Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Zajęcie samochodu przez komornika

35 komentarzy

Pytanie: Od niespełna miesiąca komornik usiłuje ściągnąć ode mnie pieniądze. Piszę do Pana, bo posiadam samochód którym do tej pory komornik nie zainteresował się i nie wiem czy o tym wie. Jeżeli jakoś dowie się, to jak może wyglądać zajęcie auta, czy przyjdzie i czy odbierze mi samochód od razu po zajęciu?

Odpowiedź: O tym, że jest Pan właścicielem pojazdu komornik dowie się wysławszy zapytanie do CEPiK: https://pamietnikwindykatora.pl/jak-komornik-sprawdza-czy-dluznik-posiada-pojazd/.

Tak, aby doszło do zajęcia pojazdu, komornik musi przyjechać na miejsce postoju pojazdu, oznakować go “komornik sądowy zajęte” oszacować wartość pojazdu oraz wpisać do protokołu zajęcia. Zajęte ruchomości w tym pojazd komornik pozostawia we władaniu dłużnika i będzie Pan mógł z samochodu korzystać aż do licytacji które dłużnik a dokładniej podstawiona przez niego osoba w porozumieniu z nim może bez końca unieważniać: https://pamietnikwindykatora.pl/jak-uniewaznic-licytacje-komornicza-ruchomosci/ 😉

Przeczytaj też: Wezwanie od komornika do wskazania miejsca postoju pojazdu

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

18 stycznia, 2021

Komentarze do 'Zajęcie samochodu przez komornika'

Subscribe to comments with RSS

  1. Komornik dostał informacje od urzędu skarbowego jakie ruchomości ma dłużnik. Wyszło że posiada 2 pojazdy dość drogie na podstawie umowy zgłoszone do US że nabył ale nie są zarejestrowane na dłużnika bo nie wiadomo czy je przerejestrował i nie wychodzą w CEPiK. Co można zrobić z tymi pojazdami, jak dłużnik mówi że to brata ciotecznego?
    Druga sprawa taka: znalazłem na posesji gdzie mieszka dłużnik pojazd (brak w cepik) bo handlarz ten dłużnik i nie przerejestrowuje. Komornik nie zajął bo nie było dłużnika w domu tylko żona jego i powiedziała ze wujka samochód. Bo jak by był dłużnik to by zajął, Jak to się ma do zajęcia ??

    Albi

    3 lut 21 o 18:14

  2. Odpowiadam na pierwsze z pytań. Według mnie komornik może zając samochód o którym ma wiarygodne informacje, iż jest własnością dłużnika. Taką wiarygodną informacją jest informacja z Urzędu Skarbowego. Dłużnik mógł wszak (celowo) niedopełnić obowiązku zarejestrowania na siebie pojazdu właśnie dlatego, aby samochodu nie wykryto w CEPiK. Komornik może więc samochód zająć, oczywiście musi tego dokonać fizycznie, namierzywszy pojazd. Jeżeli faktycznie samochód jest własnością osoby trzeciej czyli w tym wypadku brata ciotecznego dłużnika, to niech ten brat cioteczny wykaże, że faktycznie jest to jego własność i wtedy Pan poleci komornikowi zwolnić pojazd (pojazdy).

    Odpowiadam na drugie z pytań. Komornik może zająć pojazd znajdujący się we władaniu dłużnika i nie jest do tego potrzebna obecność dłużnika przy tym. Można uznać, że samochód jest we władaniu dłużnika jeśli znajduje się na posesji jego domu / domu w którym dłużnik mieszka. I dalej tak samo jak w pierwszym przypadku – jeżeli samochód nie jest własnością dłużnika, to nich właściciel zażąda zwolnienia pojazdu wykazując, ze należy do niego a nie do dłużnika.
    Jeżeli oświadczenie rzekomego właściciela i dokumenty przedłożone nie przekonają pana, to nie musi Pan polecić komornikowi zwolnić pojazdy i wtedy ta osoba może w terminie miesiąca wnieść powództwo o zwolnienie. On w procesie sądowym będzie wywodził, ze to jego własność, a Pan może wywodzić, że nie. Jeżeli Pan przegra, to sąd nakaże komornikowi zwolnić pojazd a Pan będzie musiał zapłacić powodowi – stronie która wygrała, koszty procesu. Jeżeli tamten, przedsądowo wzywając Pana do zwolnienia pojazdu, przedstawi Panu np. dowód rejestracyjny na niego, no to nie ma sensu czekać na sprawę sądową i lepiej samochód zwolnić (chyba, że liczy Pan na to, ze on nie wniesie w ciągu miesiąca powództwa, to mu przepadnie). Jeżeli natomiast przedstawi Panu tylko jakąś umowę kupna – sprzedaży z dłużnikiem (bez potwierdzenia zapłaty podatku w okresie sprzed zajęcia samochodu), to można podejrzewać (i sąd też może podejrzewać) że jest to umowa pozorna, postdatowana, która faktycznie została sporządzona po zajęciu samochodu po to aby dłużnik uniknął egzekucji z pojazdu.

    admin

    3 lut 21 o 18:40

  3. Witam. Problem jest taki. Mój znajomy ma komornika i auto zarejestrowane na siebie, ale auto użytkuje ktoś inny w innej miejscowości. Ta osoba również ubezpiecza ten samochód. Czy komornik jest w stanie namierzyć i zabrać ten samochód po danych ubezpieczyciela? Dziękuję za odpowiedż.

    Ada

    14 cze 21 o 16:03

  4. Witam, instytucją w której komornik sprawdza czy dłużnik jest właścicielem jakiegoś pojazdu mechanicznego, jest CEPiK – Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców. Jeżeli dłużnik jest właścicielem samochodu to komornik dowie się o tym z CEPiK nawet jeżeli jest ten samochód ubezpieczony przez osobę trzecią.

    Zajęcie samochodu przez komornika to osobny temat – aby zająć, komornik musi po prostu podejść do samochodu. Skoro użytkuje samochód osoba trzecia, to komornik może mieć z tym problem ale może zażądać od dłużnika wskazania miejsca w którym ten pojazd się znajduje. Dłużnik tego nie musi wiedzieć ale musi wówczas wskazać kto jest użytkownikiem tegoż pojazdu i wówczas komornik zwróci się w sprawie zajęcia pojazdu do tejże osoby trzeciej która korzysta z tego pojazdu.

    admin

    14 cze 21 o 16:19

  5. Jaki jest koszt oszacowania samochodu do licytacji komorniczej?

    Jura

    18 lip 21 o 21:25

  6. Jeżeli według komornika wartość pojazdu nie przekracza 5 tys. zł to wtedy oszacowania dokonuje komornik i wierzyciel za to nie płaci. Jeżeli komornik uzna, że wartość pojazdu przekracza 5 tys. zł, to do oszacowania wyznacza biegłego ale ja takiej sytuacji nie miałem i nie wiem ile to kosztuje wierzyciela.

    admin

    18 lip 21 o 22:54

  7. Witam chcialabym sie dowiedziec czy komornik jest w stanie na odleglosc zajac dluznikowi samochod ? Jesli tak w jakis sposob wlasciciel samochodu moze to sprawdzic ?

    Zgodnie z przepisami na rejestracje i wyrejestrowanie ma sie 30 dni. Jesli komornik zajmie samochod chcac oznaczyc go odpowiednio to czy okazanie umowy z np 2 tyg wstecz mowiacej o tym ze auto ma innego wlasciciela bedzie mialo moc prawna? Oczywiscie biorac pod uwage iz kupujacy nie wiedzial o tym ze sprzedajacy posiada dlugi.

    W skrocie bylabym bardzo wdzieczna za udzielenie odpowiedzi na pytania

    1. Czy komornik moze dokonac zajevia samochodu na odleglosc czy jednak zajecie musi sie odbyc na samochodzie ktory zlokalizowal jesli moze na odleglosc jak to sprawdzic czt owe auto jest zajete lub czy dluznik otrzymuje jakas informacje droga pocztowa

    Oraz

    2. Czy w momencie sprzedazy samochodu zalozmy 24 czerwca a wizycie komornika 5 lipca i checi zajecia pojazdu pomoze okazanie umowy kupna sprzedazy? Gdzie kazda ze stron ma 30 dni an wizyte w wydziale komunikacji.

    Bede bardzo wdzieczna na odpowiedz na te dwa pytania. Pozdrawiam.

    Irena

    25 sie 21 o 21:32

  8. Witam, niektórzy komornicy odnotowują zajęcie w wydziale komunikacji ale nabywca nie jest uprawniony do uzyskania informacji: https://pamietnikwindykatora.pl/kupno-samochodu-zajetego-przez-komornika/ Do zajęcia jednak dochodzi poprzez oznakowanie pojazdu przez komornika, nie na odległość. Dlatego też uważam, że ewentualna informacja o zajęciu w wydziale komunikacji pojawi się dopiero po fizycznym dokonaniu zajęcia pojazdu przez komornika.

    Odpowiadając na drugie pytanie, to tak, umowa kupna jest ważna – nabywca w opisanej przez Panią sytuacji jest chroniony.

    admin

    26 sie 21 o 06:24

  9. Dziekuje za odpowiedz. Czyli mam rozumiec ze jezeli zaden komornik nie oznaczyl auta dluznik powinien byc spokojny? I auto moze sprzedac bez problemow?

    Irena

    26 sie 21 o 12:40

  10. Tak, to znaczy jak napisałem, nabywca w dobrej wierze może być spokojny ale dłużnik niekoniecznie. Jeżeli wskutek zbycia pojazdu egzekucja przeciwko niemu będzie bezskuteczna (bo nie ma innego mienia które komornik mógłby zająć) to grozi mu odpowiedzialność karna za udaremnienie egzekucji. Nie wiadomo jednak czy ktoś złoży zawiadomienie do organów ścigania.

    admin

    26 sie 21 o 12:52

  11. Nawet jesli w momencie sprzedania komornik nie chcial zajac samochodu to dluznikowi grozi odpowiedzialnosc karna ?

    Irena

    26 sie 21 o 13:38

  12. Tak. Art. 300 § 2 KK: Kto, w celu udaremnienia wykonania orzeczenia sądu lub innego organu państwowego, udaremnia lub uszczupla zaspokojenie swojego wierzyciela przez to, że usuwa, ukrywa, zbywa, darowuje, niszczy, rzeczywiście lub pozornie obciąża albo uszkadza składniki swojego majątku zajęte lub zagrożone zajęciem, bądź usuwa znaki zajęcia, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

    Jeżeli komornik wszczął egzekucję (albo nawet jeżeli nie została jeszcze wszczęta) i nie ma z czego prowadzić egzekucję bo dłużnik niedawno sprzedał samochód, to prokurator i sąd mogą dopatrzyć się ww. przestępstwa. Nie jest to jednak że tak powiem, z góry przesądzone.

    admin

    26 sie 21 o 14:35

  13. Rozumiem ze sporadycznie sie zdaza ze taki czyn zostanie zgloszony czy jest to zalezne od innych czynnikow ?

    Irena

    26 sie 21 o 15:01

  14. Nie wiem czy sporadycznie ale zarówno wierzyciela jak i komornika interesuje przede wszystkim wyegzekwowanie pieniędzy a nie zemsta na dłużniku – ukaranie go za to. Komornik raczej tego nie zgłosi, szkoda mu czasu na przesłuchanie go na policji / w prokuraturze, wierzycielowi też może się nie chcieć. Rzadko też dłużnik z obawy przed karą w postępowaniu karnym dokonuje zapłaty.

    admin

    26 sie 21 o 15:54

  15. Dziekuje bardzo. W razie czego jesli bede w stanie moge podac jakies konkrety odnosnoe tej sprawy nie wiem co ma znaczenie. Wiem tyle ze w momencie kiedy komornik zajal konto tej osoby juz nic na konto bankowe nie wypynęlo. Bylo to w pazdzierniku zeszlego roku. Od listopada ta osoba ma auto zarejestrowane na siebie kupione za 25 tys oraz jeszcze wtedy jedno auto juz w posiadaniu od roku czyli od 2019 ale nie wiem jaki miesiac. Na poczatku sierpnia auto te starsze zostalo sprzedane i w wydziale komunikacji nie bylo zadnych problemow. Zostalo jeszcze jedno auto to z listopada. Natomiast ok 17 sierpnia przyszlo na adres domowy pismo z sadu z nakazem zaplaty za niesplacone chwilowki. Bedzie pewnie pisany sprzeciw aby wydluzyc sprawe niestety splata zadluzen nie chodzi w gre. Sytuacja jest dosc skomplikowana. Jezeli chodzi o ta sprzedaz auta gdyby cos sie dzialo chcialam na siebie przerejestrowac auto. Natomiast nurtuje mnie jeszcze jedna kwestia. Jezeli auto musi byc fizycznie oklejone aby oznaczalo zajecie komornicze to w takim razie jesli komornik je zlokalizuje dopiero wtedy dojdzie do zajecia ? Slyszalam o przypadku gdzie podczas kontroli drogowej skonfiskowali auto poniewaz w systemie wysloczylo ze kierowca ma dlugi i wyrok.

    Irena

    26 sie 21 o 19:31

  16. Jeżeli jeszcze nie ma prawomocnego nakazu / wyroku sądowego (i nieprędko będzie gdyż pozwany będzie się odwoływał) to inna sprawa i w takiej sytuacji za zbycie teraz pojazdu w mojej ocenie konsekwencje o których wcześniej pisałem, nie grożą.

    Tak, komornik w celu dokonania zajęcia pojazdu musi go zlokalizować, oznakować. To o czym pani pisze czyli zabranie pojazdu przez policję podczas kontroli drogowej dotyczy zabezpieczenia na poczet grzywny a nie takiego długu jak np. za chwilówki.

    admin

    26 sie 21 o 20:05

  17. Bardzo dziekuje za odpowiedz. Na chwile obecna wiem ze osoba o ktorej mowa ma w planie podjąć kroki zmiany wlasciciela samochodu w momencie w ktorym faktycznie utrata auta by grozila. Ale auto o ktorym mowa jest zarejestrowane pod innym adresem niz to faktycznie miejsce. Wiec mam nadzieje ze w razie gdyby doszlo do sytuacji ostatecznej umowa kupna sprzedazy uratuje sytuacje bez konsekwencji karnych.

    Rozumiem ze przez dluznikow czesto stosowana jest praktyka posiadania auta zarejesrtowanego na adres X a przetrzymywanie pod adresem Y ?

    Irena

    26 sie 21 o 21:32

  18. Auta chyba nie rejestruje się pod adres. Jeżeli chodzi o zlokalizowanie auta przez komornika, to może on wezwać dłużnika to wskazania miejsca postoju, pod rygorem odpowiedzialności karnej.

    Jeżeli sprzedać samochód bez ryzyka konsekwencji, to teraz a nie tuż przed spodziewanym zajęciem, gdy egzekucja w toku.

    admin

    27 sie 21 o 05:00

  19. A jezeli dostanie sie od komornika ta informacje aby wskazac auto a juz wtedy pare tyg wstecz auto zostanie sprzedane ?
    W wydziale komunikacji podaje sie adres i pod tym adresem ewentualnie mozna szukac

    Irena

    27 sie 21 o 09:42

  20. W wydziale komunikacji podaje się chyba adres zamieszkania a nie postoju pojazdu. O to mi chodziło.

    Jeżeli auto zostało sprzedane to zeznać, że zostało sprzedane.

    admin

    27 sie 21 o 10:02

  21. Przepraszam ze tak dopytuje sie niestety osoba ktora ma ten problem jest dosc specyficzna i z. Automatu auta przepisac juz teraz nie chce dlatego ludzilam sie ze bedzie dobrze jesli w razie zastania komornika przy aucie lub otrzymujac informacje o wskazaniu miejsca ruchomosci sprawa bedzie zalatwiona pokazujac umowe kupna sprzedazy na X tyg wstecz. Pomimo ze sytuacja mnie nie dotyczy mysle ze stresuje sie bardziej niz osoba zadluzona

    Irena

    27 sie 21 o 10:55

  22. Osoba ma inne miejsce zamieszkania niz faktycznie auto tak samo w dowodzie rejestracyjnym inny adres. Bardzo dziekuje za odpowiedzi na tak liczne pytania. Milo ze sa jeszcze osoby ktore bezinteresownie pomoga osobom nieznającym sie na prawie. Pozdrawiam serdecznie ! Gdybym miala jeszcze jakies pytania dam Panu znac. Jeszcze raz bardzo dziekuje !

    Irena

    27 sie 21 o 11:12

  23. Jeżeli ta osoba mieszka pod innym adresem niż adres zameldowania, to też jest szansa na to, aby komornik w ogóle do niej nie dotarł (bo nie będzie znał adresu zamieszkania) a tym samym nie zobowiązał do wskazania miejsca postoju pojazdu.

    admin

    27 sie 21 o 11:20

  24. Wie Pan co ta osoba nie jest nigdzie zameldowana poniewaz od jakiesgos czasu nie jest to obowiazkowe. Adres podawany wszedzie przez ta osobe to adres rodzicow gdzie dana osoba mieszkala przez pare lat. Stad tez wiadomo o nakazie zaplaty wydanym przez sad rejonowy. Korespondencja jest odbierana na biezaco.
    Powiem szczerze sama podaje adres domu w ktorym mieszkalam przez X lat poniewaz mieszkanie wynajmuje i w kazdym momencie moge zmienic miejsce zamieszkania dlatego bezpieczniej jest podawac adres rodzinny. Wiec czy w takim wypadku komornik ma pod gorke ?

    Irena

    27 sie 21 o 11:47

  25. Jak napisałem, komornik najczęściej ma problem nie do pokonania jeżeli dłużnik nie mieszka pod oficjalnym adresem i nie wiadomo gdzie. Grunt żeby domownicy w miejscu gdzie jest oficjalnie zamieszkały, nie powiedzieli komornikowi, gdzie dłużnik faktycznie mieszka. Komornik wtedy pisze do wierzyciela umarzając bezskuteczną egzekucję: “W toku czynności nie zdołano ustalić miejsca pobytu dłużnika”

    admin

    27 sie 21 o 13:12

  26. O to ze ktos powie z rodziny gdzie ta osoba mieszka sie nie martwie. Rozumiem ze wtedy komornik nawet po przeslaniu przez dluznika sprzeciwu do sadu i w razie egzekucji komorniczej ( po uprawomocnieniu sie wyroku) nie wysle nakazu wskazania postoju samochodu?

    Irena

    27 sie 21 o 13:24

  27. Nie wyśle skoro nie zna adresu pobytu dłużnika. A jeżeli wyśle na adres oficjalny pod którym dłużnik nie przebywa, to nieskutecznie.

    admin

    27 sie 21 o 14:23

  28. A jesli przez przypadek ktorys z domownikow odbierze ta przesylke badz list ?

    Irena

    27 sie 21 o 14:32

  29. To poinformować komornika że omyłkowo, z roztargnienia podjął przesyłkę a dłużnik już tu nie mieszka.

    admin

    27 sie 21 o 14:52

  30. Komornik zrobi jak zechce ewentualnie od ukarania grzywna można się odwołać, podobno nieraz ze skutkiem pozytywnym.

    Doda

    19 sty 22 o 07:49

  31. Czy komornik gdy zajmie samochód to go zatrzyma na jaki czas? żeby biegły przybył i oszacował albo zawiezie do biegłego?

    Anonim

    28 lut 22 o 20:29

  32. Nie, zasadniczo to komornik oszacowuje zajęty pojazd (o ile szacunkowa wartość według komornika nie przekracza 25 tys. zł), na miejscu dokonania zajęcia.

    admin

    28 lut 22 o 21:02

  33. Jesli otrzymalam pismo o wyjawieniu majatku 10 lutego a sprzedalam auto wczesniej ( mam 30 dni na udanie sie do starostwa i kupujacy tez) to czy ktos sie doczepi? Skad moglam wiedziec ze dostane pismo pare dni pozniej.

    Grazyna

    1 mar 22 o 02:21

  34. O co miałby się doczepić? Wyjawiając majątek nie wspomnieć o samochodzie, zgodnie z prawdą już Pani tego samochodu nie posiada.

    admin

    1 mar 22 o 05:02

  35. Dziekuje za odpowiedz wolalam sie upewnic o roznych przypadkach czlowiek slyszy. Pozdrawiam

    Grazyna

    1 mar 22 o 12:07

Skomentuj