Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

“mam komornika a chcę kupić i zarejestrować auto”

15 komentarzy

Pytanie: Mam komornika, ciągnie się już od marca, do tej pory spłaciłam około 1/6 długu, były to moje wpłaty na konto komornika, nic innego, pracuję na minimalnej stawce. Chcę kupić samochód na siebie, bo nie mam na kogo. Czy gdy mam komornika a chcę kupić i zarejestrować auto na siebie, to komornik od razu dowie się o tym fakcie i zajmie auto?

Przeczytaj też: Rejestracja samochodu zajętego przez komornika

Odpowiedź: Aby sprawdzić, czy dłużnik jest właścicielem samochodu, Komornik musi wystąpić z zapytaniem do CEPiK (Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców): Jak komornik sprawdza czy dłużnik posiada pojazd? Skoro postępowanie egzekucyjne toczy się już kilka miesięcy, to jest wysoce prawdopodobne, że zapytanie do CEPiK komornik już wystosował i prawdopodobieństwo, że na przestrzeni kolejnych kilku miesięcy wystosuje je ponownie, jest bardzo znikome. Innymi słowy, jest mało prawdopodobne, że komornik dowie się o kupnie i rejestracji pojazdu, chyba że np. doniesie mu o tym wierzyciel albo komornik wezwie Panią do złożenia wykazu majątku (o ile do tej pory nie wezwał).

Przeczytaj też: Grzywna za niezłożenie wykazu majątku

Procedura kupna i rejestracji samochodu przez dłużnika “z komornikiem” niczym się nie różni od kupna i rejestracji samochodu “bez komornika”.

Należy też dodać, że samo ustalenie przez komornika iż dłużnik jest właścicielem samochodu nie jest równoznaczne z zajęciem gdyż to dokonywane jest poprzez umieszczenie na samochodzie znaków zajęcia a więc komornik musi pojazd zlokalizować, podejść do pojazdu. Dłużnik może, ogólnie ujmując, nie ułatwić tego komornikowi, unikając kontaktu z komornikiem.

Przeczytaj też: Zajęcie samochodu przez komornika

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

Komentarze do '“mam komornika a chcę kupić i zarejestrować auto”'

Subscribe to comments with RSS

 1. A to nie jest tak że cepik automatycznie powiadamia komornika z chwilą zarejestrowania pojazdu przez dłużnika? Podobno tak działa zus informując o nawiązaniu stosunku pracy przez dłużnika.

  Jano

  20 lip 22 o 11:24

 2. Nie, komornik musi ponownie zapytać jeżeli chce isę dowiedzieć, czy dłużnik w międzyczasie kupił na siebie samochód. A jak chodzi o informowanie przez ZUS komornika o zatrudnieniu gdzieś dłużnika, to tylko w przypadku egzekucji alimentów komornik jest o tym z automatu powiadamiany.

  admin

  20 lip 22 o 12:04

 3. Jeżeli nawet komornik dowie sie o kupnie auta przez dłużnika i je zajmie, to licytacje prawdopodobnie nie dojdą do skutku. Mankamentem egzekucyjnym jest tu to, że ewentualny licytant nie ma możliwości zapoznania się ze stanem technicznym takiego pojazdu. Nie ma możliwości podjechania do warsztatu samochodowego.

  starszak

  20 lip 22 o 13:46

 4. A z wydziału komunikacji nie wyślą komornikowi informacji o rejestracji samochodu przez dłużnika?

  Anonim

  20 lip 22 o 17:29

 5. Nie a w ogóle skąd by mieli wiedzieć, że ma sprawę u komornika…

  admin

  20 lip 22 o 18:35

 6. Witam mam komornika którego splacam dług to 1000 z groszem normalnie i mam zamiar kupić samochód i zarejestrować czy mogę zarejestrować pojazd nie zajmnie go i czy będę miał pod górke dziękuję za odpowiedź

  Łysy

  5 sty 23 o 08:39

 7. Witam, komornik prawdopodobnie już sprawdził w CEPiK czy posiada Pan samochód (o ile wierzyciel o to zawnioskował) i prawdopodobnie nie sprawdzi ponownie a jak już to nieprędko. A jeżeli nie sprawdzi ponownie w CEPiK to się nie dowie o nabyciu samochodu. A jeżeli nawet dowie się, to przy tak stosunkowo niewysokim i spłacanym długu raczej nie będzie mu się spieszyło do zajęcia samochodu i wyznaczenia licytacji.

  admin

  5 sty 23 o 10:12

 8. Mam komorników już z 10 lat czy jak kupię samochod i zarejestruję go na siebie i zrobię współwłaściciela z pasierbicy która ma 12 lat to komornik go nie za bierze?

  Marcin

  20 lut 23 o 10:32

 9. Może zająć ale sprzedaży będzie podlegać tylko Pana udział a na udział trudno znaleźć kupca.

  admin

  20 lut 23 o 10:48

 10. Ale szybko się do wie że zakupiłem samochód?

  Marcin

  20 lut 23 o 11:07

 11. I czy komornik może zdalnie zająć auto czy musi przyjechać i nalkeic plombę czy wszystko odbywa się za pomocą poczty

  Marcin

  20 lut 23 o 11:15

 12. Jeżeli nie jest to egzekucja administracyjna (czyli prowadzona przez komornika skarbowego), to nie może zająć samochodu “zza biurka” – komornik sądowy musi przyjechać i nakleić znak zajęcia na samochodzie.

  admin

  20 lut 23 o 11:25

 13. Musi zapytać w CEPiK żeby się dowiedzieć a pyta zwykle tuż po wszczęciu egzekucji a później już nie, chyba że egzekucja długo się ciągnie, to może kiedyś jeszcze raz zapyta.

  admin

  20 lut 23 o 11:23

 14. Witam serdecznie Panie Robercie, przejdę do sedna sprawy…
  W zeszłym roku kupiłem samochód zarejestrowany w Polsce, auto nadal nie zarejestrowałem na siebie. W Cepik-u widnieje jako nabywca a nie właściciel.
  18 grudnia dostałem pismo od komornika, bym 8 stycznia, zgłosił się do niego z dokumentami od auta i bym mu podstawił auto w celu zajęcia.
  Co zrobić, czy zrobić darowizne na brata , powiedzmy 50% udziałów z datą z przed 18 grudnia.
  Czy potwierdzić że auto ja faktycznie nabyłem, lecz zgubiłem umowę kupna sprzedaży i resztę dokumentów i dlatego nie przerejestrowałem jeszcze auta, bo w wydziale komunikacji bez umowy potwierdzającej kupno tego mi nie mogę zrobić, a z poprzednim właścicielem a dokładniej to było ich dwóch współwłaścicieli , nie mam żadnej możliwości kontaktu.
  Myślałem też w tym drugim przypadku o umowie darowizny z bratem ale tak na 6 miesięcy do tyłu, bo chyba jest pół roku na zgłoszenie do urzędu darowizny. A wiadomo że auta nie zarejestrowaliśmy jeszcze na siebie bo zgubilem umowę kupna sprzedaży,
  Chodzi mi tutaj o zniechęcenie komornika , bądź wierzyciela.
  Samochód jest 17 letni , wartość około 8tyś zł a moje zobowiązanie wobec wierzyciela to około 250tyś zł.
  Bardzo proszę o pomoc i poradę.

  Marek

  23 gru 23 o 04:49

 15. Witam, nieprzerejestrowanie w wydziale komunikacji według mnie nie ma tu znaczenia i komornik może samochód zająć. Darowiznę może Pan zrobić ale może zostać uznana za czynność tzw. pozorną w celu uniknięci egzekucji i zostać unieważniona sądownie ale na wniosek wierzyciela a nie wiadomo czy z takim wnioskiem wystąpi.

  admin

  23 gru 23 o 05:04

Skomentuj