychże, ale po co – lepiej wziąć kredyt hipoteczny bo to darmo pożyczony pieniądz, jak to niektórzy mówią. Dziwie się sobie że tak długo z tym zwlekałem, bo znajomości i możliwości sprawdzenia wiarygodności przyszłych najemców mam naprawdę spore. Chodzi o sprawdzenie standingu finansowego takiej firmy oraz zarządu a także wspólników. Dobra rada – jak też przymierzasz się do tego biznesu, to sprawdź dobrze komu będziesz wynajmował. Często bowiem zamiast zysku powstają jedynie zaległości w płaceniu za wynajem których nie sposób później wyegzekwować.

    baronek

    7 Lis 14 o 07:10

Skomentuj