Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Grzywna za niezłożenie wykazu majątku

15 komentarzy

Pytanie: Jakis czas sie do Pana nie odzywalam jednak musze sie poradzic w pewnej kwestii. Kwestii widocznej w temacie wiadomosci. Do osoby o ktorej ostatnio pisalismy przyszlo pismo odnosnie splaty X zl zadluzenia z firmy X oraz pismo od komornika wraz z formularzem wyjawienia majatku. Z tego co sie orientuje osoba do ktorej zostalo zaadresowane to pismo nie ma zamiaru oddsylac pisma do komornika. Chcialabym sie dowiedziec jak sprawa moze potoczyc sie dalej. Chce takze zaznaczyc ze komornik zajmuje sie dlugiem innym niz o ktorym ostatnio rozmawialismy. Korespondencje odebral ktos inny niz osoba ktora widniala na kopercie. W pismie zaznaczono ze zostaly zajete wszystkie konta dluznika jednak od ok roku nie byly na nich dokonywane zadne transakcje. W formularzu do wypelnienie od komornika odnosnie majatku widnieje na samym dole adnotacja wraz z wymaganym podpisem o prawidlowosci wyzej podanego majatku. W takim razie jak sprawa moze potoczyc sie dalej w przypadku braku odeslania pisma – wykazu majatku do komornika.

Odpowiedź: Pismo podjęte przez domownika komornik ma prawo uznać za skutecznie doręczone dłużnikowi. Za brak złożenia wykazu majątku komornik może na podstawie art. 8011 § 2 Kpc (Kodeksu postępowania cywilnego) ukarać dłużnika grzywną. Może ale nie musi, to zależy od widzimisię komornika. Jeżeli komornik ukarze dłużnika grzywną co jednak nie poskutkuje złożeniem wykazu majątku, to może zgodnie z art. 8011 § 3 Kpc na wniosek wierzyciela zwrócić się do sądu o nakazanie przymusowego doprowadzenia dłużnika celem złożenia wykazu majątku. I znów, jak widać z brzmienia powyższego przepisu, może ale nie musi do tego dojść, w tym wypadku zależy to od tego, czy wierzyciel złoży do komornika stosowny wniosek.

Jeżeli dłużnik nie zamieszkuje pod tym adresem (wydaje mi się, że z wcześniejszej Pani korespondencji tak wynikało) to osoba która odebrała pismo mogłaby napisać do komornika, że dłużnik pod tym adresem nie zamieszkuje, że pismo zostało podjęte omyłkowo, z roztargnienia, nawet nie musi pisać, że otworzyła przesyłkę. Nie można przewidzieć, czy komornik przyjmie to wyjaśnienie jako zgodne ze stanem faktycznym.

Chodzi o kwote nawet nie 2,5 tysiaca wiec nie wiem czy bedzie im sie chcialo ganiac za taka kwota. Aczkolwiek jezeli komornik nie otrzyma w wyznaczonym terminie wykazu to jesli ukarze dana osobe grzywna i ta osoba tego nie zaplaci to wtedy musi zawiadomic sad o przymusowym doprowadzeniu dluznika ? Nie wysylaja poprostu zawiadomienia o stawieniu sie na rozprawe ?

To czy dłużnik zapłaci grzywnę nie ma znaczenia w kwestii ewentualnego przymusowego doprowadzenia go do sądu. Przymusowe doprowadzenie może nastąpić (nastąpi jeżeli wierzyciel o to zawnioskuje) jeśli mimo ukarania grzywną, dłużnik nie złoży wykazu majątku. Od razu wtedy przymusowe doprowadzenie a nie powiadomienie, że ma się stawić dobrowolnie.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

29 października, 2021

kategoria windykacja

tag

Komentarze do 'Grzywna za niezłożenie wykazu majątku'

Subscribe to comments with RSS

 1. Czy takie praktyki stosuje sie czesto? Jesli dluznik nie przebywa pod danym adresem to w jaki sposob zostanie doprowadzony do sadu?

  Olimpia

  30 Paź 21 o 06:27

 2. Nie wiem czy często do tego dochodzi. Jeżeli nie przebywa pod danym adresem no to raczej nie zostanie doprowadzony, listu gończego za nim w takiej sprawie nie roześlą.

  admin

  30 Paź 21 o 08:00

 3. W sumie racja. Wole dopytac poniewaz w naszym panstwie dzieja sie czasem dziwne rzeczy.

  Olimpia

  30 Paź 21 o 11:44

 4. Mamy więc konieczność spełnienia się dwóch warunków żeby doprowadzono dłużnika do sądu na wyjawienie majątku. 1. Komornik ukarze go grzywną (a nie musi) i 2. wierzyciel złoży wniosek o doprowadzenie dłużnika do sądu.

  setnik

  30 Paź 21 o 22:05

 5. Odnosnie wyjawienia majatku na paru stronach napotkalem sie na informacje odnosnie rozprawy sadowej w ktorej naklada sie obowiazek na dluznika o wyjawienie majatku. Rozprawie w ktorej dluznik uczestniczy. Czy w takim razie w sprawie opisanej w watku dluznik moze otrzymac pismo wyjawienia majatku od komornika i od sadu ( podczas rozprawy)?

  Anonim

  4 Lis 21 o 14:11

 6. Komornikowi dłużnik składa wykaz majątku a przed sądem wyjawienie majątku. Wyjawienie przed sądem w opisanej wcześniej sytuacji miałoby miejsce w przypadku nieodesłania komornikowi wykazu majątku pomimo ukarania grzywną za wcześniejsze niewykonanie tego obowiązku, gdyby wierzyciel zawnioskował o przymusowe doprowadzenie dłużnika do sądu.

  admin

  4 Lis 21 o 14:19

 7. I jesli wtedy przyjdzie policja lub ktos inny to otwierac drzwi czy nie a jesli tak to mowic ze dana osoba tu nie mieszka ?

  Anonim

  4 Lis 21 o 17:33

 8. Otworzyć drzwi i powiedzieć, że tu nie mieszka; to wszak nie egzekucja tylko przymusowe doprowadzenie, nic nie będą zajmować w mieszkaniu.

  admin

  4 Lis 21 o 17:55

 9. Często zdarza się, że komornik nie wymierza grzywny za nieprzesłanie mu wykazu majątku?

  Teresa

  10 Lis 21 o 12:45

 10. Nie mam pojęcia ale podejrzewam, że często.

  admin

  10 Lis 21 o 21:13

 11. A dlaczego narażać się na grzywnę? To co jest jawne to i tak komornik sam ustali i zajmie a więc: nieruchomość, konta bankowe, samochód, wierzytelność z tytułu nadpłaty w urzędzie skarbowym. Złóż zatem wykaz dłużniku z tymi rzeczami jeżeli je posiadasz bo i tak komornik się o nich dowie. A jeżeli czegoś nie jest w stanie ustalić, to tego nie wpisać i tyle w temacie.

  Ramon

  2 Sty 22 o 17:41

 12. Powiem więcej: jeżeli czegoś w wykazie majątku nie podasz, to możesz się wytłumaczyć prawnie tym, że zapomniałeś, przeoczyłeś i nie zostaniesz ukarany.

  Norbert

  3 Sty 22 o 06:53

 13. Taka możliwość wchodzi w grę ale nie jest to standard. Kwestia uznania przez prokuratora, w konkretnym przypadku.

  admin

  3 Sty 22 o 08:16

 14. Poważnie? Można uniknąć odpowiedzialności karnej jeżeli wyjdzie na jaw, że dłużnik skłamał w wykazie majątku?

  Anonim

  7 Sty 22 o 16:44

 15. Wygląda na to, że można jeżeli prokurator / sąd uwierzy, że zapomniał wymienić jakiegoś składnika majątku.

  admin

  8 Sty 22 o 04:39

Skomentuj