Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Czy komornik może zająć konto oszczędnościowe?

5 komentarzy

Pytanie: Czy komornik może zająć konto oszczędnościowe a jeżeli tak to do jakiej wysokości? Jak dotąd mam sprzeczne informacje: że nie może oraz że może ale tylko 11% procent środków zgromadzonych na koncie oszczędnościowym.

Przeczytaj też: Czy komornik może zająć konto walutowe?

Odpowiedź: O tych rzekomych 11 procentach te gdzieś przeczytałem natomiast jest to bzdura. Komornik może zająć konto oszczędnościowe tak samo jak zwykły rachunek oszczędnościowo rozliczeniowy albo lokatę terminową; musi pozostawić co miesiąc kwotę wolną w wysokości 75% minimalnego wynagrodzenia ustawowego. A w przypadku egzekucji alimentów kwota wolna na rachunku bankowym dłużnikowi nie przysługuje.

Przeczytaj też: Czy komornik może zająć lokatę bankową?

I nic nie da się zrobić aby uchronić przed komornikiem pieniądze na koncie? Spłacam komornikowi dobrowolnie a ten wbrew naszym słownym ustaleniom zajął mi konto osobiste.

Przeczytaj też: Konto bankowe dziecka a komornik

Może Pani założyć nowe konto (lepiej nie likwidując tego zajętego). Komornik na pewno już pytał banki czy ma Pani w którymś konto, ponownie zapyta prawdopodobnie nieprędko albo wcale: Jak często komornik sprawdza konta bankowe w OGNIVO? Korzystne konta osobiste które można założyć nie wychodząc z domu są tutaj a gdyby Pani chciała konto firmowe, to tutaj.

Przeczytaj też: Pełnomocnik konta bankowego a komornik

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

15 listopada, 2022

Komentarze do 'Czy komornik może zająć konto oszczędnościowe?'

Subscribe to comments with RSS

  1. A czy założenie nowego konta nie podchodzi pod utrudnianie egzekucji? 😉 Wszakże komornik jest urzędnikiem państwowym którego nie można robić w…balona 😉

    Michał

    15 lis 22 o 22:25

  2. Według mnie nie podchodzi to pod utrudnianie, udaremnianie egzekucji. Konto będzie jawne a nie jakoś ukryte (komornik może je znaleźć poprzez OGNIVO o ile oczywiście ponownie roześle zapytania do banków) a żaden przepis nie nakazuje aby dłużnik informował komornika o nowym koncie.

    admin

    16 lis 22 o 06:02

  3. Może i podchodzi pod unikanie egzekucji ale 99% prokuratorów coś takiego umorzy. Znam jedną taką sprawę, zakończona umorzeniem.

    Patrykarz

    16 lis 22 o 20:21

  4. A wyjawienie, wykaz majątku? Jeżeli dłużnik nie poda nowego konta, to naraża się na odpowiedzialność karną przecież.

    Marta

    17 lis 22 o 09:29

  5. Tak, w wykazie i w wyjawieniu majątku musi konto podać ale to na żądanie sądu / komornika przecież a coś takiego ma miejsce zwykle też tylko raz w postępowaniu egzekucyjnym. Nie musi składać uzupełnień do wykazu majątku gdy po pewnym czasie założy nowe konto albo będzie miał jakiś nowy składnik majątku.

    admin

    17 lis 22 o 09:45

Skomentuj