Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Odszkodowanie od banku za przelanie komornikowi świadczeń niepodlegających egzekucji

2 komentarze

Pytanie: Kto ponosi odpowiedzialność odszkodowawczą wobec dłużnika za ściągnięcie przez komornika i przekazanie wierzycielowi egzekwującemu świadczenia nie podlegającego egzekucji jak 500 plus, alimenty albo zasiłek pielęgnacyjny? Czy jest to bank czy jest to komornik – kogo pozwać? Komornik ponoć nie wie z jakiej puli otrzymał środki, nie ma wglądu do rachunku bankowego a bank ma.

Przeczytaj też: Wniosek dłużnika o ograniczenie egzekucji z rachunku bankowego

Odpowiedź: Tak, komornik nie wie, że otrzymał środki ze świadczeń nie podlegających egzekucji. W takich przypadkach o odszkodowanie można pozwać bank. Bank nie ma prawa przekazać z konta tego rodzaju świadczeń, stanowi o tym art. 54a prawa bankowego traktujący o środkach pieniężnych na rachunkach bankowych wolnych od zajęcia.

Przeczytaj też: Elektroniczne zajęcie rachunku bankowego przez komornika

To na który przepis można się powołać formułując powództwo odszkodowawcze przeciwko bankowi? Tylko na ten art. 54a prawo bankowe? A z kodeksu cywilnego?

W omawianej sytuacji, gdy szkoda została spowodowane wskutek bezprawnego działania banku (naruszenie art. 54a prawa bankowego), podstawą prawną powództwa o odszkodowanie jest odpowiedzialność deliktowa – art. 415 kc który stanowi, że kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia.

Przeczytaj też: Solidarna odpowiedzialność komornika i Skarbu Państwa

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

30 sierpnia, 2022

Komentarze do 'Odszkodowanie od banku za przelanie komornikowi świadczeń niepodlegających egzekucji'

Subscribe to comments with RSS

  1. A czy dłużnik nie może zażądać od wierzyciela by zwrócił środki które otrzymał ze świadczenia niepodlegającego egzekucji? Chodzi mi konkretniej o to, czy bank nie wybroni się tym argumentem w procesie o zapłatę odszkodowania?

    Norbi

    2 Wrz 22 o 14:50

  2. Bardzo wątpię w skuteczność tego argumentu. Wierzyciel tak jak komornik nie wie, że środki pochodzą ze świadczenia wolnego od egzekucji. I na jakiej podstawie żądać zwrócenia ich przez wierzyciela? bezpodstawne wzbogacenie, ha ha ha? No nie, bo wierzyciel nie wzbogacił się bezpodstawnie tylko otrzymał zwrot (części) długu.

    admin

    2 Wrz 22 o 15:01

Skomentuj