Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Termin do wniesienia powództwa przeciwegzekucyjnego

5 komentarzy

Tytuł to zapytanie często przewijające się w statystykach tego bloga więc w końcu postanowiłem poruszyć ten temat. Nie istnieje jeden termin. Terminy zależne od przyczyny, celu powództwa przeciwegzekucyjnego. I tak też na przykład, jeśli komornik zajął samochód znajdujący się we władaniu dłużnika ale będący w leasingu, to firma leasingowa ma miesiąc na skuteczne wniesienie powództwa przeciwegzekucyjnego. Jest to powództwo ekscydencyjne.

A jeżeli na przykład, ktoś skierował do egzekucji komorniczej przeciwko Tobie wyrok który ty spłaciłeś tuż po uprawomocnieniu się i celem powództwa przeciwegzekucyjnego jest pozbawienie tytułu wykonawczego wykonalności (powództwo opozycyjne) to możesz je wnieść dopóki trwa egzekucja. Gdy dług zostanie po raz drugi wyegzekwowany zanim wniesiesz to powództwo, to wówczas możesz wytoczyć powództwo o naprawienie szkody. Tylko że wtedy może się okazać, ze egzekucja będzie bezskuteczna więc lepiej wnieść powództwo przeciwegzekucyjne czym prędzej. Problem w tym, możesz nie zdążyć, jeśli komornik zacznie od skutecznego zajęcia Twojego konta wskazanego mu przez tego byłego nieuczciwego wierzyciela. Nawet jeśli zauważysz to zanim komornik przekaże pieniądze wierzycielowi (ma na to cztery dni), to nie sądzę abyś dał radę uprosić komornika by się powstrzymał. Tylko sąd może na wniosek powoda w powództwie przeciwegzekucyjnym zarządzić zawieszenie egzekucji. Dlatego też warto po dobrowolnej spłacie wyroku założyć nowe konto bankowe. Dobre oferty kont firmowych są tutaj a osobistych tutaj.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

30 kwietnia, 2013

kategoria windykacja

tag

Komentarze do 'Termin do wniesienia powództwa przeciwegzekucyjnego'

Subscribe to comments with RSS

 1. A jeżeli bank skierował do komornika do egzekucji BTE który jest przedawniony i komornik rozpoczął egzekucję?

  A

  8 Sie 16 o 09:24

 2. Według mnie nie ma tu terminu zawitego jak chodzi o powództwo przeciwegzekucyjne z wnioskiem o pozbawienie wykonalności BTE.

  admin

  8 Sie 16 o 11:19

 3. Komornik prowadzi na rzecz byłego wierzyciela egzekucję która jest całkowicie bezpodstawna, bo dług został mu spłacony przeze mnie zaraz po wydaniu wyroku. Chcę złożyć w sądzie pozew o pozbawienie wykonalności wyroku, już wiem, że to prosty pozew i w paru zdaniach wystarczy napisać. Mam natomiast pytanie, ile sąd ma czasu na rozpatrzenie takiego pozwu? Komornik już raz ściągnął z wypłaty mojej prawie tysiąc złotych a ja dowiedziałem się o tym dopiero przedwczoraj wróciwszy z wakacji. Pieniądze z tego na pewno już przesłał temu oszustowi bo jak wyczytałem na komornik cztery dni na to.
  I jeszcze jedno pytanie, żeli można: czy komornik odpowiada solidarnie ze Skarbem Państwa i z tym wierzycielem oczywiście za bezprawne przekazanie pieniędzy temu byłemu wierzycielowi

  eee

  15 Sie 18 o 19:22

 4. Powództwo przeciwegzekucyjne sąd powinien rozpoznać bez zbędnej zwłoki ale nie ma w tym wypadku określonego terminu na rozpatrzenie. Może Pan jednak a raczej powinien Pan w takiej sytuacji żądać też w pozwie zabezpieczenia powództwa poprzez nakazanie przez sąd komornikowi aby ten zawiesił postępowanie egzekucyjne do czasu wydania przez sąd wyroku. A zgodnie z art. 737 Kodeksu postępowania cywilnego wniosek o udzielenie zabezpieczenia podlega rozpoznaniu bezzwłocznie, nie później jednak niż w terminie tygodnia od dnia jego wpływu do sądu.
  Odpowiadając na drugie pytanie, to należy stwierdzić, że komornik ani Skarb Państwa nie ponoszą odpowiedzialności za to, że były wierzyciel bezprawnie złożył wniosek egzekucyjny i komornik zdążył już dla niego ściągnąć jakąś kwotę od Pana. Skąd komornik miał wiedzieć, że jest to bezpodstawna egzekucja, bo Pan już zapłacił należność objętą wyrokiem? Otrzymał wniosek o wszczęcie egzekucji wraz z wyrokiem, obejrzał wyrok i uznał że jest prawdziwy i wszczął egzekucję zgodnie z wnioskiem wierzyciela.

  admin

  15 Sie 18 o 19:22

 5. Ja nie mogę się doczekać na rozpatrzenie mojego pozwu przeciwegzekucyjnego jestem osobą trzecią której własność zajął komornik, już odbyła się pierwsza licytacja!

  hipo

  13 Lip 21 o 12:59

Skomentuj