Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Komornik a konto bankowe osoby trzeciej

6 komentarzy

Pytanie: Dziś przyszła do mnie poczta od komornika, i przysłał mi dokumenty.
1. Wniosek byłej żony która zakłada mi komornika
2. Informacja że mogę zaskarżyć komornika
3. Wyciągi bankowe,
4. Odręczne oświadczenie, ile otrzymała pieniędzy ode mnie na alimenty bez pokazania wpłat z konta
Co do wyciągów bankowych to przysłał mi od mojej mamy, z którego robiłem przelewy alimentacyjne.
Pytanie 1, czy mógł wejść na konto mojej mamy? pytanie 2, czy może byłej żonie pokazać skąd były przelewy na konto mojej mamy?

Odpowiedź: Komornik nie ma prawa zająć konta osoby która nie jest dłużnikiem w sprawie egzekucyjnej prowadzonej przez niego. To, że z konta Pana mamy były wykonywane przelewy dla wierzyciela / do komornika, nie ma tu żadnego znaczenia. Bank odmówi wykonania zajęcia konta które figuruje na osobę inną niż dłużnik. Jednak nawet gdyby jakoś do tego doszło albo do zajęcia innej rzeczy osoby trzecie czyli nie dłużnika, to taka osoba może skutecznie żądać zwolnienia jej rzeczy z egzekucji w razie potrzeby wytaczając powództwo przeciwegzekucyjne.

Komornik nie może sprawdzić na koncie osoby trzeciej czyli Pana mamy w tym wypadku, skąd dokonywane były przelewy na to konto.

Komornik może ewentualnie wysłać do Pana mamy zajęcie wierzytelności a raczej zapytanie, czy Pana mama nie jest aby winna Panu pieniądze. Jak mniemam, Pana mama nie jest Pana dłużnikiem zatem wystarczyłoby aby odpisała komornikowi, że nie jest Pana dłużniczką. Jednakże nawet gdyby odpisała, że tak, jest Pana dłużniczką, to i tak komornik nie mógłby zająć konta bankowego Pana mamy jako wciąż osoby trzeciej przeciwko której komornik nie prowadzi postępowania egzekucyjnego i nie istnieje sądowy tytuł wykonawczy przeciwko Pana mamie – osobie trzeciej.

Rzadko ale podobno wciąż zdarzają się natomiast omyłkowe zajęcia rachunków bankowych osób niebędących dłużnikami w wyniku zbieżności nazwiska oraz podobnych numerów PESEL; błędy popełniane są zarówno przez komorników jak i przez banki. W takich wypadkach osoba niebędąca dłużnikiem oczywiście tez może żądać zwolnienia jej konta bankowego oraz zwrotu bezprawnie pobranych z konta środków.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

18 lipca, 2020

Komentarze do 'Komornik a konto bankowe osoby trzeciej'

Subscribe to comments with RSS

 1. Używam konta brata w działalności gospodarczej i komornik jest wobec mnie bezsilny. Polecam wszystkim dłużnikom o ile oczywiscie macie kogoś zaufanego.

  lewus

  31 Lip 21 o 14:41

 2. A co się stanie jeśli komornik zajmie konto myśląc że to dłużnika na przykład z faktury wystawionej przez firmę dłużnika spisane a to jest konto osoby trzeciej?

  Grzegorz

  22 Sie 21 o 16:52

 3. Bank stwierdziwszy, że konto należy do osoby innej niż wymienionej w zajęciu komorniczym, odmówi realizacji zajęcia.

  admin

  22 Sie 21 o 17:15

 4. Dokładnie tak. Bank zajmuje konta po numerze PESEL tak że nawet kiedy imie i nazwisko a nawet adres będzie ten sam a PESEL nie zgadza się, bank konta nie ma prawa zająć.

  turbol

  29 Sie 21 o 19:57

 5. Czy to jest dozwolone prawnie używać konta osoby trzeciej podając je na przykład na fakturze do zapłaty?

  Mieszko

  30 Wrz 21 o 16:13

 6. Tak, przepisy tego nie zabraniają.

  admin

  30 Wrz 21 o 16:51

Skomentuj