Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Zajęcie samochodu przez komornika

4 komentarze

Pytanie: Od niespełna miesiąca komornik usiłuje ściągnąć ode mnie pieniądze. Piszę do Pana, bo posiadam samochód którym do tej pory komornik nie zainteresował się i nie wiem czy o tym wie. Jeżeli jakoś dowie się, to jak może wyglądać zajęcie auta, czy przyjdzie i czy odbierze mi samochód od razu po zajęciu?

Odpowiedź: O tym, że jest Pan właścicielem pojazdu komornik dowie się wysławszy zapytanie do CEPiK: https://pamietnikwindykatora.pl/jak-komornik-sprawdza-czy-dluznik-posiada-pojazd/.

Tak, aby doszło do zajęcia pojazdu, komornik musi przyjechać na miejsce postoju pojazdu, oznakować go “komornik sądowy zajęte” oszacować wartość pojazdu oraz wpisać do protokołu zajęcia. Zajęte ruchomości w tym pojazd komornik pozostawia we władaniu dłużnika i będzie Pan mógł z samochodu korzystać aż do licytacji które dłużnik a dokładniej podstawiona przez niego osoba w porozumieniu z nim może bez końca unieważniać: https://pamietnikwindykatora.pl/jak-uniewaznic-licytacje-komornicza-ruchomosci/ 😉

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

18 stycznia, 2021

Komentarze do 'Zajęcie samochodu przez komornika'

Subscribe to comments with RSS

 1. Komornik dostał informacje od urzędu skarbowego jakie ruchomości ma dłużnik. Wyszło że posiada 2 pojazdy dość drogie na podstawie umowy zgłoszone do US że nabył ale nie są zarejestrowane na dłużnika bo nie wiadomo czy je przerejestrował i nie wychodzą w CEPiK. Co można zrobić z tymi pojazdami, jak dłużnik mówi że to brata ciotecznego?
  Druga sprawa taka: znalazłem na posesji gdzie mieszka dłużnik pojazd (brak w cepik) bo handlarz ten dłużnik i nie przerejestrowuje. Komornik nie zajął bo nie było dłużnika w domu tylko żona jego i powiedziała ze wujka samochód. Bo jak by był dłużnik to by zajął, Jak to się ma do zajęcia ??

  Albi

  3 Lut 21 o 18:14

 2. Odpowiadam na pierwsze z pytań. Według mnie komornik może zając samochód o którym ma wiarygodne informacje, iż jest własnością dłużnika. Taką wiarygodną informacją jest informacja z Urzędu Skarbowego. Dłużnik mógł wszak (celowo) niedopełnić obowiązku zarejestrowania na siebie pojazdu właśnie dlatego, aby samochodu nie wykryto w CEPiK. Komornik może więc samochód zająć, oczywiście musi tego dokonać fizycznie, namierzywszy pojazd. Jeżeli faktycznie samochód jest własnością osoby trzeciej czyli w tym wypadku brata ciotecznego dłużnika, to niech ten brat cioteczny wykaże, że faktycznie jest to jego własność i wtedy Pan poleci komornikowi zwolnić pojazd (pojazdy).

  Odpowiadam na drugie z pytań. Komornik może zająć pojazd znajdujący się we władaniu dłużnika i nie jest do tego potrzebna obecność dłużnika przy tym. Można uznać, że samochód jest we władaniu dłużnika jeśli znajduje się na posesji jego domu / domu w którym dłużnik mieszka. I dalej tak samo jak w pierwszym przypadku – jeżeli samochód nie jest własnością dłużnika, to nich właściciel zażąda zwolnienia pojazdu wykazując, ze należy do niego a nie do dłużnika.
  Jeżeli oświadczenie rzekomego właściciela i dokumenty przedłożone nie przekonają pana, to nie musi Pan polecić komornikowi zwolnić pojazdy i wtedy ta osoba może w terminie miesiąca wnieść powództwo o zwolnienie. On w procesie sądowym będzie wywodził, ze to jego własność, a Pan może wywodzić, że nie. Jeżeli Pan przegra, to sąd nakaże komornikowi zwolnić pojazd a Pan będzie musiał zapłacić powodowi – stronie która wygrała, koszty procesu. Jeżeli tamten, przedsądowo wzywając Pana do zwolnienia pojazdu, przedstawi Panu np. dowód rejestracyjny na niego, no to nie ma sensu czekać na sprawę sądową i lepiej samochód zwolnić (chyba, że liczy Pan na to, ze on nie wniesie w ciągu miesiąca powództwa, to mu przepadnie). Jeżeli natomiast przedstawi Panu tylko jakąś umowę kupna – sprzedaży z dłużnikiem (bez potwierdzenia zapłaty podatku w okresie sprzed zajęcia samochodu), to można podejrzewać (i sąd też może podejrzewać) że jest to umowa pozorna, postdatowana, która faktycznie została sporządzona po zajęciu samochodu po to aby dłużnik uniknął egzekucji z pojazdu.

  admin

  3 Lut 21 o 18:40

 3. Witam. Problem jest taki. Mój znajomy ma komornika i auto zarejestrowane na siebie, ale auto użytkuje ktoś inny w innej miejscowości. Ta osoba również ubezpiecza ten samochód. Czy komornik jest w stanie namierzyć i zabrać ten samochód po danych ubezpieczyciela? Dziękuję za odpowiedż.

  Ada

  14 Cze 21 o 16:03

 4. Witam, instytucją w której komornik sprawdza czy dłużnik jest właścicielem jakiegoś pojazdu mechanicznego, jest CEPiK – Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców. Jeżeli dłużnik jest właścicielem samochodu to komornik dowie się o tym z CEPiK nawet jeżeli jest ten samochód ubezpieczony przez osobę trzecią.

  Zajęcie samochodu przez komornika to osobny temat – aby zająć, komornik musi po prostu podejść do samochodu. Skoro użytkuje samochód osoba trzecia, to komornik może mieć z tym problem ale może zażądać od dłużnika wskazania miejsca w którym ten pojazd się znajduje. Dłużnik tego nie musi wiedzieć ale musi wówczas wskazać kto jest użytkownikiem tegoż pojazdu i wówczas komornik zwróci się w sprawie zajęcia pojazdu do tejże osoby trzeciej która korzysta z tego pojazdu.

  admin

  14 Cze 21 o 16:19

Skomentuj