Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Jak często komornik wysyła zapytanie do ZUS?

3 komentarze

Pytanie: Aktualnie mam status bezrobotnego, komornik prowadzi wobec mnie postępowanie egzekucyjne. Kolega nagrał mi legalną pracę za stawkę znacznie wyższą od minimalnej wolnej od zajęcia. Moje pytanie, jak szybko komornik może dowiedzieć się o zatrudnieniu mnie, znaczy się jak często komornik wysyła zapytanie do ZUS?

Przeczytaj też: Kiedy komornik dowie się o umowie zlecenie?

Odpowiedź: Jeżeli Pana dług nie jest z tytułu alimentów, to nie sposób przewidzieć, kiedy komornik ponownie zapyta ZUS o płatnika Pana składek. Może to zrobić za kilka dni a może za kilka miesięcy lub wcale i umorzyć bezskuteczną egzekucję. Być może się mylę ale wydaje mi się, że większość komorników w sprawach innych niż alimentacyjne zapytanie do ZUS wysyła tylko raz.

Przeczytaj też: Kiedy komornik dowie się o nowej pracy?

Inaczej jest w przypadku egzekucji alimentów gdzie komornik wysyła zapytanie do ZUS nie rzadziej jak raz na sześć miesięcy. Ponadto, jeżeli w takiej sprawie już wysłał do ZUS zapytanie, to instytucja ta nawet bez zapytania jej ma obowiązek powiadomić komornika jeżeli dłużnik zostanie gdzieś zatrudniony.

Przeczytaj też: Pracujący emeryt a komornik

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

9 października, 2022

Komentarze do 'Jak często komornik wysyła zapytanie do ZUS?'

Subscribe to comments with RSS

 1. To znaczy że w przypadkach egzekucji należności innych niż alimentacyjne ZUS nie informuje komornika z urzędu o podjęciu zatrudnienia przez dłużnika?

  Beata

  9 paź 22 o 09:38

 2. Tylko w przypadku egzekucji alimentów ZUS informuje komornika z własnej inicjatywy o podjęciu pracy przez dłużnika.

  admin

  9 paź 22 o 09:42

 3. To ile razy komornik sprawdza ZUS zależy od długości trwania egzekucji jak też od tego czy dłużnik na początku pracował.

  Przemo

  7 sty 23 o 19:42

Skomentuj