Przedawnienie opłaty za parking prywatny
Pytanie: Czy opłata za parking prywatny też przedawnia się po 5 latach czyli jak opłata za parking należący do gminy?
Odpowiedź: Nie, opłata za parking prywatny nie jest mandatem administracyjnym – daniną publiczną, więc nie obowiązuje w tym przypadku pięcioletni termin przedawnienia. Opłata za parking prywatny (tzw. wezwanie do zapłaty, “mandat” od firmy zarządzającej parkingiem, np. pod sklepem czy galerią handlową) jest roszczeniem cywilnoprawnym wynikającym z umowy zawartej poprzez zaparkowanie pojazdu na terenie prywatnym. Udostępnianie prywatnego parkingu powinno być dokonywane w ramach działalności gospodarczej, więc zgodnie z art. 118 kc (kodeksu cywilnego) termin przedawnienia w takich przypadkach wynosi 3 lata licząc od końca roku kalendarzowego w którym rachunek został wystawiony. Po upływie tego terminu żądanie zapłaty staje się przedawnione i można skutecznie uchylić się od zapłaty, jeśli sprawa trafi do sądu. Jeżeli sąd z urzędu nie dopatrzy się przedawnienia, zarzut przedawnienia może podnieść pozwany.
Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl
A jeżeli właściciel parkingu nie prowadzi działalności gospodarczej to ile wynosi okres przedawnienia? Na przykład baca udostępniający miejsca do parkowania na swojej posesji?
Dolniak
14 lis 22 o 07:50
Wówczas byłby to 6 letni okres przedawnienia ale prowadzenie parkingu wymaga zarejestrowania działalności gospodarczej. Może Pan tego górala postraszyć, że zgłosi go Pan do Urzędu Skarbowego.
admin
14 lis 22 o 08:02
W górach wszyscy się znają, są ze sobą spokrewnieni, nic mu skarbówka nie zrobi a mnie nie poinformują o wyniku postępowania ponieważ nie jestem stroną ani uczestnikiem.
Dolniak
14 lis 22 o 10:35
To jest stereotyp. Poza tym nawet jak się znają, to możliwe że się wadzą między sobą.
admin
14 lis 22 o 10:39
Czy wezwanie do zapłaty wsunięte za wycieraczkę samochodu za korzystanie z parkingu prywatnego przed dyskontem jest mandatem?
Kryś
10 gru 24 o 15:54
Nie, należy traktować je jako zwykłe wezwanie do zapłaty, nie jest to mandat.
admin
10 gru 24 o 16:04
Jeżeli więc nie jest to urzędowy mandat, to czy właściciel sklepu jest w stanie ustalić adres parkującego tylko na podstawie dowodu rejestracyjnego pojazdu?
Kryś
10 gru 24 o 16:10
Musi w tym celu wystąpić do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców o ujawnienie adresu właściciela pojazdu na podstawie numeru rejestracyjnego pojazdu.
admin
10 gru 24 o 16:15
W przypadku prywatnych parkingów brak podstaw prawnych do egzekucji po przedawnieniu a jak to jest w przypadku parkingów gminnych?
Sonia
1 kw. 25 o 15:30
Gminne należności (i w ogóle żadene) też nie mogą być egzekwowane po przedawnieniu przy czym opłaty na parkingach należących do gmin przedawniają się po 5 latach (art. 70 Ordynacji podatkowej).
admin
1 kw. 25 o 15:34