Dzierżawca – uczestnik postępowania egzekucyjnego
Pytanie: Aby być uczestnikiem postępowania egzekucyjnego – dzierżawca – koniecznie umowa dzierżawy mysi być wpisana do księgi wieczystej?
Odpowiedź: Art. 922 kpc (kodeksu postępowania cywilnego) stanowi, że uczestnikami postępowania oprócz wierzyciela i dłużnika są również osoby, którym przysługują prawa rzeczowe ograniczone lub roszczenia albo prawa osobiste zabezpieczone na nieruchomości. “Zabezpieczone na nieruchomości” czyli ujawnione w księdze wieczystej na podstawie art. 16 ustawy o księgach wieczystych i hipotece (zob. uwagi do art. 922 Kodeksu postępowania cywilnego w komentarzu pod red. E. Marszałkowskiej-Krześ, Legalis oraz w komentarzu T. Wiśniewskigo, LEX). Konkludując – warunkiem nadania dzierżawcy nieruchomości statusu uczestnika postępowania egzekucyjnego jest aby umowa dzierżawy była ujawniona w księdze wieczystej nieruchomości, do której prowadzona jest egzekucja.
Dzierżawca jako uczestnik postępowania egzekucyjnego, jest informowany o czynnościach komornika i postanowieniach sądu nadzorującego egzekucję, może bronić swoich praw, np. przed wypowiedzeniem umowy dzierżawy, ma obowiązek płacić czynsz także w trakcie trwania postępowania egzekucyjnego oraz może być reprezentowany w postępowaniu odszkodowawczym wobec dłużnika, wierzyciela lub inwestora.
Wpis zaktualizowano dnia 12 czerwca 2025 r.
Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl
ale dla samej ważności umowy dzierżawy wpis do kw chyba nie jest konieczny?
Jan
15 lis 22 o 10:38
Nie, dla ważności umowy wpis do KW nie jest potrzebny.
admin
15 lis 22 o 12:03
Warto się wpisać do księgi wieczystej będąc dzierżawcą a już przede wszystkim jako nowy właściciel nieruchomości. Dla zabezpieczenia własnego interesu.
Jurand
9 gru 24 o 20:01
nabywca nieruchomości to nawet ma obowiązek pod karą grzywny wpisać się do kw jako nowy właściciel. O ile księga jest założona, bo – ciekawostka – brak obowiązku zakładania księgi wieczystej.
Jan
9 gru 24 o 20:11