Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Jak komornik sprawdza czy dłużnik posiada pojazd?

64 komentarze

Ktoś wpisał w wyszukiwarce – “jak komornik sprawdza czy dłużnik posiada pojazd”. Komornik sprawdza to w CEPiK – Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców. Jednak od uzyskania informacji że dłużnik jest właścicielem pojazdu, do zajęcia tegoż pojazdu, to nieraz jeszcze daleka droga. Komornik nie może zająć pojazdu poprzez CEPiK tylko musi go zlokalizować i fizycznie zająć – oznakować. Z tym nieraz mają komornicy problemy nie do pokonania, bo nie wiadomo gdzie dłużnik parkuje samochodem. A czasem po zlokalizowaniu samochodu okazuje się, że jest w kredycie 🙁 .

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

17 lutego, 2012

Komentarze do 'Jak komornik sprawdza czy dłużnik posiada pojazd?'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to 'Jak komornik sprawdza czy dłużnik posiada pojazd?'.

 1. Jaki jest zakres poszukiwania majątku dłużnika przez komornika i skuteczność?

  Bartekk

  31 Gru 14 o 11:10

 2. Wierzyciel w postępowaniu egzekucyjnym ma prawo zlecić komornikowi poszukiwanie majątku dłużnika, odpłatnie, poprzez uiszczenie zaliczki na rzecz komornika. Podstawa prawna w tym przypadku to art. 797 (1) kpc. Koszty zlecenia są różne, w jednym przypadku było to 61,79 zł., i dodatkowo 109,92 zł. na koszty zapytań, natomiast inny komornik ustalił koszt tylko na kwotę 77,35 zł. Jednakże komornik po przyjęciu takiego zlecenia bynajmniej nie wcieli się w rolę detektywa i wierzyciel powinien mieć świadomość tego, jakich ustaleń dokonuje komornik w ramach takiego poszukiwania majątku dłużnika. W ramach takiego poszukiwania majątku komornik wysyła zapytania o konta bankowe poprzez system OGNIVO, o pojazdy dłużnika do CEPiK (Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców). Ponadto, kieruje zapytanie do Urzędu Skarbowego dokonując jednocześnie zajęcia ewentualnych wierzytelności przysługujących dłużnikowi z tytułu nadpłaty podatku i uzyskując informacje w zakresie tego czy dłużnik jest płatnikiem podatku z tytułu uzyskiwania jakichkolwiek rodzajów dochodów a więc np., z tytułu najmu (gdy jest właścicielem nieruchomości). W ZUS komornik zasięga informacji o tym, czy dłużnik jest płatnikiem składek ubezpieczeniowych, i kto jest ich płatnikiem (można wiec ustalić pracodawcę dłużnika i wysłać do zakładu pracy zajęcie wynagrodzenia). Jeżeli jednak dłużnik jest tylko wówczas nie będzie figurował w ZUS tylko w KRUS. W obu przypadkach (Urząd Skarbowy i ZUS) można przy okazji uzyskać dane rachunku bankowego dłużnika jeśli jest on przedsiębiorcą i zaliczki na podatek oraz składki ubezpieczeniowe odprowadza samodzielnie. W wydziale geodezji urzędu miasta, gminy albo starostwa powiatowego odpiszą komornikowi czy dłużnik jest właścicielem nieruchomości ale należy wiedzieć o tym że jeśli dłużnik posiada mieszkanie własnościowe w spółdzielni, to w wydziale geodezji taka informacja nie będzie uwidoczniona. Wówczas komornik ewentualnie wysyła zapytanie do spółdzielni obejmującej lokal pod którym dłużnik ma adres zamieszkania. I to chyba wszystko, czego dokonują komornicy w ramach poszukiwania majątku dłużnika. Jak nietrudno domyślić się, w wielu przypadkach ustalenia te dają same negatywne wyniki. Dłużnik nie posiada kont bankowych albo posiada ale bez środków (albo ze środkami ale wolnymi od zajęcia, bo poniżej trzykrotnej średniej krajowej pensji). Dłużnicy często i co rusz zmieniają rachunku bankowe, aby uniemożliwić organowi egzekucyjnemu zajęcia środków na rachunku, wielu z nich rozlicza się z kontrahentami gotówką. Nie posiada na siebie samochodu, nie posiada nieruchomości (a już w sąsiednim powiecie komornik nie sprawdzi), nie posiada wierzytelności w Urzędzie Skarbowym.

  admin

  31 Gru 14 o 13:07

 3. Od dwóch lat jestem właścicielem samochodu, ale mieszkam hen-hen daleko. Tylko że samochód użytkują rodzice, którzy mają na głowie komorników. Parkują go gdzieś niedaleko domu. Czy komornik może znaleźć w ewidencji ich były pojazd? Czy może zajrzeć do w papiery rodziny, czyli moje? Nie jestem zadłużony i nie ściga mnie komornik.

  Czy komornik może potem zadać sobie tyle trudu, żeby łazić po dzielnicy i szukać mojego samochodu, by sprawdzić, czy czasami nie jest w użytkowaniu u rodziców?

  yadin

  20 Mar 15 o 03:33

 4. Nie wiem na pewno, ale wydaje mi się, że z CEPiK (Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców) nie otrzyma informacji o tym samochodzie sprawdzając rodziców (że auto wcześniej do nich należało). Ciebie nie ma prawa sprawdzać skoro nie jesteś dłużnikiem. Nie sądzę też aby łaził po dzielnicy. Poza tym nawet gdyby zajął ten samochód, to Ty wówczas możesz skutecznie żądać zwolnienia tego samochodu jako że to Ty jesteś właścicielem i masz na to papiery.

  Może natomiast dowiedzieć się o darowiźnie / sprzedaży samochodu w Urzędzie Skarbowym jeżeli został z tego tytułu opłacony podatek. Wtedy może poinformować o tym wierzyciela w celu zaskarżenia przed sądem darowizny / sprzedaży jeżeli stało się to wówczas, gdy mieli już długi. Sądownie można wówczas doprowadzić do uznania czynności darowania / sprzedaży za bezskuteczną wobec wierzyciela i mógłby komornik wówczas prowadzić egzekucję z pojazdu.

  admin

  20 Mar 15 o 05:35

 5. Bardzo Panu dziękuję za odpowiedź. To jedna z ostatnich spraw, która chodziła mi po głowie. To prawda, mnie nie sprawdzi. Zresztą dług jest ogromny 200 tys. zł, a samochód wart najwyżej mógłby wystawić na licytacji za 1000 zł. Mama nigdzie nie ręczyła tym samochodem, więc chyba jest OK. To zdaje się owa sławetna skarga pauliańska.

  Nie wiem, czy to byłą darowizna. Mama zrzekła się samochodu jako współwłaściciel. Gdyby była po próbie samobójczej, natychmiast poszedłem z aktem notarialnych do urzędu i załatwiłem sprawę. Płaciłem tylko 100 zł. Więc to chyba nie podatek?

  W ogóle jestem zaszokowany zaledwie 30-procentową skutecznością komorników.

  Pozdrawiam Pana!

  P.S. Przy okazji przeglądam sprawę Michała Kibika z Łodzi i porównuję to z wyrokiem na komornika, który chyba rok temu dostał dwa lata bez zawieszenia za podobne przekręty. Czy Pana zdaniem ten człowiek może pójść za swoje wyczyny do więzienia? Okazuje się, że nagminnie zaspokajał roszczenia wierzycieli z majątku osób trzecich lub osób postronnych i szybko spieniężał. Wcześniej mamił tych ludzi, że jeśli są niewinni, to odzyskają majątek. Po czym walił prosto do komisu i sprzedawał. Nie dosyć, że chyba łamał prawo (osoby trzecie), to jeszcze cynicznie oszukiwał.

  Na miejscu tego asesora bałbym się wychodzić z domu przez kilka lat. Pokazał twarz i jego los jest niepewny.

  Ciekawe, czy ma Pan wątek poświęcony temu typowi? Zaraz poszukam.

  Jeszcze raz szacunek!

  yadin

  20 Mar 15 o 17:53

 6. Ja nie śledzę tego (Kublik). Tak na wszelki wypadek: jeżeli właściciel zajętego sprzętu nie wniósł o zwolnienie – powództwa przeciwegzekucyjnego w ciągu 30 dni, to w majestacie prawa można sprzedaż, zlicytować.

  admin

  20 Mar 15 o 18:08

 7. No tak, ale ten asesor nie czekał na rezultat powództwa, tylko sprzedawał od razu. Zastanawiam się, czy to niespójność ustawowa, czy jego prawo?

  yadin

  20 Mar 15 o 21:06

 8. Zgodnie z art. 864. § 1 Sprzedaż zajętych ruchomości nie może nastąpić wcześniej niż siódmego dnia od daty zajęcia.

  Nie wiem natomiast czy sąd ma jakiś termin na rozpatrzenie powództwa przeciwegzekucyjnego a w szczególności na wydanie postanowienia o zawieszeniu egzekucji. W Kodeksie postępowania cywilnego nie znalazłem informacji o tym…

  Właściciel zajętej rzeczy może żądać naprawienia szkody jeśli przedmiot zostanie zlicytowany zanim sąd rozpatrzy powództwo (zanim wyda postanowienie o zawieszeniu egzekucji z tego przedmiotu)

  admin

  21 Mar 15 o 09:09

 9. Moja małoletnia córka po śmierci swojej mamy otrzymała samochód osobowy, w dowodzie rejestracyjnym jest wpisana tylko moja córka jako właściciel. natomiast jeśli chodzi o ubezpieczenie to TU wyraziło zgodę , abym to ja był ubezpieczającym pojzd. Czy dane z polisy też znajduja się w cepiku i czy komornik jeżeli prowadzi egzekucje w stosunku do mojej osoby może zabrać samochód mojej małoletniej córce.
  Czy komornik może zabrać taki pojazd?
  Ponadto nadmienię ,że sprzedaż takiego pojazdu przekracza zwykły zarząd i sąd rodzinny decyduje o sprzedaży składników majątkowych małoletniej.
  Dysponujemy fakturą że pojazd był zakupiony pzez matkę córki a w karcie pojazdu widać że auto bezpośrednio było przepisywane z matki na córke. Z matką dziecka nie byłem w związku małżeńskim nigdy.

  Marek

  10 Gru 16 o 16:28

 10. W CEPiK znajdują się informacje o obowiązkowym ubezpieczeniu czyli OC ale tez informacje o właścicielu pojazdu w tym o poprzednich właścicielach również. Dla komornika ma być wiążące nie to, kto ubezpieczył pojazd ale kto jest właścicielem pojazdu. Skoro właścicielem jest córka, to komornik nie ma prawa zlicytować pojazdu prowadząc przeciwko Tobie egzekucję. Jeżeli jednak doszłoby do zajęcia pojazdu, top córka może wnieść powództwo przeciwegzekucyjne żądając zwolnienia pojazdu jako jej własności.

  admin

  10 Gru 16 o 17:31

 11. Jeæeli córka ma 4 lata a jestem jej opiekunem prawnym to kto wnosi powództwo przeciwegzekucyjne?
  pomimo iz jestem w kregu zaineresowania komornika Czy mogé wniesc takie powództwo? Czy muszé wczesniej wnioskowa© do sádu rodzinnego o zgodé na wniesienie takiego powództwa w imieniu maøoletniej?

  Marek

  10 Gru 16 o 17:44

 12. W mojej ocenie nie ma tu znaczenia, że w tym postępowaniu dłużnikiem, bo przecież to sąd rozpoznaje czy powództwo zasługuje na uwzględnienie. A skoro to Ty jesteś opiekunem prawnym dziecka no to nikt inny tylko Ty takie powództwo może wnieść.

  Uważam, że musisz wystąpić do sądu o zgodę gdyż zgodnie z art. 156. KRiO opiekun powinien uzyskiwać zezwolenie sądu opiekuńczego we wszelkich ważniejszych sprawach, które dotyczą osoby lub majątku małoletniego. Formalnie rzecz biorąc, chodzi o majątek więc…

  admin

  10 Gru 16 o 18:29

 13. Jeżeli komornik w wysyłanej tzw “ankiecie” w jednym z pytań zapytuje czy użytkuję samochód będący własnością osoby trzeciej i nakazuje mi podanie numeru rejestracyjnego samochodu i dane właściciela pojazdu, czy mam udzielić odpowiedź twierdzącą czy nie udzielać na to pytanie żadnej odpowiedzi.
  1. Córka nie jest dłużnikiem
  2. Obowiązuje jakaś ochrona danych….w tym przypadku mojej córki
  3. Samochód rzeczywiście zakupiła na podstawie faktury VAT w salonie samochodowym nieżyjąca mama mojej córki

  Marek

  11 Gru 16 o 13:15

 14. Nie wiem, czy powołanie się na ochronę danych osobowych jest tu skuteczne. Skoro komornika takie pytanie zadaje, to domniemywałbym, że ma prawo o to pytać i udzieliłbym mu odpowiedzi. Być może chce w ten sposób uniknąć w przyszłości takiej sytuacji, że zajmie nie Twój samochód a Ty i córka będziecie musieli denerwować się i wzywać wierzyciela egzekwującego do zwolnienia pojazdu z egzekucji. Można więc pokusić się o stwierdzenie, że udzielenie mu odpowiedzi jest w interesie córki.

  admin

  11 Gru 16 o 14:04

 15. witam mam komornika chce kupic samochod czy on odrazu dowie sie o tym ze go kupilam czy dopiero kiedy zlozy zapytanie do CEPiK?

  kasia

  13 Lip 17 o 12:51

 16. Nie jestem pewien ale chyba dopiero gdy zapyta o pojazd. Brak mojej pewności wynika z tego, że obecnie komornicy mają już elektroniczny dostęp do CEPiK ale bardzo wątpię w to, aby była tam opcja np. “powiadom mnie gdy ta osoba nabędzie pojazd”.

  admin

  13 Lip 17 o 13:00

 17. BO WYDZIAL KOMUNIKACJI NIE MA INFORMACJI O TYM ZE MAM KOMORNIKA I NIE ZGŁOSI SAM Z SIEBIE KOMORNIKOWI ZE ZAREJESTROWALAM AUTO ?

  kasia

  13 Lip 17 o 13:26

 18. Oczywiście że nie ma takich informacji i nie zgłasza komornikowi.

  admin

  13 Lip 17 o 14:48

 19. witam czy urzad skarbowy poinformyje komornika kiedy zaplace 2% oplaty za kupno samchodu ?

  mariusz

  18 Lip 17 o 23:30

 20. Wedle mojej wiedzy, nie poinformuje. Jak komornik zapyta się, to się dowie.

  admin

  18 Lip 17 o 23:38

 21. czy wydział komunikacji ma wiedzę i czy może udzielić informacji telefonicznie o tym czy samochód jest zajęty przez komornika ?

  pytacz

  7 Sty 18 o 10:42

 22. Myślę że nie. proszę nie używać mojego “nicka”.

  admin

  7 Sty 18 o 17:20

 23. Od 3 lat mam komornika jednak do tej pory nie znalazł mojego auta czy teraz jak jest cepik szybciej to zrobi i czy mogę sprzedać auto

  Largo

  14 Mar 18 o 20:59

 24. CEPiK jest od lat co najmniej chyba kilkunastu. Jeżeli wskutek sprzedaży auta uniemożliwisz egzekucję, to nie wolno tak ale czy jakieś konsekwencje z tego powodu poniesiesz, to inna sprawa.

  admin

  15 Mar 18 o 06:16

 25. Witam. Zainteresował sie mną komornik. Posiadam auto. Pytanie moje czy jak teraz na szybko oddam auto w darowiźnie to komornik do tego dojdzie.?

  Roboo

  10 Paź 18 o 16:49

 26. Chyba może dowiedzieć się o tym jeżeli w urzędzie skarbowym zgłoszono darowiznę w związku z zapłaceniem podatku.

  admin

  10 Paź 18 o 21:53

 27. Czyli pozostała sprzedaz auta? Komornik pewnie zaniży wartość samochodu tak aby tylko starczyło na spłate zadłużenia?

  Roboo

  11 Paź 18 o 09:13

 28. O sprzedaży też się tak dowie. Komornik nie będzie mógł zająć samochodu obdarowanemu ani nabywcy ale zwłaszcza w tym pierwszym przypadku wierzyciel może skorzystać ze skargi pauliańskiej czyli doprowadzić sądownie do uznania czynności darowizny za bezskuteczną względem niego. Poza tym za takie unikanie egzekucji grozi odpowiedzialność karna.

  admin

  11 Paź 18 o 11:44

 29. Tylko zastanawia mnie jedna rzecz… w formularzu pcc3 nie ma danych sprzedającego widnieje tylko kupujący i to on opłaca podatek więc skarbówka skąd może wiedzieć że to akurat ja sprzedawałem

  Roboo

  11 Paź 18 o 16:21

 30. Sprzedający auto w niektórych sytuacjach też płaci podatek ale to chyba tylko wówczas gdy sprzedaje przed upływem 6 miesięcy od daty zakupu. W pozostałych przypadkach to fakt, chyba nie będzie wzmianki o sprzedającym.

  Informacja o poprzednim właścicielu jest za to w CEPiK – gdy padnie pytanie o konkretny pojazd. Nie wiem natomiast czy na pytanie komornika CEPiK poinformuje go o tym, że posiadał Pan samochód. Wydaje mi się że nie ale nie mam pewności.

  admin

  11 Paź 18 o 17:16

 31. Dluznik mial auto, o ktorym mowil,pisal w emailach, ze jest jego wlasnoscia. Teraz, kiedy komornik sprawdzal w CEPiK, dwa lata pozniej, nie znalazl pod podana rejestracja, tego auta. Czy jest jakas droga aby znalezc co sie stalo z tym autem, kto jest nowym wlascicielem?

  ja

  20 Mar 19 o 18:22

 32. Sprzedając samochód (jak i zapewne darując go komuś) trzeba poinformowac o tym Wydział Komunikacji w którym dokonało się rejestracji samochodu. Wydaje mi się, ze powinny tam być dane nowego właściciela.

  admin

  21 Mar 19 o 06:08

 33. Witam serdecznie mam takie pytanie może Pan/i będzie mi w stanie udzielić informacji . Więc tak mam taki problem kupiłem samochód i chcem go zarejestrować z druga osoba na współwłasność ale ta druga osoba ma komornika , wiec czy komornik moze zabrac samochod ?

  Damian

  1 Paź 19 o 14:41

 34. Witam, komornik może zająć udział dłużnika jaki ten ma w samochodzie i przedmiotem sprzedaży będzie tylko jego udział a nie cały samochód. Jeszcze nie słyszałem o tym, żeby na licytacji znalazł się chętny który chciałby kupić udział w samochodzie. Gdyby kupił, to po prostu wstąpiłby jako współwłaściciel w miejsce dotychczasowego współwłaściciela czyli dłużnika.

  admin

  1 Paź 19 o 15:22

 35. A jezeli dłużnik posiada samochód od niedawna i nie jest przerejstrowany? Czy wtedy komornik dowie się o aucie?

  Gość

  23 Paź 19 o 21:34

 36. I jeszcze jedno pytanko. Jeżeli kwota zadłużenia wynosi okolo 1300zl a auto warte jest okolo 4-5 tys zl. Co wtedy?

  Gość

  23 Paź 19 o 21:37

 37. Jeżeli nieprzerejestrowane to się nie dowie, bo w CEPiK będą dane poprzedniego właściciela.

  Zlicytuje samochód a nadwyżkę pozostałą ze sprzedaży, po zaspokojeniu wierzyciela i kosztów egzekucji, zwróci dłużnikowi.

  admin

  23 Paź 19 o 21:40

 38. Witam, lada moment wykupuję auto z leasingu. Wiem, że nie mogę go sprzedać, bo będzie to zbycie majątku, ale mam pytanie. Czy wprowadzenie przy rejestracji auta współwłaściciela też będzie traktowane jako zbycie majątku i może mi grozić więzienie?

  Michu

  17 Sty 20 o 18:46

 39. Nie, przecież nie ma tu żadnego zbycia majątku. Poza tym, może Pan nie mieć tyle pieniędzy żeby wykupić samochód i potrzebuje Pan kogoś kto się dołoży i zostanie współwłaścicielem nawet jeżeli będzie to ktoś z rodziny.

  admin

  17 Sty 20 o 20:07

 40. Ale to jak mam to zrobić? Podpisać umowę sprzedaży udziału auta z tym współwłaścicielem? To komornik się o tym nie dowie? A jeżeli się dowie, to naprawdę nie potraktuje tego jako zbycie majątku, i w razie czego zajmie tylko połowę tego samochodu?

  Michu

  17 Sty 20 o 20:28

 41. A co to niby za zbycie majątku jeżeli kupuje Pan coś oficjalnie na siebie i ten drugi dokłada się do tego i jest współwłasność? To żadne zbycie majątku. Tak, spisać umowę kupna na Was dwóch skoro sam Pan napisał, że ten drugi będzie współwłaścicielem. I tak, komornik zajmie połowę samochodu której pewnie nikt nie zechce kupić,

  admin

  17 Sty 20 o 22:31

 42. Witam! Kupiłem auto na siebie i chciałbym żeby była żona go zarerejstrowala ale nie meldunku? Czy będzie mogła go w takiej sytuacji zarerejstrowac?

  Mariusz

  25 Sty 20 o 21:02

 43. Może nie mieć adresu zameldowania ale adres zamieszkania musi podać i wtedy zarejestrują. W przeciwnym wypadku zgodnie zgodnie z art. 64 § 1 K.p.a. wniosek, w którym nie wskazano adresu i nie ma możliwości ustalenia tego adresu na podstawie posiadanych danych, pozostawia się bez rozpoznania.

  admin

  25 Sty 20 o 21:25

 44. Witam.a jeżeli samochód i oc jest na właściciela pojazdu a ja jako dłużnik będę ubezpieczającym czy komornik ma prawo zająć samochód? Papiery oraz oc na właściciela dodam.

  Luska

  28 Mar 20 o 20:49

 45. Nie ma prawa zająć, bo właściciel nie jest dłużnikiem. To że dłużnik ubezpieczył mu samochód nie zmienia tego faktu.

  admin

  28 Mar 20 o 21:39

 46. Dziękuję ślicznie za odpowiedź.Pozdrawiam i zdrówka życzę

  Luska

  29 Mar 20 o 11:28

 47. Witam mam takie pytanie przez siedem lat nie byłem świadomy tego że posiadam dług przez ten cały czas nie otrzymałem żadnego wezwania do zapłaty ani żadnego pisma aż ostatnio nagle dostałem pismo od komornika o zajęciu konta itp. wśród dokumentów które otrzymałem dostałem kopie nakazu upominawczego z sądu z roku 2017 problem w tym że nie otrzymałem nic w 2017 roku bo spłacił bym wtedy zaległość jak zapytałem przez tel komornika dlaczego nie otrzymałem w 2017 roku żadnego nakazu żadnego pisma to nie wiedział co powiedzieć
  Czy to jest zgodne z prawem że wszystko odbywało się za moimi plecami a ja nawet nie byłem świadomy tego że jest jakaś sprawa prowadzona przeciwko mnie

  Mm21

  28 Kwi 20 o 13:15

 48. Odpis pozwu i nakazu zapłaty sąd wysyła pozwanemu. Może były awiza których Pan nie zrealizował albo błędny adres albo listonosz nie doręczał a kłamał że awizował, nie wiem. Trzeba by dowiedzieć się w sądzie tzn. jeżeli kwestionuje pan dług to wniosek do sadu o przywrócenie terminu do wniesienia sprzeciwu argumentują że nie otrzymał Pan przesyłki.

  admin

  28 Kwi 20 o 13:35

 49. To, czy w ogóle dłużnik jest właścicielem pojazdu mechanicznego, to komornik może sprawdzić w bazie CEPiK. Jeżeli okaże się że ma samochód, to żeby go zająć, komornik musi do samochodu podejść aby zająć go fizycznie – umieścić znak zajęcia. Prócz tego oczywiście samochód musi znajdować się na licytacji fizycznie a nie wirtualnie.
  Jeżeli u dłużnika na przykład na posesji stoją jakieś samochody, to komornik może je zająć jako rzeczy znajdujące się we władaniu dłużnika. Wtedy, jeżeli właścicielem zajętego samochodu jest ktoś inny, to ma prawo żądać zwolnienia tego samochodu spod egzekucji. Podobnie w przypadku leasingu – dłużnik sobie jeździ samochodem ale to nie jest jego samochód. Dlatego dłużnicy tak kochają leasing, bo jest „odporny” na komornika.
  Jeżeli z CEPiK wynika, że dłużnik ma samochód ale nie wiadomo gdzie go trzyma, to my czasem śledzimy dłużnika jak wychodzi z domu. Zdarza się że idzie po samochód zaparkowany z dala od domu (dłużnik przecież wie, co się świeci), to człowiek za nim i ustala gdzie samochód parkuje, często też któryś  jedzie za dłużnikiem aby sprawdzić, gdzie się zatrzyma (gdzie realizuje jakieś zlecenie, na przykład). Następnie informujemy komornika o tym, gdzie może natrafić na samochód dłużnika i o jakich porach.
  A formalnym sposobem jest zobowiązanie dłużnika przez komornika do wyjawienia majątku. Musi wtedy powiedzieć co ma i gdzie te przedmioty się znajdują. Dłużnicy często kłamią nawet pouczeni o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań, że nie mają czegoś podczas gdy mają. Jeżeli jednak komornik ma stosowną informację z CEPiK z której wynika że dłużnik ma konkretny samochód, to dłużnik jest przyparty do muru.

  wywiadowca

  28 Maj 21 o 16:36

 50. Czy gdy komornik znajduje samochód, to go zabiera gdzieś na parking?

  Bożena

  28 Cze 21 o 14:59

 51. Jeżeli dłużnik utrudniał zajęcie to tak, komornik może od razu odebrać samochód od dłużnika. W pozostałych przypadkach zostawia samochód we władaniu dłużnika każ do licytacji.

  admin

  28 Cze 21 o 15:31

 52. A co rozumie się poprzez utrudnianie zajęcia komornikowi? Bronienie przez dłużnika dostępu do samochodu?

  Anonim

  30 Cze 21 o 05:43

 53. Też może być ale nie tylko. Może to być także odmowa udzielenia komornikowi informacji gdzie znajduje się samochód albo udzielenie nieprawdziwej informacji w tym zakresie.

  admin

  30 Cze 21 o 14:53

 54. Komornik zajmuje pojazd w CEPiK i to jest podstawa dalszych działań komornika. Cos podobnego jak w przypadku zajęcia nieruchomości, w ksiedze wieczystej.

  Kajetan

  15 Lip 21 o 18:16

 55. Ależ skąd, CEPiK nie służy do zajmowania pojazdu, samochód musi zostać zajęty osobiście przez komornika (naklejenie znaku informującego o zajęciu).

  admin

  15 Lip 21 o 21:08

 56. To komornicy w ogóle nie używają CEPiK?

  Kajetan

  16 Lip 21 o 07:34

 57. Używają ale tylko do sprawdzenia, czy dłużnik ma na siebie zarejestrowany pojazd a nie do zajęcia pojazdu ponieważ CEPiK nie ma takiej funkcjonalności.

  admin

  16 Lip 21 o 07:44

 58. O ustalenia w cepik że dłużnik jest właścicielem pojazdu do zajęcia tego pojazdu przez komornika, droga daleka i niepewna. A licytacje nierzadko nie dochodzą do skutku – brak chętnych.

  Kain

  25 Lip 21 o 15:54

 59. Jak to “daleka droga” w czym może być problem?

  Kanabis

  1 Sie 21 o 17:16

 60. Kainowi chodziło prawdopodobnie o to, że że komornik musi podejść do pojazdu żeby go zająć – nakleić znak zajęcia. I oczywiście na licytacji samochód musi się znajdować też fizycznie a nie tylko na papierze.

  admin

  2 Sie 21 o 07:15

 61. Teraz komornik ma z tym łatwiej, może wezwać dłużnika w ramach wyjawienia majątku pod odpowiedzialnością karną do podania miejsca parkowania samochodu w danym momencie.

  Barelo

  5 Sie 21 o 06:52

 62. Może wezwac ale czy wezwanie trafi pod właściwy adres/ Ja mam miejsce pobytu nieznane komornikowi i moze sobie mnie wzywać bez skutków prawnych.

  Jan bez Ziemi

  9 Wrz 21 o 04:43

 63. Skutki prawne janie bez Ziemi będą gdy w końcu cie odnajdzie, będą to grzywny doi zapłaty za niewskazanie komornikowi aktualnego adresu zamieszkania (nie zameldowania tylko zamieszkania).

  Cezar

  28 Wrz 21 o 03:16

 64. Jeżeli przed wszczęciem postępowania egzekucyjnego już miał ten nieznany komornikowi adres, to żadna grzywna mu nie grodzi. Ukaranie grzywną (nie jest obligatoryjne) grozi tylko wtedy, gdy dłużnik w trakcie postępowania egzekucyjnego zmieni adres zamieszkania i nie poinformuje o tym nowym adresie komornika.

  admin

  28 Wrz 21 o 07:46

Skomentuj