Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Egzekucja z nieruchomości zabezpieczonej hipoteką

Jeden komentarz

Pytanie: Mam od trzech miesięcy sprawę u komornika ale egzekucja jest cały czas całkowicie bezskuteczna. Komornik ustalił, że dłużnik jest właścicielem nieruchomości i czeka czy złożę wniosek o wszczęcie z niej egzekucji. Podał numer księgi wieczystej, sprawdziłem w internecie i jest tam hipoteka na rzecz banku zabezpieczająca jakiś kredyt wzięty przez tego mojego dłużnika. Mam pytanie, czy jest sens brnąć w egzekucję w takim przypadku? Jak to jest, czy w ogóle jest możliwa licytacja nieruchomości zabezpieczonej hipoteką? Czyż bank nie ma prawa przejąć takiej nieruchomości na podstawie hipoteki? Może komornik nie sprawdził, ze tam jest hipoteka i dlatego pisze, że jest możliwa egzekucja. Ta nieruchomość to dom jednorodzinny.

Przeczytaj też: Pierwszeństwo wierzyciela hipotecznego

Odpowiedź: Bank nie ma prawa przejąć na własność nieruchomości zabezpieczonej hipotecznie, chyba że (jak każdy wierzyciel egzekwujący) dopiero po drugiej bezskutecznej licytacji: https://pamietnikwindykatora.pl/przejecie-nieruchomosci-przez-wierzyciela/. Może Pan skutecznie złożyć do komornika wniosek o wszczęcie egzekucji z tej nieruchomości zabezpieczonej hipoteką na rzecz innego wierzyciela.

Przeczytaj też: Po jakim czasie komornik zajmuje mieszkanie

Inna sprawa, to czy ma to sens a to zależy od tego, na jaką kwotę / do jakiej kwoty została ustanowiona hipoteka, ile wynosi zadłużenie z tytułu kredytu który zabezpiecza ta hipoteka i jaka jest wartość tej nieruchomości. Może się okazać, że zadłużenie z tytułu kredytu zabezpieczone hipoteką jest niemal równe a nawet przewyższa wartość nieruchomości i wówczas wnoszenie przez Pana o jej egzekucję (i opłacanie biegłego do opisu i oszacowania jej) mija się z celem. Bank bowiem jako wierzyciel hipoteczny korzysta z pierwszeństwa zaspokajania przed wierzycielami osobistymi dłużnika czyli przed Panem.

Przeczytaj też: Egzekucja hipoteki przymusowej

Jeżeli nieruchomość zostanie sprzedana przez komornika albo jeżeli zostanie przejęta przez któregoś z wierzycieli (choćby i przez Pana) na własność po drugiej bezskutecznej licytacji, to hipoteka zostanie wykreślona i nieruchomość będzie już wolna od tego obciążenia.

Przeczytaj też: Wierzyciel nie chce wykreślić hipoteki

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

5 stycznia, 2021

1 komentarz do 'Egzekucja z nieruchomości zabezpieczonej hipoteką'

Subscribe to comments with RSS

  1. Pod uwagę należy wziąć i to, że egzekucja z nieruchomości będzie bezskuteczna, tak najczęściej jest w przypadku domów, szczególnie wtedy gdy taki dom jest zamieszkały a przeci8eż najczęściej jest zamieszkały.

    Mietek

    5 sty 21 o 14:53

Skomentuj