Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Odszkodowanie od banku za przelanie komornikowi świadczeń niepodlegających egzekucji

5 komentarzy

Pytanie: Kto ponosi odpowiedzialność odszkodowawczą wobec dłużnika za ściągnięcie przez komornika i przekazanie wierzycielowi egzekwującemu świadczenia nie podlegającego egzekucji jak 500 plus, alimenty albo zasiłek pielęgnacyjny? Czy jest to bank czy jest to komornik – kogo pozwać? Komornik ponoć nie wie z jakiej puli otrzymał środki, nie ma wglądu do rachunku bankowego a bank ma.

Odpowiedź: Tak, komornik nie wie, że otrzymał środki ze świadczeń nie podlegających egzekucji. W takich przypadkach o odszkodowanie można pozwać bank. Bank nie ma prawa przekazać z konta tego rodzaju świadczeń, stanowi o tym art. 54a prawa bankowego traktujący o środkach pieniężnych na rachunkach bankowych wolnych od zajęcia.

To na który przepis można się powołać formułując powództwo odszkodowawcze przeciwko bankowi? Tylko na ten art. 54a prawo bankowe? A z kodeksu cywilnego?

W omawianej sytuacji, gdy szkoda została spowodowane wskutek bezprawnego działania banku (naruszenie art. 54a prawa bankowego), podstawą prawną powództwa o odszkodowanie jest odpowiedzialność deliktowa – art. 415 kc który stanowi, że kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

30 sierpnia, 2022

Komentarze do 'Odszkodowanie od banku za przelanie komornikowi świadczeń niepodlegających egzekucji'

Subscribe to comments with RSS

  1. A czy dłużnik nie może zażądać od wierzyciela by zwrócił środki które otrzymał ze świadczenia niepodlegającego egzekucji? Chodzi mi konkretniej o to, czy bank nie wybroni się tym argumentem w procesie o zapłatę odszkodowania?

    Norbi

    2 wrz 22 o 14:50

  2. Bardzo wątpię w skuteczność tego argumentu. Wierzyciel tak jak komornik nie wie, że środki pochodzą ze świadczenia wolnego od egzekucji. I na jakiej podstawie żądać zwrócenia ich przez wierzyciela? bezpodstawne wzbogacenie, ha ha ha? No nie, bo wierzyciel nie wzbogacił się bezpodstawnie tylko otrzymał zwrot (części) długu.

    admin

    2 wrz 22 o 15:01

  3. Z drugiej zaś strony, jeżeli bank zapłaci odszkodowanie czyli zwróci te środki dłużnikowi, to dłużnik będzie bezpodstawnie wzbogacony ponieważ to świadczenie niepodlegające zajęciu zostało przelane do komornika a od komornika wierzycielowi i pomniejszyło dłużnika dług!

    Maniek

    1 gru 24 o 18:33

  4. Bank prowadzący rachunek dłużnika powinien wyłączyć środki niepodlegające zajęciu i poinformować komornika o przeszkodzie w przekazaniu określonych kwot.

    Anonim

    9 lut 25 o 13:53

  5. Maniek, bank w takiej sytuacji chyba może wystąpić do wierzyciela o zwrot tych środków ale to tylko moje zdanie, nie wiem co na to prawo, orzecznictwo, doktryna.

    Anonim

    9 lut 25 o 13:54

Skomentuj