Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Przymusowy podział majątku wspólnego małżonków

5 komentarzy

Pytanie: Piszę do Pana ponieważ to już chyba czwarta sprawa egzekucyjna w której dowiaduję się że egzekucja jest bezskuteczna i będzie umorzona co już komornik pisemnie zapowiedział ale dłużnik ma mieszkanie tyle że na spółkę z żoną i że potrzebna jest klauzula wykonalności również na żonę aby można było ruszyć z egzekucją z mieszkania. Klauzuli na żonę dłużnika nie załatwię na pewno, bo to są długi z działalności gospodarczej prowadzonej przez małżonka poza tym mieszkaniem.

Przeczytaj też: Zajęcie wynagrodzenia małżonka dłużnika

Komornik może mieszkanie zająć ale zwolni ponieważ klauzuli nie dostarczę. Moja należność to około 20 tys. a wartość mieszkania pewnie co najmniej 10 razy tyle ale nic nie można zrobić? Małżeństwo dłużnika jest chronione przed egzekucją ale o ochronie wierzyciela od którego taki dłużnik po prostu wyłudził usługi, nic w przepisach nie ma czy może zna Pan jakąś sztuczkę na taka okoliczność?

Przeczytaj też: Składniki majątku osobistego współmałżonka

Odpowiedź: “Sztuczka” stosowana na taką okoliczność polega na wykorzystaniu art. 52 § 1a Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego stanowiącego, że wierzyciel jednego z małżonków może żądać ustanowienia przez sąd przymusowej rozdzielności majątkowej jeżeli uprawdopodobni, że zaspokojenie wierzytelności stwierdzonej tytułem wykonawczym wymaga dokonania podziału majątku wspólnego małżonków. W Pana sprawie ta przesłanka jest spełniona gdyż otrzymał Pan od komornika pismo – wysłuchanie wierzyciela przed umorzeniem bezskutecznej egzekucji.

Przeczytaj też: Rozdzielność majątkowa a dziedziczenie

Powinien Pan zatem wystąpić do sądu ze stosownym wnioskiem o ustanowienie rozdzielności majątkowej w skład której wchodzi mieszkanie i po dokonaniu przez sąd takiego swoistego podziału majątku komornik na pana wniosek będzie mógł prowadzić egzekucje już z odrębnego majątku dłużnika uzyskanego wskutek podziału. Może to być już wyodrębniony udział w mieszkaniu albo spłata połowy mieszkania która dłużnikowi przypadnie w sytuacji gdy wskutek podziału mieszkanie przypadnie w całości małżonce.

Przeczytaj też: Darowizny bez zgody współmałżonka przed podziałem majątku

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

25 lutego, 2021

Komentarze do 'Przymusowy podział majątku wspólnego małżonków'

Subscribe to comments with RSS

  1. Bez znaczenia jest czy dłużnik prowadzi firmę we wspólnym mieszkaniu czy poza mieszkaniem.

    Ukasz

    25 lut 21 o 18:02

  2. No niekoniecznie bez znaczenia, proponuję zapoznać się z definicją przedsiębiorstwa w przypadku osoby prowadzącej jednoosobową działalność gospodarczą.

    Jaca

    28 lut 21 o 17:07

  3. Przymusowy podział majątku w omawianej kwestii zaskakuje licznych dłużników w takiej sytuacji. Nie wiedzą, że wierzyciel ma taką opcję dochodzenia należności.

    Jacek

    21 cze 21 o 04:58

  4. Podobnie jak wielu dłużników nie wie o tym, że do egzekucji ze wspólnej nieruchomości i w ogóle majątku wspólnego potrzebna klauzula na współmałżonka.

    admin

    21 cze 21 o 08:42

  5. Ktoś tego w praktyce próbował, z jakim skutkiem egzekucyjnym? Znaczy tej przymusowej rozdzielności majątkowej.

    dj

    30 lip 22 o 18:09

Skomentuj