Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Rejestracja samochodu zajętego przez komornika

13 komentarzy

Pytanie: Jeśli kupiłem samochód z zajęciem komorniczym oczywiście o czym nie wiedziałem czy wystarczy tylko moje oświadczenie w wydziale komunikacji ze nie byłem tego świadomy i przerejestrtują na mnie samochód?

Przeczytaj też: Zajęcie samochodu przez komornika

Odpowiedź: Nie, samo Pana oświadczenie nie wystarczy aby w wydziale komunikacji dokonali rejestracji na Pana zakupionego samochodu który jest zajęty przez komornika. Trzeba doprowadzić do zwolnienia pojazdu przez komornika. Musi Pan zatem wezwać wierzyciela na rzecz którego zajęto samochód, do wystosowania do komornika wniosku o zwolnienie samochodu z egzekucji jako Pana własności nabytej w dobrzej wierze: https://pamietnikwindykatora.pl/kupno-samochodu-zajetego-przez-komornika/. Jeżeli to nie odniesie skutku, należy wytoczyć przeciwko wierzycielowi powództwo o zwolnienie z egzekucji. Jeżeli powództwo zostanie przez sąd uwzględnione, to w wydanym orzeczeniu sąd nakaże komornikowi zwolnić samochód, w tym poprzez złożenie odpowiedniego pisma w wydziale komunikacji. Po wykreśleniu zajęcia będzie możliwe zarejestrowanie samochodu na Pan jako nabywcę.

Przeczytaj też: Jak sprawdzić czy komornik zajął samochód?

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

18 stycznia, 2022

Komentarze do 'Rejestracja samochodu zajętego przez komornika'

Subscribe to comments with RSS

 1. A czy nie można przed zakupem auta po prostu sprawdzić w miejscowym wydziale komunikacji czy auto przypadkiem nie ma na sobie zajęcia komorniczego?

  wizu

  21 sty 22 o 04:39

 2. Nie udzielą Ci takiej informacji, stwierdzając, że nie posiadasz interesu prawnego w tym. Interes tzw. faktyczny owszem ale nie prawny.

  admin

  21 sty 22 o 05:13

 3. W jaki sposób mogę udowodnić że kupiłem samochód nie wiedząc o zajęciu a wic w tej całej dobrej wierze? Tego nie jestem w stanie wykazać, nikt nie jest w stanie, logicznie rozumując.

  Anonim

  22 sty 22 o 19:10

 4. W takiej sprawie zakłada się istnienie dobrej wiary ze strony nabywcy pojazdu. Oznacza to, że to nie nabywca musi udowadniać że kupując samochód nie wiedział o zajęciu komorniczym. To druga strona (wierzyciel z którego wniosku komornik zajął pojazd) musi udowodnić, że nabywca wiedział, że samochód jest zajęty.

  admin

  23 sty 22 o 07:21

 5. W sumie wychodzi na to, że wraz z zajęciem pojazdu komornik powinien go dłużnikowi odebrać aby nie doszło do sprzedaży. Nabywca pojazdu bowiem powie, że nie wiedział o zajęciu i nawet jeżeli wiedział to mu się tego nie udowodni.

  kaman

  14 lut 22 o 07:21

 6. Trafna uwaga i dlatego zajęcie powinno zostać odnotowane gdzieś ażeby każdy mógł sobie sprawdzić czy auto nie jest aby zajęte przez komornika. A w zasadzie wystarczyłoby tylko aby w wydziale komunikacji udzielali na ten temat informacji.

  Banan

  27 lut 22 o 19:53

 7. Nie wszystkie zajęcia komornicze pojazdów są zgłaszane przez komorników do wydziałow komunikacji. podobno nie wszystkie.

  przemek

  2 mar 22 o 21:20

 8. A taki dłużnik który sprzeda zajęty przez komornika samochód to nie ryzykuje jakimiś konsekwencjami za to, karą?

  Mateo

  9 mar 22 o 21:07

 9. Art. 300. KK § 2 KK – Kto, w celu udaremnienia wykonania orzeczenia sądu lub innego organu państwowego, udaremnia lub uszczupla zaspokojenie swojego wierzyciela przez to, że zbywa zajęte przez komornika składniki swojego majątku podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

  admin

  10 mar 22 o 04:36

 10. Komornik nie udzieli informacji zainteresowanemu zakupem? Zapytam u komornika czy dana osoba jest dłużnikiem z zajętym samochodem?

  Anonim

  17 mar 22 o 17:17

 11. Nie, komornik nie ma prawa udzielić informacji na takiej podstawie.

  admin

  17 mar 22 o 18:24

 12. witam mam taki problem sprzedałem samochód ciężarowy który był zakupiony na moją osobę na tzw jednoosobową działalność był u mnie w firmie jakieś 6 miesięcy i wyprowadzając się za granice postanowiłem go sprzedać za kwotę 15 niecałych 15 tysięcy kwotę otrzymałem do ręki wystawiłem fakturę zapłaciłem od niej podatek PIT i VAT kupujący zgłosił kupno i po okresie 3 miesięcy poszedł do wydziału komunikacji zarejestrować i dowiedział się że jest zajęcie komornicze wszedłem na swoje konto które posiadam w Polsce mam zajęte też przez komornika czy jest możliwość zarejestrowania tego auta kupionego w dobrej wierze

  Marcin

  2 gru 22 o 15:25

 13. Witam, tak, jest taka możliwość ale nabywca musi postępować według schematu przedstawionego wyżej. Jeżeli byłyby problemy, to proszę mu dać namiary na mnie.

  admin

  2 gru 22 o 16:13

Skomentuj