Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Odszkodowanie od banku za niewykonanie zajęcia komorniczego

2 komentarze

Pytanie: Bank nie zablokował konta bankowego na polecenie komornika. Zajęcie komornicze pozostawało niewykonane przez trzy tygodnie, tak ustalił komornik. Do tego czasu dłużnik swobodnie obracał pieniędzmi na rachunku firmowym. Czy jako wierzyciel mogę z tego tytułu zażądać od banku odszkodowania?

Przeczytaj też: Elektroniczne zajęcie rachunku bankowego przez komornika

Odpowiedź: Tak, może Pan zażądać odszkodowania w tym stosowne powództwo do sądu wnieść. Art. 892 § 1 kpc (kodeksu postępowania cywilnego) stanowi bowiem, że bank, który naruszył przepisy dotyczące obowiązków banku w zakresie egzekucji z rachunków bankowych odpowiada za wyrządzoną przez to wierzycielowi szkodę.

Przeczytaj też: Odszkodowanie od banku za przelanie komornikowi świadczeń niepodlegających egzekucji

Proszę jednakże zwrócić uwagę na warunek którym jest wyrządzona wierzycielowi szkoda. Musiałby Pan zatem wykazać, że niewykonywanie przez bank polecenia zajęcia komorniczego spowodowało, że nie zostały zajęte środki które wówczas dłużnik posiadał na rachunku bankowym a które zostałyby zajęte gdyby nie to zaniedbanie ze strony banku. I że przez to egzekucja zakończyła się bezskutecznie.

Przeczytaj też: Dostęp komornika do historii rachunku bankowego

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

1 września, 2022

Komentarze do 'Odszkodowanie od banku za niewykonanie zajęcia komorniczego'

Subscribe to comments with RSS

  1. Tylko jak to wykazać, że w międzyczasie przez konto przepłynęły środki które nie zostały zajęte?

    Jacek

    2 Wrz 22 o 05:42

  2. Komornik ma prawo do wglądu w historię operacji na rachunku bankowym dłużnika (w tekście zamieszczony jest odnośnik do wpisu o tym).

    admin

    2 Wrz 22 o 05:58

Skomentuj