Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Elektroniczne zajęcie rachunku bankowego przez komornika

87 komentarzy

Jak już może niektórzy z Was wiedzą, od dnia 8 września 2016 roku zajęcie rachunku bankowego przez komornika odbywa się drogą elektroniczną. Komornicy są już do technicznie tego przygotowani i był na to przygotowany komornik do którego kilka dni temu wystosowałem wniosek egzekucyjny. Otrzymałem dwa pisma w związku z zajęciem konta bankowego dłużnika.

Przeczytaj też: Jak szybko komornik dowie się o nowym koncie bankowym?

Jedno pismo, to powiadomienie dłużnika o zajęciu a ja otrzymałem odpis. A drugie pismo to wydruk z elektronicznego zajęcia. Oba pisma z tą samą datą ale oczywiście bank będzie miał u siebie owe elektroniczne polecenie zajęcia od razu a dłużnik (choć i dłużnik i komornik mają siedzibę w Warszawie) najwcześniej nazajutrz a prawdopodobnie nie wcześniej jak trzeciego dnia.

Nie powinny zatem mieć już racji bytu sytuacje o których nieraz pisałem na tym blogu a mianowicie kiedy dłużnik otrzymywał odpis zajęcia o kilka, kilkanaście dni wcześniej zanim bank zrealizował zajęcie przez co dłużnik miał czas na wypłacenie bądź przelanie środków na inne konto zanim zostały zajęte.

Przeczytaj też: Konto w banku poza OGNIVO

Mam jednak niejakie wątpliwości co do tego, czy w bankach owe zajęcia realizowane były i będą natychmiast po otrzymaniu polecenia zajęcia. Tak powinno być ale czy tak było i będzie? Jeżeli pani Jola będzie miała kolejkę zajęć do realizacji to może po otrzymaniu zajęcia bank dokona blokady konta dopiero na przykład za trzy dni? Przecież czas na dwie kawy (poza lunchem) i na pogaduszki z koleżankami też musi wygospodarować.

Przy okazji, jak zawsze, polecam (także dłużnikom – do zmiany) fajne oferty kont osobistych tutaj a firmowych tutaj. Gdy komornik już sprawdzi gdzie masz konto, to zapewne nieprędko sprawdzi ponownie…

Przeczytaj też: “zajęcie konta bez powiadomienia”

4 października, 2016

Komentarze do 'Elektroniczne zajęcie rachunku bankowego przez komornika'

Subscribe to comments with RSS

 1. Dodam tylko,że również elektroniczne zajęcie rachunku wiąże się z kosztem 50 groszy więc jest zdecydowanie tańsze niż wysyłanie pisma poleconego. Ale czy z tej racji komornicy obniżyli też zaliczki, których żądają od wierzyciela – raczej nie.

  Jerzy

  4 paź 16 o 17:59

 2. Zaliczka w sprawie o której wyżej wyniosła mnie 197 zł. (włączając w to poszukiwanie majątku) Bywało drożej. Taniej chyba też bywało, ale rzadko.

  admin

  4 paź 16 o 19:19

 3. Mam takie pytanie, cz komornik może zająć konto techniczne?

  Oska

  18 lis 16 o 06:54

 4. Nie, komornik nie może zająć konta technicznego. Rachunek techniczny to nie jest rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy. Rachunek techniczny służy do dokonywania takich operacji jak np. zaciągnięcie / spłata kredytu hipotecznego czy spłata karty kredytowej albo np. założenie lokaty czy zasilenie karty prepaid. Nie wykonuje się przy użyciu konta technicznego operacji właściwych dla konta osobistego.

  admin

  18 lis 16 o 07:14

 5. US zają konto a przychody na nim były małe, nic z tego konta nie ścigali i w miedzy czasie były robione miesieczne przelewy na konto US aby w ratach spłacić zadłużenie, zadłużenia zostalo ok 700 zł to dlaczego po wpłynięciu wiekszej kwoty na konto zostaly zablokowane środki w wysokości całego zadłużenia tz 2000 zl? Oddadza pieniadze które wczesniej w ratach były wpłacane?

  Anna

  18 lis 16 o 18:51

 6. Zapewne w US zawinili nie odnotowawszy spłat. w ratach. najlepiej tam zatelefonować i zażądać wycofania nadmiernego zajęcia. Jak to nic nie da, to pisemnie i postraszyć pozwem o zwrot pieniędzy. jak nie zareagują, to pozew złożyć do sądu.

  admin

  18 lis 16 o 19:05

 7. Mam pytanie – czy Centralna Baza Rachunków Bankowych już jest dostępna?

  Witt

  24 gru 16 o 08:57

 8. Wczoraj czytałem, że dopiero mają zamiar taką bazę stworzyć.

  admin

  24 gru 16 o 09:34

 9. Czy jest sposób by zapobiec takiemu elektronicznego zajęciu, gdy wierzyciel bezzasadnie wszczyna egzekucję? kwota została mu w całości i w terminie zapłacona, czy po dokonaniu spłaty nie można wystąpić do sądu o stwierdzenie że tak się stało?

  hung

  15 sie 17 o 16:24

 10. Niestety, póki co nie ma takiej możliwości, pisałem kiedyś że należałoby coś takiego wprowadzić tzn. taką bazę żeby komornik sprawdzał przed wszczęciem egzekucji w niej czy dany wyrok nie został aby dobrowolnie spłacony.

  admin

  15 sie 17 o 17:21

 11. Czy komornik może rozłożyć spłate na raty i zwolnić konto?

  Anonim

  21 maj 18 o 11:15

 12. W sprawie rozłożenia długu na raty należy kontaktować się z wierzycielem, bo komornik jest związany wnioskami wierzyciela i nie jest władny rozkładać spłatę długu na raty. To wierzyciel może wystąpić do komornika z wnioskiem na przykład o ograniczenie egzekucji poprzez zwolnienie wynagrodzenia za pracę albo właśnie konta bankowego w zamian za dobrowolne wpłaty ze strony dłużnika w ustalonej z wierzycielem wysokości. Postępowanie egzekucyjne może też zostać zawieszone, jeżeli wierzyciel złoży do komornika stosowny wniosek.

  admin

  21 maj 18 o 11:32

 13. Mam w mBanku pięć kont: dwa rachunki firmowe, i trzy indywidualne – osobiste. Dziś komornik a w zasadzie mBank zajął mi konto firmowe ale inne te wszystkie konta też zajął pomimo tego, że na koncie firmowym było wystarczająco pieniędzy. Ten sam więc dług ściągnął ze wszystkich kont, na wszystkim mam pieniądze. Kogo mam teraz oskarżyć, mBank czy komornika, czy obydwóch? Już nie raz miałam z tym bankiem korowody ale teraz miarka się przebrała.

  spi2

  21 maj 18 o 21:26

 14. Proszę się nie przejmować, w ciągu kilku dni konta powinny zostać odblokowane i zaobserwuje Pani, że dług został ściągnięty tylko z jednego konta (o ile rzeczywiście było wystarczająco środków). przechodziłem przez to i ja i to nie raz – też mam konta w mBanku osobiste i firmowe. Nie wiem czy w innych bankach też jest to tak denerwująco rozgrywane, ale w mBanku to standard jak widać.

  Komornik nie ma nic do tego to znaczy się, on wysyła zajęcie egzekucyjne wskazując rachunek albo i nie wskazując jeśli nie zna a technicznie to oczywiście bank dokonuje zajęcia konta. Przy okazji mBank nieźle zarabia na takich zajęciach komorniczych – pobiera prowizję w wysokości 30 zł. (a może już więcej) od właściciela konta o czym z góry Panią uprzedzam.

  admin

  21 maj 18 o 22:43

 15. Ile czasu od zajęcia konta ma bank na przekazanie komornikowi pieniędzy a komornik ile ma czasu na przekazanie pieniędzy wierzycielowi?

  Miok

  2 wrz 18 o 06:37

 16. W lipcu tego czyli 2018 roku weszła zmiana przepisów i obecnie banki mają przekazywać środki komornikowi po upływie siedmiu dni od dnia otrzymania od komornika powiadomienia o zajęciu rachunku bankowego. A komornik wierzycielowi – jak dawniej czyli ma cztery dni na przekazanie mu pieniędzy.

  admin

  2 wrz 18 o 06:47

 17. Mam możność uzyskiwania praktycznych informacji o skuteczności elektronicznych zajęć kont bankowych dłużników. Procedura spełnia założenia, dłużnicy panikują, że konto zostało im zajęte bez powiadomienia wcześniejszego od komornika. I o to chodzi. Skuteczność egzekucji z kont bankowych na pewno bardzo się zwiększyła.

  Edwin

  8 wrz 19 o 06:26

 18. W piątek komornik zajął mi kilkaset złotych z konto jak i z subkonta. Mój bank udostępnia informacje, co uważam za bezprawne, dopóki nie wiem czego sprawa dotyczy, a nie mam bladego pojęcia. Nie mam aktualnie długów, nie dostawałem żadnych napominających emaili, listów bądź telefonów. Klasyczne ‘obuchem przez łeb’. Co mogę w tej sytuacji zrobić??
  Zachodzi ryzyko, że być może chodzi o inną osobę o takim samym nazwisku, wiem z autopsji, że takie przypadki się zdarzają, choć to niepojęte. Gdzie mogę zgłosić ten rozbój, czy mam szansę na odzyskanie środków, i rzetelne stwierdzenie z czego ten mój niby dług wynika? Dziękuję z góry za jakieś info i pomoc w tej sprawie

  Janek

  22 wrz 19 o 06:56

 19. Musiał w poleceniu zajęciu konta znajdować się też Pana nr PESEL, bez tego bank nie zrealizowałby zajęcia konta.

  Na zajęciu konta gdy się Pan zaloguje na konto) powinny być podane dane komornika i sygn akt sprawy. prosze skontaktować się z komornikiem (telefon znajdzie Pan w internecie) i dowiedzieć się o co chodzi, kto jest rzekomym wierzycielem i który sąd wydał wyrok i jaka jest sygnatura akt sprawy sądowej. Obecnie komornik zajmuje konto elektronicznie a odpis zajęcia przysyła dłużnikowi pocztą polską wiec zapewne po kilku dniach otrzyma Pan i tam będą dane wierzyciela, wyroku i sądu. Jeżeli dalej nie bedzie Pan wiedzial o co chodzi, to proszę wówczas zatelefonować do sądu i podając sygnaturę akt sprawy sądowej poprosić aby powiedziano panu kto był powodem czyli wierzycielem w tej sprawie. Jeżeli ostatecznie uzna Pan wówczas, że nie miał Pan takiego długu, to trzeba będzie pozwać tego rzekomego wierzyciela o zwrócenie Panu pieniędzy a może i prokuraturę powiadomić. A jeżeli jeszcze pozostaje jakaś część “długu” to wnieść do sądu o pozbawienie wykonalności tytułu wykonawczego.

  admin

  22 wrz 19 o 08:29

 20. Mam dylemat i prosze o rade. Dwoch komornikow zajelo mi konto bankowe. Nie otrzymalam zadnych pism od nich o zajeciu konta. Napisalam emaile do nich z prosba o informacje na temat wierzyciela oraz o przeslanie mailem zeskanowanych dokumentow.
  Jeden z nich odpisal mi ze sprawa dotyczyla zadluzenia, postepowanie zostalo zakonczone, i zajecia rachunkow bankowych uchylone.
  Drugi poinformowal mnie o sygn akt, o firmie ITI NEOVISION, z ktora nie pamietam abym w ciagu ostatnich 15 lat podpisywala jakas umowe, pisma do mnie wysylane byly na inny adres, nigdy nie docieraly do mnie na moj aktualny adres, ktory od 2005 roku jest niezmienny.
  Mam pytania. Dlaczego pierwszy komornik zajal mi konto bankowe, jesli moje zadluzenie bylo splacone w 2016 roku. Konto jest nadal zajete, nie chce mi przeslac mailem zadnych zeskanowanych dokumentow dot. mojej sprawy.
  Drugi komornik nalega abymprzeslala moj aktualny adres, ktory jest niezmienny od 15 lat, aby wyslac dokumenty.
  Ja prosze o zeskanowanie i przeslanie mailem. Niestety bezskutecznie.
  Prosze mi powiedziec, jakie moge powziac dzialania w tej sprawie.

  Magdalena

  11 paź 19 o 13:52

 21. W pierwszej ze spraw spłaciła Pani bezpośrednio wierzycielowi a ten później skierował wniosek egzekucyjny do komornika? Czasem od uchylenia zajęcia do zwolnienia konta mija nawet kilka tygodni, jeżeli potrwa to np. z miesiąc, to proszę przypomnieć się komornikowi i zagrozić złożeniem do prokuratury zawiadomienia o przekroczeniu uprawnień – niedopełnieniu obowiązków oraz skargi na czynności komornika do sądu cywilnego. Czy komornik twierdzi że wysłał Pani odpis zajęcia konta wraz z info o wszczęciu egzekucji? Na Pani aktualny jaki adres?

  W drugiej sprawie jak Pani chce dokumenty no to proszę podac komornikowi ten aktualny adres skoro twierdzi że go nie zna. Widac wysłał go na ten stary adres. A do sądu prosze wnieść o doręczenie pozwu i nakazu zapłaty wraz z wnioskiem o przywrócenie terminu do wniesienia sprzeciwu od nakazu zapłaty.

  admin

  11 paź 19 o 14:44

 22. Efektywność egzekucji znacząco wzrosła dzięki zajęciu elektronicznemu konta. Mam porównanie z okresem przed gdy zajęcia były listownie kierowane także do banków.

  Anonim

  3 cze 20 o 17:53

 23. Jak często komornik szuka konta?

  Agniecha

  29 paź 20 o 14:12

 24. Chyba z 99% komorników już na początku postępowania egzekucyjnego wysyła do OGNIVO zapytania o konta bankowe – czy i w którym banku dłużnik je posiada. Z naszych ustaleń (w setkach spraw egzekucyjnych) wynika, że bardzo rzadko komornik po jakimś czasie ponownie w danej sprawie zapytuje OGNIVO. Większość komorników nie przetrzymuje spraw przez wiele miesięcy. Dokonawszy zajęcia konta na którym nie ma środków, stwierdziwszy dodatkowo że dłużnik nie pracuje albo pracuje na stawce minimalnej, że nie ma nieruchomości ani wartościowych ruchomości ani innych składników majątku, zazwyczaj umarzają postępowanie egzekucyjne po kilku miesiącach i w tym czasie nie występują z ponownym zapytaniem do OGNIVO.
  Z kolei konto w banku który nie jest zrzeszony w systemie OGNIVO – to cel poszukiwań wielu dłużników przeciwko którym prowadzone jest postępowanie egzekucyjne. Obecnie już wszystkie banki zrzeszone są w systemie OGNIVO, zarówno banki komercyjne jak i banki spółdzielcze. Jedynie Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo – Kredytowe nie są w tym systemie zrzeszone ale komornicy nie są przecież głupi i rozsyłają do tych instytucji zapytania formą tradycyjną czyli pocztą poleconą do każdego z osobna.
  Bardzo jednak rzadko komornik który już wystosował zapytanie do systemu OGNIVO czyni to ponownie w tym samym postępowaniu egzekucyjnym. Niektórzy dłużnicy o tym wiedzą i tuż po wszczęciu postępowania egzekucyjnego kiedy to komornik zajmie im konto bankowe i dokona zapytań w OGNIVO (na samym początku postępowania egzekucyjnego) otwierają nowy rachunek bankowych w którymś z banków który najczęściej nie jest „niepokojony” przez komornika.

  admin

  29 paź 20 o 14:31

 25. Prowadzę firmę i w końcu nie mogąc odzyskać moich należności od kontrahentów sam „dorobiłem się” komornika na koncie. Zakładam, że już puścił zapytania przez OGNIVO, zajął mi konto firmowe i osobiste, nic nie ściągnął, bo oczywiście spodziewałem się go. W zasadzie nie jestem typem człowieka który unika płacenia ale skoro państwo nie jest mi w stanie zapewnić skutecznej egzekucji moich należności, to muszę się ratować tym samym. Jak Pan uważa, czy komornik puści jeszcze raz zapytanie przez OGNIVO, czy da sobie już spokój? Pytam ponieważ chciałbym otworzyć teraz w innym banku konto firmowe, bo bez tego trudno w mojej branży prowadzić firmę.

  Anonim

  1 mar 21 o 21:14

 26. Według mojej wiedzy większość komorników tylko raz w danej sprawie wykorzystuje system OGNIVO do namierzania kont bankowych; jeżeli egzekucja jest bezskuteczna to nie ponawiają tej czynności. Dlatego po stwierdzeniu, że komornik dokonał już poszukiwania kont bankowych, dłużnik może otworzyć sobie nowe i prawdopodobieństwo tego, że komornik zajmie je w tym samym postępowaniu, będzie raczej znikome. Jak chodzi jednak o firmowe konto, to proszę mieć na względzie na przykład to, że komornik może spisać numeru konta bankowego z faktury sprzedaży.

  Do prowadzenia działalności gospodarczej z powodzeniem można używać konta osobistego które ma tą zaletę, że na takim koncie przysługuje dłużnikowi comiesięczna kwota wolna od egzekucji a na firmowym koncie żadna kwota wolna nie przysługuje mu, zupełnie tak jak gdyby przedsiębiorcy stanowili grupę podludzi zestawieniu z osobami które nie prowadzą działalności gospodarczej i którym oprócz kwoty wolnej na rachunku osobistym przysługuje też kwota wolna od egzekucji z wynagrodzenia za pracę.

  admin

  1 mar 21 o 21:32

 27. Zgadza się (odnoszę się do wątpliwości w temacie szybkości wykonania polecenia zajęcia w banku) – przesłanie polecenia zajęcia przez komornika elektronicznie a wykonanie zajęcia to może być rozrzut nawet kilkudniowy.

  Pater

  11 maj 21 o 19:16

 28. A czy komornik ma prawo zająć kilka kont na raz czy może zająć jedno i następne dopiero wtedy kiedy okaże się że na pierwszym brak wystarczających środków?

  Leszek

  12 maj 21 o 15:17

 29. Ma prawo zając wiele kont bankowych naraz. Jeżeli w sumie ściągnie z kont więcej niż wynosi dług, to zwraca dłużnikowi tę nadwyżkę.

  admin

  12 maj 21 o 15:39

 30. O zwrot nadwyżki zabranej z konta trzeba się prosić państwa komorników, trwa to tygodniami.

  mazur

  25 maj 21 o 14:51

 31. Piszesz zawiadomienie do prokuratury o przywłaszczeniu pieniędzy przez komornika na przykład i kopię wysyłać komornikowi. Oczywiście jeżeli faktycznie tygodniami nie zwraca tych pieniędzy.

  admin

  25 maj 21 o 15:06

 32. Komornik zajmie każde konto osobiste jak i firmowe pod warunkiem, że się o takim koncie dowie. Czy się dowie? Na początku postępowania egzekucyjnego – tak, bo 99,9% komorników rozpoczyna postępowanie egzekucyjne od sprawdzenia kont bankowych dłużnika. Komornik roześle zapytania poprzez OGNIVO i samego dłużnika zapyta w ramach wezwania do wyjawienia majątku. I jeżeli dowie się o koncie, to je zajmie ale co dalej? Z doświadczenia wiadomo, że komornicy rzadko wysyłają do OGNIVO ponowne (płatne) zapytania o konta bankowe a jeżeli już, to nie wcześniej niż z grubsza po pół roku. I dłużnik który następnie założy nowe konto w innym banku, ma powiedzmy 95% szansy na to, że konto nie zostanie zajęte. Analogicznie wygląda to w przypadku kont firmowych ale dłużnikom – przedsiębiorcom również zalecam korzystanie z kont osobistych; można ich używać do rozliczeń firmowych a mają tą istotną dla dłużników przewagę, że także przedsiębiorcy przysługuje na koncie osobistym kwota wolna od egzekucji a na koncie firmowym – nie przysługuje.

  Feras

  27 maj 21 o 15:22

 33. Takie elektroniczne zajęcie jest jednak ryzykowne dla tych, którzy dłużnikami nie są a przeciwko którym zostanie wszczęta niecelowa egzekucja. Niekiedy dług już został spłacony a nieuczciwy były wierzyciel mimo tego kieruje wniosek egzekucyjny do komornika. Sporo jest jednak roszczeń spornych lub zgoła fikcyjnych roszczeń skierowanych na drogą sądową gdzie pozwanemu nie doręczono odpisu nakazu zapłaty który mimo tego uprawomocnił się. Pokrzywdzona tak osoba lub firma której komornik zajął konto i ściągnął pieniądze zanim zdążyła je wycofać z rachunku, być może nie odzyska ich nigdy. Ma prawo domagać się od fikcyjnego wierzyciela ich zwrotu ale ten może okazać się też fikcyjnie niewypłacalnym.
  I tak, zlikwidowano jedną patologię a powstała inna – tak zadziałało elektroniczne zajęcie rachunku bankowego.

  fafa

  30 maj 21 o 10:31

 34. Takie elektroniczne zajęcie jest bardzo korzystne dla wierzycieli i oczywiście dla komorników. Dłużnik nie zdąży wycofać, przelać środków zgromadzonych na rachunku, co był w stanie uskuteczniać zanim wprowadzono elektroniczne zajęcie. W tamtym stanie dłużnicy w licznych przypadkach otrzymywali odpis zajęcia od komornika nawet o wiele dni wcześniej przed dokonaniem zajęcia przez bank.

  Wanda

  1 cze 21 o 09:00

 35. Komornicy z urzędu nie sprawdzają w OGNIVO wszystkich banków lecz tylko te najbardziej znane. Za sprawdzenie innych wierzyciel musi ekstra zapłacić i wskazać w których ma sprawdzić.

  Anonim

  6 cze 21 o 09:29

 36. Jestem pewny tego że multum dłużników ma konta w SKOK i w bankach spółdzielczych liczą cna to, że komornik nie sprawdzi tych instytucji w Ognivo chociaż może sprawdzić, bo już wszystkie tam należą.

  Lolek

  9 cze 21 o 08:46

 37. Też to podejrzewam, w następnej sprawie egzekucyjnej zawnioskuję do komornika o sprawdzenia wszystkich SKOK czy dłużnik nie ma w którymś konta.

  Pele

  26 cze 21 o 10:29

 38. Tylko trzeba wziąć pod uwag to, że do SKOK trzeba się najpierw jakoś zapisać jak to do spółdzielni…

  Anonim

  1 lip 21 o 20:20

 39. A ja chciałabym się dowiedzieć jeżeli można, czy odblokowanie konta też odbywa się elektronicznie? zależy mi na czasie, żeby szybko zwolnił komornik.

  Anonim

  26 lip 21 o 12:55

 40. Tak, zwolnienie konta też drogą elektroniczną odbywa się.

  admin

  2 sie 21 o 07:11

 41. Interesuje mnie czy gdy komornik szuka i zajmuje konta to od razu wszystkie? Mam je trzy każde w innym banku.

  Mike

  13 sie 21 o 10:12

 42. Jeżeli banki w których masz konta będą na wybranej przez komornika liście banków do sprawdzenia w OGNIVO to tak, należy się spodziewać zajęcia kont z grubsza w tym samym czasie.

  admin

  13 sie 21 o 16:02

 43. Komornik skarbowy sprawdzał banki w dłuższym czasie, założyłem nowe konto i też je zajął po dwóch tygodniach.

  Andrzej

  15 sie 21 o 19:39

 44. Już mam taki sygnał od pewnej osoby, miał to samo w egzekucji administracyjnej.

  admin

  16 sie 21 o 04:47

 45. Mam złożyć do komornika wniosek o zwolnienie konta jeżeli ściągnąl z niego pełną należność a konto jest dalej zablokowane?

  Andrzej

  28 sie 21 o 05:46

 46. Nie, komornik ma obowiązek zwolnić rachunek bankowy po wyegzekwowaniu długu i umorzyć postępowanie egzekucyjne jako zakończone.

  admin

  28 sie 21 o 05:58

 47. Jest przepisowy termin na zwolnienie konta przez komornika, ile wynosi?

  Andrzej

  28 sie 21 o 07:56

 48. Komornik w takiej sytuacji obowiązek zwolnić konto niezwłocznie natomiast ani w przepisach ani w orzecznictwie nie określono ile to dni jest “niezwłocznie”. Tak sobie myślę, że skoro na dokonanie wnioskowanej przez wierzyciela czynności egzekucyjnej komornik ma 7 dni, to maksymalnie taki termin można też dać mu na zwolnienie konta po czym go skarżyć jeśli nie zwolni do tego czasu.

  admin

  28 sie 21 o 08:25

 49. Gdzie konkretnie mam zaskarżyć niezwalnianie konta przez komornika?

  Andrzej

  29 sie 21 o 11:46

 50. W mojej ocenie należałoby się poskarżyć do prezesa sądu przy którym komornik działa.

  admin

  29 sie 21 o 14:19

 51. Witam, czy elektroniczne zajęcie dotyczy też rachunku w banku spółdzielczym oraz w SKOK?

  medon77

  29 sie 21 o 20:49

 52. W bankach spółdzielczych są zajmowane też elektronicznie ale w SKOK-ach podobno tradycyjnie czyli Pocztą Polską.

  admin

  29 sie 21 o 20:54

 53. Skarga z powodu niezwolnienia konta to chyba raczej na czynności komornika do sądu a nie do prezesa sądu.

  melon

  30 sie 21 o 07:10

 54. Uważam że skarga do prezesa sądu a nie na czynności komornika. Mamy tu do czynienia ze zwlekaniem podjęcia czynności a coś takiego skarży się do prezesa sądu.

  admin

  30 sie 21 o 11:51

 55. A nie z zaniechaniem dokonania czynności?

  Efekt Jojo

  2 wrz 21 o 11:55

 56. Nie, to bowiem nie jest odmowa dokonania czynności a zwlekanie z jej dokonaniem a taki m przypadku skarga do prezesa sądu jest zasadna.

  admin

  2 wrz 21 o 11:58

 57. Te elektroniczne zajęcia też są nic nie warte, żadnych efektów egzekucji. Może i zajmują elektronicznie ale co z tego gdy to przecież w banku ktoś musi nacisnąć wajchę aby zablokować konto na podstawie otrzymanego od komornika zajęcia.

  Dave

  7 wrz 21 o 12:54

 58. W banku zajęcie realizowane jest zwykle bezzwłocznie a to, że jest nieskuteczne najczęściej wynika z faktu, że od dawna już dłużnik nie posiada na koncie środków podlegających zajęciu nie posiada. Przecież dłużnika najczęściej spodziewa się egzekucji komorniczej wiedząc o uprawomocnieniu się nakazu zapłaty, wyroku. I wykonuje wtedy ruchy mające na celu uniknięcie zajęć.

  admin

  7 wrz 21 o 15:36

 59. Mam takie techniczne pytanie, czy gdy już komornik wyśle elektroniczne zajęcie to tym samym automatycznie blokuje pieniądze czy jednak w banku bankowiec musi wykonać czynność zajęcia?

  techno

  26 wrz 21 o 13:59

 60. Nie wiem na pewno ale wydaje mi się, jestem prawie pewien, że zajęcie musi zrealizować pracownik banku.

  admin

  26 wrz 21 o 17:49

 61. Oczywiście że w banku musza zajęcie wykonać to znaczy komornik nie ma bezpośrednio dostępu do konta dłużnika. Tylko że i tak procedura jest co najmniej dziwna, bo z racji tego że jest to zajęcie elektroniczne, bank nie otrzymuje tytułu wykonawczego i musi polegać na niczym nie popartym twierdzeniu komornika,.

  Bizu

  27 wrz 21 o 06:45

 62. W przeszłości kiedy to zajęcia były wysyłane do banku Pocztą Polską, komornik również nie wysyłał oryginału tytułu wykonawczego a ksero nie jest wiarygodne.

  admin

  27 wrz 21 o 07:54

 63. Praktycznie obecnie nie ma szans na wyprzedzenie blokady konta. Czytałem gdzieś że komuś się to udało w egzekucji administracyjnej prowadzonej przez urząd skarbowy ale nie bardzo w to wierzę.

  Anonim

  29 wrz 21 o 12:48

 64. Jak kiedyś w egzekucji administracyjnej prowadzonej przez ZUS otrzymałem odpis zajęcia konta w mBanku a do zajęcia – blokady konta nigdy nie doszło.

  admin

  30 wrz 21 o 03:31

 65. W egzekucji administracyjnej bowiem niektórym urzędnikom nie spieszy się, chcą żeby należność urosła jak najwyższa. Zasadniczo nie jest to mądre podejście do tematu ponieważ praktyka pokazuje, że czym dłużej zwlekasz z egzekucją tym mniejsze szanse na skuteczną egzekucję.

  kimbo

  5 paź 21 o 08:25

 66. Egzekutorom ze skarbówki i ZUS nie z tego powodu się nie spieszy ale dlatego, że nie mają motywacji do efektywnej egzekucji. Komornik sądowy ma s tego 10% a komornik skarbowy chyba prawie nic.

  Justo

  25 paź 21 o 18:14

 67. Mam pytanie to znaczy jeżeli komornik wykona elektroniczne zajęcie to konto w banku w tym momencie zostaje automatycznie zablokowane?

  Adam

  24 lis 21 o 09:19

 68. Nie zostanie dokonane automatycznie, online zostanie przesłana jedynie dyspozycja do banku aby konto zablokował. Bankowiec musi manualnie wklepać zajęcie – blokadę konta.

  Czesiek

  22 gru 21 o 16:08

 69. Ile czasu może minąć zanim bankowiec wprowadzi do systemu zajęcie rachunku?

  Leliwa

  26 gru 21 o 05:27

 70. Nie wiem czy bank ma jakiś termin ale generalnie polecenie zajęcia wykonują raczej szybko skoro dłużnicy generalnie dopiero po kilku dniach po zablokowaniu im konta otrzymują pismo od komornika – odpis zajęcia konta.

  admin

  26 gru 21 o 09:16

 71. Ja nigdy nie otrzymałam odpisu zajęcia konta od komornika. W kancelarii komornika powiedzieli, że mają potwierdzenie nadania ale nie chcieli mi przesłać.

  Iwona

  27 gru 21 o 11:48

 72. A co To ci dałoby gdybyś otrzymała od komornika kopię zajęcia konta? I tak otrzymałabyś dopiero po zajęciu, to nie to co kiedyś.

  Makar

  27 gru 21 o 12:53

 73. A jak było kiedyś, inaczej?

  Iwona

  27 gru 21 o 16:16

 74. Kiedyś to znaczy jeszcze z 5 lat temu było tak, że komornik wysyłał zajęcie konta do banku pocztą poleconą a nie elektronicznie jak obecnie i równocześnie do dłużnika odpis zajęcia też poczta poleconą tak jak dalej obecnie. I często dochodziło w związku z tym do sytuacji takiej, że dłużnik miał już odpis zajęcia od komornika a bank zajęcia jeszcze nie miał.

  Makar

  29 gru 21 o 12:17

 75. To że zostało albo lada dzień zostanie wszczęte postępowanie egzekucyjne jest dla większości dłużników wiadome, powinno być wiadome. Jak i to, że na pierwszy ogień pójdzie właśnie zajęcie konta bankowego. Wobec tego mnożna usunąć pieniądze z konta. przed komorniczym zajęciem.

  Agi

  4 sty 22 o 05:41

 76. A po zajęciu konta odczekać kilka dni i założyć nowe, oczywiście winnym banku. Komornik prawdopodobnie nie zajmie go ponieważ poszukuje kont zwykle tylko raz, na początku egzekucji. Korzystne konta osobiste do założenia z domu, są tutaj.

  admin

  4 sty 22 o 12:01

 77. Nie zajmie o ile sami mu tego konta nie podstawimy ale to częściej dotyczy firm (konto na fakturze, na białej liście).

  pyka

  28 lut 22 o 19:00

 78. Najczęściej jest tak, że dłużnik wie o tym, że niebawem komornik zajmie mu konto bo poszukiwane jest i zajmowane jest na początku egzekucji a że będzie egzekucja to jasne jeżeli nie zapłaciło się niedawno zasądzonej kwoty. I choć elektroniczne zajęcie jakoś tam podniosło skuteczność egzekucji to jednakże nie bardzo.

  Anonim

  2 mar 22 o 22:16

 79. Podstawowy błąd popełniany przez większość komorników a w zasadzie też przez wierzycieli to tylko jednokrotne sprawdzanie ognivo za kontami bankowymi dłużników. Oni wkrótce po tym, po zajęciu istniejącego konta zakładają nowe konto i używają tego niezajętego do woli.

  niedostatek

  3 mar 22 o 18:13

 80. Też tak uważam. Wystarczy ponownie zawnioskować “wnoszę o ponowne poszukiwanie rachunków bankowych dłużnika w systemie Ognivo jako że mógł założyć w międzyczasie nowy”. Jeżeli zaliczki wpłacone komornikowi już zostały wydane, to wezwie on wierzyciela do wpłacenia kolejnej na ten cel.

  admin

  4 mar 22 o 19:22

 81. Tak jak były nieskuteczne zajęcia kont bankowych kiedyś przed wprowadzeniem elektronicznego zajęci atak dalej są nieskuteczne i dziś.

  Felix

  17 mar 22 o 04:30

 82. To zrozumiałe, najczęściej dłużnik wie o tym, że szykuje się przeciwko niemu postępowanie egzekucyjne w i nie trzyma pieniędzy na rachunku bankowym lecz wypłaciwszy je z niego, trzyma w skarpecie.

  populista

  22 mar 22 o 20:35

 83. To populistyczna teoria w myśl której dłużnicy to cwaniacy (i oszuści), w rzeczywistości dłużnik przeciętny po prostu nie posiada żadnych pieniędzy ani na rachunku bankowym, ani w gotówce.

  ranger

  26 mar 22 o 08:49

 84. ranger bzdury piszesz, akurat prowadzę firmę i wiem jak dobrze się wiedzie cwaniakom od których nie mogę odzyskać pieniądze ani komornik nie może. Przez takich sukinsynow sam mam komornika i kombinuję.

  krakau

  5 kw. 22 o 08:11

 85. żaden dłużnik nie trzyma pieniędzy na koncie jeżeli chce uniknąć egzekucji komorniczej dlatego to elektroniczne zajęcie nic nie zmienia, miałem egzekucje u dłużnikow przed wprowadzeniem tego i obecnie, zadnej różnicy.

  Kieres

  21 wrz 22 o 16:50

 86. Jednakże egzekucje z rachunku bankowego bywają skuteczne. W większości chyba jednak u tych którzy się egzekucji nie spodziewają.

  admin

  21 wrz 22 o 21:37

 87. Niektórzy też myślą, że jeżeli komornik zajął wynagrodzenie za pracę, to już nie zajmie rachunku bankowego a zajmuje.

  Rob

  11 cze 23 o 12:40

Skomentuj