Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Jak działa giełda długów?

2 komentarze

Pytanie: Jak działa giełda długów w internecie? Czy to polega na licytowaniu długów, czy łatwo sprzedać dług na takiej giełdzie i można liczyć na licytowanie się zainteresowanych? Czy giełda może obejmować też długi osób prywatnych czy tylko firm i to spółek wyłącznie?

Przeczytaj też: Sprzedaż długu – za jaki procent?

Odpowiedź: Na internetowej giełdzie długów wierzyciele wystawiają swe wierzytelności z zamiarem znalezienia nabywcy. Publikują (niektóre) dane dłużnika oraz kwotę, tytuł wierzytelności, jakim dokumentem jest stwierdzona, niekiedy datę wymagalności wierzytelności. Rzadko ale bywa, że faktycznie trafi się ktoś zainteresowany nabyciem takiego długu. Może to być firma (albo osoba) która chce nabyć dług aby już jako nowy wierzyciel dokonać potrącenia wzajemnych zobowiązań: Potrącenie czyli kompensata należności. Znaczenie cesji albo wie, jak wyegzekwować dług od tego dłużnika. Nie są mi natomiast znane przypadki licytowania się potencjalnych nabywców, do tego musiałby zostać wystawiony dług jakiejś dobrze prosperującej dużej firmy, oferta sprzedaży za niewielki procent kwoty podstawowej.

Przeczytaj też: Jak zarobić na kupnie długów

Częściej natomiast jest realizowany nieformalny cel opublikowania danych dłużnika w internecie a mianowicie wywarcie presji na dłużnika aby spłacił dług. Jest to zatem cel taki sam jak publikacji w Krajowym Rejestrze Długów i innych BIG-ach przy czym skuteczność internetowych giełd wierzytelności jest znaczni wyższa niż BIG-ów a to dzięki temu, że z wpisem o dłużniku na giełdzie każdy może zapoznać się bezpłatnie. Nie tylko na giełdzie ale i w wyszukiwarkach internetowych, zwłaszcza w Google.

Przeczytaj też: Internetowa giełda długów – skuteczność

Tak, długi osób prywatnych też można publikować na giełdzie długów, z podaniem danych dłużnika umożliwiających jego wstępną identyfikację.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

19 lipca, 2022

Komentarze do 'Jak działa giełda długów?'

Subscribe to comments with RSS

  1. Też wpisuję dłużników tylko do internetu, nawet nie próbowałem z KRD ani z innymi rejestrami. Dwóch dłużników mi zapłaciło po zobaczeniu się w internecie. A ilu w sumie już wpisałem? Chyba ze stu.

    Wolf

    31 lip 22 o 12:01

  2. Obecnie gdy ktoś ma dług to już nie taki obciach jak jeszcze z 15 lat temu. Zależy też co za dług, znaczy za co. Jeżeli z prywatniej pożyczki od znajomego, to jeszcze robi na niektórych wrażenie ale z działalności gospodarczej to rzadko robi.

    mundek

    4 sie 22 o 17:07

Skomentuj