Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

“mam komornika a chcę kupić i zarejestrować auto”

5 komentarzy

Pytanie: Mam komornika, ciągnie się już od marca, do tej pory spłaciłam około 1/6 długu, były to moje wpłaty na konto komornika, nic innego, pracuję na minimalnej stawce. Chcę kupić samochód na siebie, bo nie mam na kogo. Czy gdy mam komornika a chcę kupić i zarejestrować auto na siebie, to komornik od razu dowie się o tym fakcie i zajmie auto?

Przeczytaj też: Rejestracja samochodu zajętego przez komornika

Odpowiedź: Aby sprawdzić, czy dłużnik jest właścicielem samochodu, Komornik musi wystąpić z zapytaniem do CEPiK (Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców): Jak komornik sprawdza czy dłużnik posiada pojazd? Skoro postępowanie egzekucyjne toczy się już kilka miesięcy, to jest wysoce prawdopodobne, że zapytanie do CEPiK komornik już wystosował i prawdopodobieństwo, że na przestrzeni kolejnych kilku miesięcy wystosuje je ponownie, jest bardzo znikome. Innymi słowy, jest mało prawdopodobne, że komornik dowie się o kupnie i rejestracji pojazdu, chyba że np. doniesie mu o tym wierzyciel albo komornik wezwie Panią do złożenia wykazu majątku (o ile do tej pory nie wezwał).

Przeczytaj też: Grzywna za niezłożenie wykazu majątku

Procedura kupna i rejestracji samochodu przez dłużnika “z komornikiem” niczym się nie różni od kupna i rejestracji samochodu “bez komornika”.

Należy też dodać, że samo ustalenie przez komornika iż dłużnik jest właścicielem samochodu nie jest równoznaczne z zajęciem gdyż to dokonywane jest poprzez umieszczenie na samochodzie znaków zajęcia a więc komornik musi pojazd zlokalizować, podejść do pojazdu. Dłużnik może, ogólnie ujmując, nie ułatwić tego komornikowi, unikając kontaktu z komornikiem.

Przeczytaj też: Zajęcie samochodu przez komornika

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

20 lipca, 2022

Komentarze do '“mam komornika a chcę kupić i zarejestrować auto”'

Subscribe to comments with RSS

 1. A to nie jest tak że cepik automatycznie powiadamia komornika z chwilą zarejestrowania pojazdu przez dłużnika? Podobno tak działa zus informując o nawiązaniu stosunku pracy przez dłużnika.

  Jano

  20 lip 22 o 11:24

 2. Nie, komornik musi ponownie zapytać jeżeli chce isę dowiedzieć, czy dłużnik w międzyczasie kupił na siebie samochód. A jak chodzi o informowanie przez ZUS komornika o zatrudnieniu gdzieś dłużnika, to tylko w przypadku egzekucji alimentów komornik jest o tym z automatu powiadamiany.

  admin

  20 lip 22 o 12:04

 3. Jeżeli nawet komornik dowie sie o kupnie auta przez dłużnika i je zajmie, to licytacje prawdopodobnie nie dojdą do skutku. Mankamentem egzekucyjnym jest tu to, że ewentualny licytant nie ma możliwości zapoznania się ze stanem technicznym takiego pojazdu. Nie ma możliwości podjechania do warsztatu samochodowego.

  starszak

  20 lip 22 o 13:46

 4. A z wydziału komunikacji nie wyślą komornikowi informacji o rejestracji samochodu przez dłużnika?

  Anonim

  20 lip 22 o 17:29

 5. Nie a w ogóle skąd by mieli wiedzieć, że ma sprawę u komornika…

  admin

  20 lip 22 o 18:35

Skomentuj