Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Grzywna za niezłożenie wykazu majątku

48 komentarzy

Pytanie: Jakis czas sie do Pana nie odzywalam jednak musze sie poradzic w pewnej kwestii. Kwestii widocznej w temacie wiadomosci. Do osoby o ktorej ostatnio pisalismy przyszlo pismo odnosnie splaty X zl zadluzenia z firmy X oraz pismo od komornika wraz z formularzem wyjawienia majatku. Z tego co sie orientuje osoba do ktorej zostalo zaadresowane to pismo nie ma zamiaru oddsylac pisma do komornika. Chcialabym sie dowiedziec jak sprawa moze potoczyc sie dalej. Chce takze zaznaczyc ze komornik zajmuje sie dlugiem innym niz o ktorym ostatnio rozmawialismy. Korespondencje odebral ktos inny niz osoba ktora widniala na kopercie.

Przeczytaj też: Wysokość grzywny za niezłożenie wykazu majątku

W pismie zaznaczono ze zostaly zajete wszystkie konta dluznika jednak od ok roku nie byly na nich dokonywane zadne transakcje. W formularzu do wypelnienie od komornika odnosnie majatku widnieje na samym dole adnotacja wraz z wymaganym podpisem o prawidlowosci wyzej podanego majatku. W takim razie jak sprawa moze potoczyc sie dalej w przypadku braku odeslania pisma – wykazu majatku do komornika.

Przeczytaj też: Ustalenie majątku dłużnika przez komornika

Odpowiedź: Pismo podjęte przez domownika komornik ma prawo uznać za skutecznie doręczone dłużnikowi. Za brak złożenia wykazu majątku komornik może na podstawie art. 8011 § 2 Kpc (Kodeksu postępowania cywilnego) ukarać dłużnika grzywną. Może ale nie musi, to zależy od widzimisię komornika. Jeżeli komornik ukarze dłużnika grzywną co jednak nie poskutkuje złożeniem wykazu majątku, to może zgodnie z art. 8011 § 3 Kpc na wniosek wierzyciela zwrócić się do sądu o nakazanie przymusowego doprowadzenia dłużnika celem złożenia wykazu majątku. I znów, jak widać z brzmienia powyższego przepisu, może ale nie musi do tego dojść, w tym wypadku zależy to od tego, czy wierzyciel złoży do komornika stosowny wniosek.

Przeczytaj też: Grzywna za nieudzielenie informacji komornikowi

Jeżeli dłużnik nie zamieszkuje pod tym adresem (wydaje mi się, że z wcześniejszej Pani korespondencji tak wynikało) to osoba która odebrała pismo mogłaby napisać do komornika, że dłużnik pod tym adresem nie zamieszkuje, że pismo zostało podjęte omyłkowo, z roztargnienia, nawet nie musi pisać, że otworzyła przesyłkę. Nie można przewidzieć, czy komornik przyjmie to wyjaśnienie jako zgodne ze stanem faktycznym.

Przeczytaj też: Egzekucja i dłużnik zamieszkujący pod adresem innym niż adres zameldowania

Chodzi o kwote nawet nie 2,5 tysiaca wiec nie wiem czy bedzie im sie chcialo ganiac za taka kwota. Aczkolwiek jezeli komornik nie otrzyma w wyznaczonym terminie wykazu to jesli ukarze dana osobe grzywna i ta osoba tego nie zaplaci to wtedy musi zawiadomic sad o przymusowym doprowadzeniu dluznika ? Nie wysylaja poprostu zawiadomienia o stawieniu sie na rozprawe ?

Przeczytaj też: Wykaz majątku a wyjawienie majątku

To czy dłużnik zapłaci grzywnę nie ma znaczenia w kwestii ewentualnego przymusowego doprowadzenia go do sądu. Przymusowe doprowadzenie może nastąpić (nastąpi jeżeli wierzyciel o to zawnioskuje) jeśli mimo ukarania grzywną, dłużnik nie złoży wykazu majątku. Od razu wtedy przymusowe doprowadzenie a nie powiadomienie, że ma się stawić dobrowolnie.

Przeczytaj też: Egzekucja grzywny nałożonej przez komornika

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

29 października, 2021

Komentarze do 'Grzywna za niezłożenie wykazu majątku'

Subscribe to comments with RSS

  1. Czy takie praktyki stosuje sie czesto? Jesli dluznik nie przebywa pod danym adresem to w jaki sposob zostanie doprowadzony do sadu?

    Olimpia

    30 paź 21 o 06:27

  2. Nie wiem czy często do tego dochodzi. Jeżeli nie przebywa pod danym adresem no to raczej nie zostanie doprowadzony, listu gończego za nim w takiej sprawie nie roześlą.

    admin

    30 paź 21 o 08:00

  3. W sumie racja. Wole dopytac poniewaz w naszym panstwie dzieja sie czasem dziwne rzeczy.

    Olimpia

    30 paź 21 o 11:44

  4. Mamy więc konieczność spełnienia się dwóch warunków żeby doprowadzono dłużnika do sądu na wyjawienie majątku. 1. Komornik ukarze go grzywną (a nie musi) i 2. wierzyciel złoży wniosek o doprowadzenie dłużnika do sądu.

    setnik

    30 paź 21 o 22:05

  5. Odnosnie wyjawienia majatku na paru stronach napotkalem sie na informacje odnosnie rozprawy sadowej w ktorej naklada sie obowiazek na dluznika o wyjawienie majatku. Rozprawie w ktorej dluznik uczestniczy. Czy w takim razie w sprawie opisanej w watku dluznik moze otrzymac pismo wyjawienia majatku od komornika i od sadu ( podczas rozprawy)?

    Anonim

    4 lis 21 o 14:11

  6. Komornikowi dłużnik składa wykaz majątku a przed sądem wyjawienie majątku. Wyjawienie przed sądem w opisanej wcześniej sytuacji miałoby miejsce w przypadku nieodesłania komornikowi wykazu majątku pomimo ukarania grzywną za wcześniejsze niewykonanie tego obowiązku, gdyby wierzyciel zawnioskował o przymusowe doprowadzenie dłużnika do sądu.

    admin

    4 lis 21 o 14:19

  7. I jesli wtedy przyjdzie policja lub ktos inny to otwierac drzwi czy nie a jesli tak to mowic ze dana osoba tu nie mieszka ?

    Anonim

    4 lis 21 o 17:33

  8. Otworzyć drzwi i powiedzieć, że tu nie mieszka; to wszak nie egzekucja tylko przymusowe doprowadzenie, nic nie będą zajmować w mieszkaniu.

    admin

    4 lis 21 o 17:55

  9. Często zdarza się, że komornik nie wymierza grzywny za nieprzesłanie mu wykazu majątku?

    Teresa

    10 lis 21 o 12:45

  10. Nie mam pojęcia ale podejrzewam, że często.

    admin

    10 lis 21 o 21:13

  11. A dlaczego narażać się na grzywnę? To co jest jawne to i tak komornik sam ustali i zajmie a więc: nieruchomość, konta bankowe, samochód, wierzytelność z tytułu nadpłaty w urzędzie skarbowym. Złóż zatem wykaz dłużniku z tymi rzeczami jeżeli je posiadasz bo i tak komornik się o nich dowie. A jeżeli czegoś nie jest w stanie ustalić, to tego nie wpisać i tyle w temacie.

    Ramon

    2 sty 22 o 17:41

  12. Powiem więcej: jeżeli czegoś w wykazie majątku nie podasz, to możesz się wytłumaczyć prawnie tym, że zapomniałeś, przeoczyłeś i nie zostaniesz ukarany.

    Norbert

    3 sty 22 o 06:53

  13. Taka możliwość wchodzi w grę ale nie jest to standard. Kwestia uznania przez prokuratora, w konkretnym przypadku.

    admin

    3 sty 22 o 08:16

  14. Poważnie? Można uniknąć odpowiedzialności karnej jeżeli wyjdzie na jaw, że dłużnik skłamał w wykazie majątku?

    Anonim

    7 sty 22 o 16:44

  15. Wygląda na to, że można jeżeli prokurator / sąd uwierzy, że zapomniał wymienić jakiegoś składnika majątku.

    admin

    8 sty 22 o 04:39

  16. Dylemat: nie złożyć wykazu majątku narażając się na ukaranie grzywną czy złożyć niepełny wykaz narażając się na więzienie za fałszywe a ściślej niepełne zeznanie, zatajenie?

    Kwiczoł

    8 lut 22 o 17:01

  17. Ja bym nie złożył a dopiero po ukaraniu grzywną złożyłbym z zatajeniem jeżeli miałby, co zatajać a nie mam nic bo nic nie mam.

    lisek

    10 lut 22 o 15:57

  18. Przecież komornik nie jest w stanie sprawdzić czy dłużnik złożył prawdziwe i kompletny wykaz co do majątku. Inaczej nie żądałby wykazu 🙂

    cogito

    21 lut 22 o 19:00

  19. Komornik może ustalić konta bankowe, nieruchomości (o ile mają księgę wieczystą to na sto procent a jak nie mają, to może nie znaleźć), pojazdy mechaniczne i nadpłatę podatku w urzędzie skarbowym. Co do tego więc nie kłamać, nie pomijać w wykazie bo i tak znajdzie / może znaleźć.

    admin

    21 lut 22 o 20:16

  20. Czy w Panskiej karierze czesto nakladaliscie grzywny dla osob nie przesylajacych wykazu majatku? Czy raczej sprawdzaliscie najpierw czy to sie „oplaca”. Tzn czy dana osoba posiada jakies nieruchomosci itd.

    Grzegorz

    24 mar 22 o 22:09

  21. Jako windykator nie wiem o takiej sytuacji aby któryś dłużnik nie przysłał wykazu majątku komornikowi prowadzącemu moją sprawę. Jednak zobowiązanie finansowe z tytułu grzywny jest specyficzne, bo jeżeli nie można tegoż wyegzekwować, to można dłużnika skazać na areszt albo na prace społeczne. Dlatego grzywna często robi wrażenie nawet na tych którzy oficjalnie nie mają dochodów, majątku.

    admin

    25 mar 22 o 05:43

  22. A jak skazac dluznika skoro mieszka za granica albo nie przebywa pod adresem ktorym dysponuje urzednik?

    Grzegorz

    25 mar 22 o 13:57

  23. W takich sytuacjach nie powinna zostać nałożona grzywna ponieważ należy uznać, że wezwanie do złożenia wykazu majątku nie zostało dłużnikowi doręczone.

    admin

    25 mar 22 o 14:24

  24. A jak ktos spod adresu w Polsce odebral przesylke adresowana do zadluzonego ktory jest za granica to moze to odeslac ? Jesli znowu przesla te same dokumenty to znowu odsylac?

    Grzegorz

    27 mar 22 o 23:52

  25. Odesłać raz z informacją, że dłużnik tu nie mieszka. Kolejnych przesyłek nie odbierać.

    admin

    28 mar 22 o 04:33

  26. A co jesli listonosze nagminnie zostawiają awizo czy wyedy po ktorejs z koleji probie dostarczenia nie uznaja przesylki za dostarczona ?

    Grzegorz

    14 kw. 22 o 15:46

  27. W świetle znowelizowanych przepisów o doręczeniu nie powinni uznać takiej przesyłki za doręczoną: https://pamietnikwindykatora.pl/doreczanie-pism-przez-komornika-gorzej-niz-bylo/ A jeżeli nawet uznają, to ukarany dłużnik, gdy dowie się o tym, może skutecznie odwołać się przedstawiając dowód stwierdzający, że nie zamieszkiwał pod tym adresem.

    admin

    14 kw. 22 o 16:18

  28. Otrzymalem awizo ( kolejne) na dole zawiadomienia widnieje informacja o tym ze jesli adresat nie odbierze przesyłki po otrzymaniu kolejnego awizo przesylka zostaje uznana za doręczona czy w takim razie poczta posiada stare druki awizo czy jednak fikcyjne dorecznie istnieje nadal? ( to przesylka sadowa)

    Gal Anonim

    26 kw. 22 o 14:37

  29. Jeżeli przesyłka po dwukrotnym awizowaniu powróci do sądu, zostanie uznana za niedoręczoną. Już nie funkcjonuje fikcja doręczeń.

    admin

    26 kw. 22 o 15:07

  30. Gdzies przeczytalem ze wtedy wyznacza sie komornika do osobistego doreczeczenia co jesli komornik nie doreczny pod wskazany adres pisma? Jest jakis inny spoksob na wyznaczenie adresu ?

    Gal anonim

    26 kw. 22 o 15:13

  31. Gdzies przeczytalem ze wtedy wyznacza sie komornika do osobistego doreczeczenia co jesli komornik nie doreczny pod wskazany adres pisma? Jest jakis inny sposob na wyznaczenie adresu ?

    anonim

    26 kw. 22 o 15:13

  32. admin

    26 kw. 22 o 15:33

  33. Zapoznalem sie z trescia załącznika. Zastanawia mnie jedna sprawa jesli juz komornik uda sie pod konkretny adres w celu sprawdzenia czy dluznik tam mieszka to jak upewnia sie ze owy delikwent tam zamieszkuje? Skoro mowa o mozliwosci zostawienia awizo co skutkuje fikcyjnym doreczeniem po 2 tyg to wynika z tego ze zostawia je ot tak nie wiedzac czy dana osoba tam mieszka a po dwoch tygodniach pismo uznane jest za doreczone.

    Gal anonim

    27 kw. 22 o 02:09

  34. Wedle przepisów komornik ustala adres na podstawie informacji od instytucji oraz osób nieuczestniczących w postępowaniu. Może zatem zapytać m.in. w ZUS, może zapytać sąsiadów. Oczywiście może się okazać, że osoba w tym czasie jednak nie zamieszkiwała / nie przebywała pod tym adresem i gdy dowie się o postępowaniu sądowym (o negatywnych skutkach tegoż), może żądać uznania doręczenia pod tamten adres za bezskuteczny jeżeli udowodni, że nie przebywała tam w owym czasie.

    admin

    27 kw. 22 o 06:01

  35. Otrzymałam pismo od komornika to wezwanie do stawienia sie w kancelarii w przeciagu tygodnia ale pisza tez ze w zalaczniku jest formularz ( wykaz majatku) ktory nalezy przeslac do tygodnia. W takim razie po co mam sie stawiac osobiscie ? O grzywnie za niestawienie sie nic nie pisze.

    Marzena

    25 mar 22 o 17:05

  36. Przesłać informacje których żąda i ja na miejscu Pani nie stawiłbym się skoro brak pouczenia o konsekwencjach niestawiennictwa. Poza tym (nie wiem jakie jest obecne stanowisko ) w 2017 roku Rzecznik praw Obywatelskich i Minister Sprawiedliwości stali na stanowisku, ż wzywanie dłużnika do osobistego stawienia się w kancelarii komornika jest bezprawne: https://bip.brpo.gov.pl/pl/content/nie-trzeba-sie-osobiscie-stawiac-na-wezwanie-komornika-MS-zgadza-sie-z-RPO I też mnie to dziwi, że żąda przesłania informacji a dodatkowo wzywa do osobistego stawiennictwa w kancelarii.

    admin

    25 mar 22 o 17:18

  37. A czy sad moze przyslac na adres dluznika zawiadomienie o rozprawie na ktorej ma wyjawic majatek czy taka sytuacja ma miejsce tylko po zawnioskowaniu komornika lub innego urzednika ?

    Ala

    28 mar 22 o 03:14

  38. Wyjawienie majątku przed sądem jest na wniosek wierzyciela a złożenie wykazu majątku – poza sądem, na żądanie komornika.

    admin

    28 mar 22 o 04:37

  39. Ahaa czyli jesli osoba chcaca namierzyc dluznika nie posiada jego adresu i nie ma gdzie przeslac listow to wtedy sprawa jest „ zamknieta” bo nie wiadomo gdzie przebywa dana osoba ? Jesli posiada np mieszkanie lub inne nieruchomosci to chyba nie ma problemu z zajeciem gorzej z ruchomosciami motor auto itd. No chyba ze tez jest jakis sposob na zabranie dluznikowi ruchomosci jesli nie mozna go „namierzyc”

    Ala

    1 kw. 22 o 23:30

  40. Jak chodzi o grzywnę, to tak jest jak pani pisze. I żeby zająć ruchomość, to też trzeba ja namierzyć i fizycznie zająć. Jeżeli nie wiadomo gdzie przebywa dłużnik, to najczęściej i jego ruchomości nie da się namierzyć i zająć.

    admin

    2 kw. 22 o 06:04

  41. Dzień dobry

    śledzę Pana bloga od dawana i cenię go za merytorykę, która nie jest często spotykana w dzisiejszych czasach w internecie.

    Dziś niestety to ja znalazłem się w potrzebie zadania pytania.

    Przez kilkanaście lat prowadziłem prężnie działającą firmę, zatrudniającą dziesiątki pracowników. Niestety w wyniku kradzieży pieniędzy z konta spółki przez księgową, która działała w porozumieniu z drugim wspólnikiem (który zmarł chwilę po rozpoczęciu procesu karnego) zostałem z milionowymi długami.

    Machina ruszyła i tu mam pierwsze pytanie:

    Czy komornik ma prawo żądać poprzez wykaz majątku takich informacji jak:
    – sprzedaż przedmiotów o “znacznej wartości” w okresie ostatnich 5 lat
    – informacje o wysokości zarobków z PIT z lat ubiegłych
    – wykaz wszystkich kont bankowych
    – wskazanie miejsca przechowywania dokumentacji księgowej

    W mojej opinii informacje te nie odnoszą się do aktualnej sytuacji materialnej, a także nie stanowią elementu wykazu majątku jako takiego, bo jaką wartość materialną ma “wskazanie miejsca przechowywania dokumentacji księgowej” z lat ubiegłych? Albo co da komornikowi informacja, że 3 lata temu zarabiałem, skoro dziś nie zarabiam? Widzę też, że każdy komornik ma inny wykaz pytań, co wskazuje na to, że działa tutaj jakaś swoboda w ich formułowaniu – pytanie zatem, czy nie idą zbyt daleko w formowaniu ich?
    Boję się, że wykazując sprzedaż auta za 40 tys., 3 lata temu, w trakcie trwającego procesu tamtej dwójki zostanę oskarżony o wyzbywanie się majątku i nikt nie będzie patrzeć, że pieniądze te przeznaczyłem na ratowanie firmy, gdy próbowałem jeszcze wszystko poukładać.

    Nie uśmiecha mi się także pod rygorem odpowiedzialności karnej podawać danych zapomnianych przeze mnie kont bankowych z których od lat nie korzystam (i od czasu do czasu dostanę tylko nowy regulamin), wiedząc, że to wszystko jest w systemie ogniwo.

    Pozdrawiam

    Rysiek

    10 kw. 22 o 07:11

  42. Dzień dobry

    Komornik w ramach żądania złożenia mu wykazu majątku ma prawo żądać od Pana podania wszystkich kont bankowych. Jeżeli Pan obawia się, że nie pamięta wszystkich i komornik znajdzie takowe, to jest szansa, że wybroni się Pan przed sądem podnosząc, że Pan zapomniał o tych kontach.

    Komornik nie może natomiast (w mojej ocenie) w ramach żądania złożenia wykazu majątku żądać od Pana pozostałych informacji, czyli:

    – sprzedaż przedmiotów o “znacznej wartości” w okresie ostatnich 5 lat
    – informacje o wysokości zarobków z PIT z lat ubiegłych

    ponieważ tych informacji może żądać od Pana tylko sąd na podstawie art. 913 § 1 KPC (Kodeksu postępowania cywilnego). To tam jest mowa o “o odpłatnych i nieodpłatnych czynnościach prawnych, których przedmiotem jest rzecz lub prawo o wartości przekraczającej w dniu dokonania tych czynności wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę ustalonego na podstawie przepisów ustawy z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, dokonanych na rzecz osób trzecich, w pięcioletnim okresie poprzedzającym wszczęcie egzekucji, w wyniku których stał się niewypłacalny albo stał się niewypłacalny w wyższym stopniu niż był przed dokonaniem czynności”

    Komornik natomiast wzywa do złożenia wykazu majątku na podstawie art. 801 i 8011 KPC a w tych przepisach nie ma o tym mowy.

    I jeszcze kwestia wskazanie miejsca przechowywania dokumentacji księgowej. W ramach żądania złożenia wykazu majątku komornik też w mojej ocenie nie ma prawa żądać od dłużnika udzielenia tej informacji. Jeśli już to raczej w wezwaniu do udzielenia wyjaśnień na podstawie art. 761 KPC ale jak rozumiem, Pan takiego wezwania nie otrzymał.

    Pozdrawiam

    admin

    10 kw. 22 o 08:30

  43. Dziękuję, że poświęcił mi Pan czas w weekend.

    Otrzymałem dokładnie dwa wezwania do złożenia wykazu na podstawie 801 k.p.c. Z podobnych pytań jest jeszcze dotyczące tego “gdzie i z kim (!) mieszkam, oraz jaki mam tytuł do nieruchomości”. Podobnie jak wskazane przeze mnie wcześniejsze pytania wydaje mi się, że komornik nie ma prawa dopytywać o takie szczegóły. Co innego dobrowolny wykaz ruchomości, a co innego informacja o osobach z którymi mieszkam i na jakiej podstawie przebywam w lokalu.

    W jaki sposób powinienem się odnieść do tak sformułowanych pytań, w sytuacji, gdy pominięcie odpowiedzi jest zagrożone sankcją?

    Rysiek

    10 kw. 22 o 14:59

  44. Jak chodzi o pytanie o tytuł do nieruchomości to bezpieczniej mu odpowiedzieć ponieważ można uznać je za pytanie mające na celu ustalenie, czy jest Pan właścicielem nieruchomości. Pytanie o to z kim Pan mieszka, jest według mnie nieuprawnione.

    Ja odpowiedziałbym komornikowi że pytania o:

    – sprzedaż przedmiotów o “znacznej wartości” w okresie ostatnich 5 lat
    – informacje o wysokości zarobków z PIT z lat ubiegłych
    są nieuprawnione ponieważ do udzielenia odpowiedzi na nie mógłby Pana zobowiązać tylko sąd na podstawie art. 913 kpc. I że żądanie udzielenia odpowiedzi na pytanie o to z kim pan zamieszkuje, również jest nieuprawnione w trybie art. 801 kpc. Jeżeli na formularzu jest miejsce do dopisania powyższego, to proszę to dopisać i podpisać się pod tym a jeżeli miejsca nie ma, to wysłać OSOBNE pismo pocztą poleconą.

    admin

    10 kw. 22 o 15:16

  45. Dzien dobry. Chcialabym skorzystac z porady prawnej. Jesli mam zajecie komornicze, zostalam wezwana do komornika w innym miescie, moze nie na koncu Polski, ale kawalek od mojej miejscowosci, nie pieniedzy by dojechac na zlozenie przyzeczenie, czy jesli uzupelnie zalaczony w dokumentach jakie wyslala mi kancelaria wykaz, oraz napisze, ze z powodow finansowych nie moglam stawic sie osobiscie na przyrzeczenie czy nie grozi mi zadna kara? Oraz mam tez pytanie, poniewaz kiedys otrzymalam wykaz od innego komornika i odeslalam go listem zwyklym a komornik twierdzo, ze go nie otrzymal i chce nalozyc grzywne czy ma do tego prawo? Czy jednak powinien dac mi szanse zlozyc wykaz ponownie? Mam wiele zajec. Zawsze odbieram pisma oraz zawsze odpowiadam na wykazy, tylko raz odeslalam go listsm zwyklym z powodu braku srodkow na drozszy list. Czy grozi mi za to kara aresztu jak to mowi komornik? Od tej sprawy minal rok. Komornik odezwal sie dopiero teraz. Prosze o pomoc.

    Magda

    6 paź 22 o 00:49

  46. Dzień dobry, jak chodzi o pierwsze pytanie, to wykaz majątku może pani wysłać komornikowi pocztą poleconą i to bez tłumaczenia się, dlaczego tak a nie osobiście. Dłużnik nie ma obowiązku stawiać się u komornika. Art. 8011 § 1 kpc stanowi, że dłużnik składa komornikowi wykaz majątku na piśmie lub ustnie do protokołu. Ponadto art. 760 § 1 stanowi, że wnioski i oświadczenia w postępowaniu egzekucyjnym składa się, według wyboru składającego, na piśmie albo ustnie do protokołu.

    Jak chodzi o drugie pytanie, to niestety skoro nie może Pani udowodnić, że przesłała komornikowi wykaz majątku, to może on nałożyć na Panią grzywnę twierdząc, że nie otrzymał wykazu. Proszę niezwłocznie przesłać wykaz poczta poleconą informując komornika, że wcześniej wysłała Pani pocztą zwykłą z powodu braku środków. Komornik nie musi uwzględnić tego tłumaczenia, ale warto spróbować, zresztą wykaz majątku musi Pani wysłać. Areszt może zostać orzeczony w przypadku bezskutecznej egzekucji grzywny natomiast jeżeli mimo ukarania dłużnika grzywną nie złoży on wykazu majątku, to na wniosek wierzyciela komornik może zwrócić się do sądu o przymusowe doprowadzenie dłużnika na złożenie wykazu majątku.

    admin

    6 paź 22 o 04:51

  47. Dzień dobry mam pytanie odnośnie grzywny jaką na mnie nałożył komornik bo nie przesłałem w ciągu tygodnia wykazu majątku. Dlaczego tego nie zrobiłem ponieważ mam komornika od dwóch lat pierwszego i do tego komornika nie wysyłałem żadnego wykazu majątku natomiast komornik mi po jakimś czasie wysłał pismo że dłużnik nie figuruje w żadnej księgach wieczystych nie ma ruchomości nieruchomości natomiast mam komornik numer 2 który niestety żąda takiego wykazu ja tego nie zrobiłem ponieważ nie wysyłając pierwszemu nie wysłałem drugiemu ale ten niestety nałożył na mnie karę grzywny teraz co mogę zrobić dalej jak nie zapłacę tej grzywny to na wniosek wierzyciela skieruje sprawę do sądu w celu żebym wyjawił majątek przed sądem. Jeżeli Ja nie wyjawię przed sądem majątku to trafię do aresztu. Wyjdę i dalej nie będę wykazywał majątku to co się dzieje dalej czy mogę trafic do więzienia.

    Daniel

    8 kw. 24 o 06:21

  48. Dzień dobry. Należało złożyć wykaz majątku na wezwanie drugiego komornika. Skoro nie posiada Pan żadnego majątku, to po prostu należało to stwierdzić w odpowiedziach w stosownych rubrykach formularza czyli np. w rubryce o nieruchomościach stwierdzić, że nie posiada Pan, w rubryce o wierzytelnościach też, że nie posiada Pan, itd. Proszę takowy wykaz tzn. odpowiedzi przesłać komornikowi. Grzywny nałożonej raczej nie cofnie ale może Pan wraz z wnioskiem przesłać prośbę o to argumentując niezrozumieniem. Brak majątku tutaj nie jest przecież karalny tylko brak odpowiedzi na wezwanie do złożenia wykazu.

    admin

    8 kw. 24 o 07:50

Skomentuj