Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Współwłaściciel samochodu a komornik

6 komentarzy

Pytanie: Mój były mąż jest dłużnikiem. Mamy podział majątku, ale auto po rozwodzie użytkuję ja – jestem współwłaścicielem auta, były mąż jest właścicielem. Opłacam wszystkie koszty związane z autem, jak ubezpieczenie, naprawy, przeglądy. Były mąż powiedział mi, że komornik wysłał żądanie o wskazanie miejsca postojowego auta. Czy to oznacza, że ten samochód, który od kilku lat utrzymuję, zostanie zabrany? Czy mam jakiekolwiek prawa?

Odpowiedź: W przypadku, gdy samochód jest współwłasnością a jeden ze współwłaścicieli ma długi, komornik może zająć jedynie udział przypisany dłużnikowi a nie cały pojazd. Zajęcie dotyczy ułamkowej części prawa własności, zgodnie z art. 846 Kodeksu postępowania cywilnego (kpc). Komornik może więc zlicytować jedynie udział w samochodzie jaki ma były mąż. Jest to mało prawdopodobne aby ktoś zechciał kupić udział w samochodzie a nie cały samochód po czym dzielić się użytkowaniem samochodu z obcą osobą czyli z Panią. Tak czy inaczej, komornik może teraz zająć udział w samochodzie ale samochodu Pani nie odbierze w związku z tym. Jako współwłaściciel pojazdu ma Pani prawo żądać, aby cały samochód został sprzedany, co pozwala uniknąć sytuacji w której pojazd jest dzielony między różne osoby jednak jak wspomniałem, jest mało prawdopodobne aby udział został sprzedany, choć nie można tego wykluczyć (takie przypadki zdarzają się).

Natomiast to, że to Pani ponosi koszty eksploatacji pojazdu komornika nie interesuje, ewentualne roszczenia w związku z tym może Pani kierować do byłego męża.

Przeczytałam u Pana, że jednak w niektórych wypadkach komornik może od razu zabrać pojazd i przekazać komuś obcemu pod dozór?

Może tak zrobić w wyjątkowych przypadkach: Oddanie ruchomości pod dozór przez komornika; zmiana dozoru ale proszę zauważyć, że samochód jest aktualnie w Pani władaniu a nie we władaniu dłużnika. Odebranie Pani samochodu (kiedy to jest pani współwłaścicielem tegoż) nie wchodzi w rachubę.

A gdyby to była współwłasność małżeńska samochodu?

Gdyby samochód został nabyty w trakcie trwania małżeństwa i nie została zawarta rozdzielność majątkowa (intercyza), pojazd wchodzi w skład wspólności majątkowej małżeńskiej. Oznacza to, że jest własnością zarówno dłużnika, jak i jego małżonka, niezależnie od tego, na kogo został zarejestrowany. W takim przypadku komornik nie ma prawa prowadzić egzekucji z udziału współmałżonka w pojeździe za dług tylko jednego ze współmałżonków i w sytuacji gdy drugi współmałżonek nie wyraził zgody na zaciągnięcie długu.

Wpis zaktualizowano dnia 04 czerwca 2025 r.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

1 czerwca, 2023

Komentarze do 'Współwłaściciel samochodu a komornik'

Subscribe to comments with RSS

  1. Samochód jest więc pod dozorem współwłaściciela który dłużnikiem nie jest i tak pozostanie chyba że ten współwłaściciel będzie utrudniał komornikowi zajecie pojazdu, ewentualnie.

    Anonim

    7 cze 23 o 08:25

  2. na co liczy komornik zajmując pojazd będący współwłasnością? Na 99 procent nie sprzeda udziału w pojeździe. Może liczy na panikę współwłaściciela niebędącego dłużnikiem że ten skłoni dłużnika do zapłaty długu.

    maria

    7 cze 23 o 16:07

  3. maria: kiedyś bywało to skuteczne a na dzień dzisiejszy każdy ma dostęp do internetu i może zapytać na przykład tutaj albo na forum prawniczym. Wiem, że te wszystkie darmowe porady spędzają sen z oczu windykatorom i komornikom.

    ganek

    11 cze 23 o 10:28

  4. ganek, darmowe porady w internecie spędzają sen z oczów nie tylko windykatorom i komornikom ale też kancelarią prawnym, adwokackim.

    kabała

    17 cze 23 o 08:23

  5. Wspólny samochód jest nie do zlicytowania znaczy się gdy dłużnikiem jest tylko jeden ze współwłaścicieli. Nikt przy Zdrowych zmysłach nie kupi 50% współwłasności samochodu z obcą osobą.

    tatuś

    25 cze 23 o 11:12

  6. ma to sens jedynie w sytuacji, gdy planowana jest sprzedaż takiego auta, aczkolwiek przyszły właściciel zapewne widząc, że takie auto ma takie a nie inne dokumenty, od kupna odstąpi.

    Adam

    27 cze 23 o 11:48

Skomentuj