Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Przymusowy podział majątku wspólnego małżonków

8 komentarzy

Pytanie: Piszę do Pana ponieważ to już chyba czwarta sprawa egzekucyjna w której dowiaduję się że egzekucja jest bezskuteczna i będzie umorzona co już komornik pisemnie zapowiedział ale dłużnik ma mieszkanie tyle że na spółkę z żoną i że potrzebna jest klauzula wykonalności również na żonę aby można było ruszyć z egzekucją z mieszkania. Klauzuli na żonę dłużnika nie załatwię na pewno, bo to są długi z działalności gospodarczej prowadzonej przez małżonka poza tym mieszkaniem.

Przeczytaj też: Zajęcie wynagrodzenia małżonka dłużnika

Komornik może mieszkanie zająć ale zwolni ponieważ klauzuli nie dostarczę. Moja należność to około 20 tys. a wartość mieszkania pewnie co najmniej 10 razy tyle ale nic nie można zrobić? Małżeństwo dłużnika jest chronione przed egzekucją ale o ochronie wierzyciela od którego taki dłużnik po prostu wyłudził usługi, nic w przepisach nie ma czy może zna Pan jakąś sztuczkę na taka okoliczność?

Przeczytaj też: Składniki majątku osobistego współmałżonka

Odpowiedź: “Sztuczka” stosowana na taką okoliczność polega na wykorzystaniu art. 52 § 1a Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego stanowiącego, że wierzyciel jednego z małżonków może żądać ustanowienia przez sąd przymusowej rozdzielności majątkowej jeżeli uprawdopodobni, że zaspokojenie wierzytelności stwierdzonej tytułem wykonawczym wymaga dokonania podziału majątku wspólnego małżonków. W Pana sprawie ta przesłanka jest spełniona gdyż otrzymał Pan od komornika pismo – wysłuchanie wierzyciela przed umorzeniem bezskutecznej egzekucji.

Przeczytaj też: Rozdzielność majątkowa a dziedziczenie

Powinien Pan zatem wystąpić do sądu ze stosownym wnioskiem o ustanowienie rozdzielności majątkowej w skład której wchodzi mieszkanie i po dokonaniu przez sąd takiego swoistego podziału majątku komornik na pana wniosek będzie mógł prowadzić egzekucje już z odrębnego majątku dłużnika uzyskanego wskutek podziału. Może to być już wyodrębniony udział w mieszkaniu albo spłata połowy mieszkania która dłużnikowi przypadnie w sytuacji gdy wskutek podziału mieszkanie przypadnie w całości małżonce.

Przeczytaj też: Darowizny bez zgody współmałżonka przed podziałem majątku

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

Komentarze do 'Przymusowy podział majątku wspólnego małżonków'

Subscribe to comments with RSS

 1. Bez znaczenia jest czy dłużnik prowadzi firmę we wspólnym mieszkaniu czy poza mieszkaniem.

  Ukasz

  25 lut 21 o 18:02

 2. No niekoniecznie bez znaczenia, proponuję zapoznać się z definicją przedsiębiorstwa w przypadku osoby prowadzącej jednoosobową działalność gospodarczą.

  Jaca

  28 lut 21 o 17:07

 3. Przymusowy podział majątku w omawianej kwestii zaskakuje licznych dłużników w takiej sytuacji. Nie wiedzą, że wierzyciel ma taką opcję dochodzenia należności.

  Jacek

  21 cze 21 o 04:58

 4. Podobnie jak wielu dłużników nie wie o tym, że do egzekucji ze wspólnej nieruchomości i w ogóle majątku wspólnego potrzebna klauzula na współmałżonka.

  admin

  21 cze 21 o 08:42

 5. Ktoś tego w praktyce próbował, z jakim skutkiem egzekucyjnym? Znaczy tej przymusowej rozdzielności majątkowej.

  dj

  30 lip 22 o 18:09

 6. Nie, bo to zajęcie na 7-9 lat w obecnym porządku prawnym i na pewno nie dla kwoty 20k.

  Adam

  3 kw. 23 o 20:10

 7. Mieszkanie we wspólności majątkowej , mąż zmarł jego część przejęła córka przejęła z dobrodziejstwem inwentarza . Nie spłaciła mnie ale zrobiła remont tego mieszkania , zapłaciła dług do spółdzielni , opłaca cały czas mieszkanie a ja w nim mieszkam , płaci za prąd i płaci za mnie basen co miesiąc . Komornik już raz licytował mieszkanie i licytacja była nieskuteczna wierzycielem .
  Czy w tej sytuacji należy zaliczyć wkład córki na to mieszkanie i to co mi dała ( można zaliczyć na spłatę zobowiązania wobec mnie )? Jeśli tak. to było by super.

  Jak ktoś coś wie to proszę o wypowiedz .
  pozdr. Iwona

  Iwona

  31 sty 24 o 19:08

 8. Tak, córka ma prawo zaliczyć te nakłady, wkłady w poczet spłaty zobowiązania wobec Pani, pozdrawiam.

  admin

  31 sty 24 o 23:16

Skomentuj