Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Współwłaściciel samochodu a komornik

6 komentarzy

Pytanie: Mój były mąż jest dłużnikiem. Mamy podział majątku, ale auto po rozwodzie użytkuję ja – jestem współwłaścicielem auta, były mąż jest właścicielem. Opłacam wszystkie koszty związane z autem, jak ubezpieczenie, naprawy, przeglądy. Były mąż powiedział mi, że komornik wysłał żądanie o wskazanie miejsca postojowego auta. Czy to oznacza, że ten samochód, który od kilku lat utrzymuje, zostanie zabrany? Czy mam jakiekolwiek prawa?

Przeczytaj też: Wezwanie od komornika do wskazania miejsca postoju pojazdu

Odpowiedź: Komornik może zlicytować jedynie udział w samochodzie jaki ma były mąż. Jest to mało prawdopodobne aby ktoś zechciał kupić udział w samochodzie a nie cały samochód po czym dzielić się samochodem z obcą osobą czyli Panią. Tak czy inaczej, komornik może teraz zająć udział w samochodzie ale samochodu Pani nie odbierze w związku z tym.

Natomiast to że to Pani ponosi koszty eksploatacji pojazdu komornika nie interesuje, ewentualne roszczenia w związku z tym może Pani kierować do byłego męża.

Przeczytaj też: Egzekucja z udziału w ruchomości

Przeczytałam u Pana, że jednak w niektórych wypadkach komornik może od razu zabrać pojazd i przekazać komuś obcemu pod dozór?

Może tak zrobić w wyjątkowych przypadkach: Oddanie ruchomości pod dozór przez komornika; zmiana dozoru ale proszę zauważyć, że samochód jest aktualnie w Pani władaniu a nie we władaniu dłużnika. Odebranie Pani samochodu (kiedy to jest pani współwłaścicielem tegoż) nie wchodzi w rachubę.

Przeczytaj też: Zajęcie samochodu przez urząd skarbowy

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

1 czerwca, 2023

Komentarze do 'Współwłaściciel samochodu a komornik'

Subscribe to comments with RSS

 1. Samochód jest więc pod dozorem współwłaściciela który dłużnikiem nie jest i tak pozostanie chyba że ten współwłaściciel będzie utrudniał komornikowi zajecie pojazdu, ewentualnie.

  Anonim

  7 cze 23 o 08:25

 2. na co liczy komornik zajmując pojazd będący współwłasnością? Na 99 procent nie sprzeda udziału w pojeździe. Może liczy na panikę współwłaściciela niebędącego dłużnikiem że ten skłoni dłużnika do zapłaty długu.

  maria

  7 cze 23 o 16:07

 3. maria: kiedyś bywało to skuteczne a na dzień dzisiejszy każdy ma dostęp do internetu i może zapytać na przykład tutaj albo na forum prawniczym. Wiem, że te wszystkie darmowe porady spędzają sen z oczu windykatorom i komornikom.

  ganek

  11 cze 23 o 10:28

 4. ganek, darmowe porady w internecie spędzają sen z oczów nie tylko windykatorom i komornikom ale też kancelarią prawnym, adwokackim.

  kabała

  17 cze 23 o 08:23

 5. Wspólny samochód jest nie do zlicytowania znaczy się gdy dłużnikiem jest tylko jeden ze współwłaścicieli. Nikt przy Zdrowych zmysłach nie kupi 50% współwłasności samochodu z obcą osobą.

  tatuś

  25 cze 23 o 11:12

 6. ma to sens jedynie w sytuacji, gdy planowana jest sprzedaż takiego auta, aczkolwiek przyszły właściciel zapewne widząc, że takie auto ma takie a nie inne dokumenty, od kupna odstąpi.

  Adam

  27 cze 23 o 11:48

Skomentuj