Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Długi małżonka z działalności gospodarczej

3 komentarze

Pytanie: Chciałabym zasięgnąć porady odnośnie ściągania należności.
Pokrótce opiszę sytuację, bo jest dla całej rodziny bardzo trudna. Brat narobił dosyć dużych długów na firmę znaczy prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą, w allegro 50tysiecy, hurtowni 40 tysięcy plus firmy pożyczkowe, do tego osoby prywatne. Suma na jakieś 250 tysięcy również na siebie jako osobę prywatną. Razem z żoną i dwójka dzieci mają dom z kredytem hipotecznym do spłaty 100tysięcy, nie mają rozdzielności majątkowej. Do tego auto na firmę w leasingu.

Przeczytaj też: Egzekucje komornicze a rozpoczęcie działalności gospodarczej

Jak w takiej sytuacji postępowanie komornicze może wyglądać. Dodam że, brat w tej chwili nie ma dochodu musi leczyć się w ośrodku zamkniętym, żony zarobki netto 3100zł. Co w przypadku podania sprawy do komornika, czy można zlicytować im dom, w celu ściągnięcia należności. Będę bardzo wdzięczna o jakieś informację i rady. Ta sprawa bardzo wykańcza moich rodziców nerwowo, mając jakąś wiedzę z pewnego źródła może będę mogła ich choć trochę uspokoić.

Przeczytaj też: Egzekucja z majątku osobistego małżonka dłużnika

Odpowiedź: Za długi męża na zaciągnięcie których małżonka nie wyraziła zgody pisemnej, komornik nie może zlicytować domu wchodzącego w skład małżeńskiej ustawowej wspólności majątkowej. Może dom zająć ale jeśli wierzyciel nie przedłoży (a nie przedłoży bo nie uzyska w takiej sytuacji) klauzuli wykonalności na współmałżonkę, to dom zostanie zwolniony przez komornika: Egzekucja do nieruchomości we wspólności małżeńskiej ustawowej

Jeżeli jednak egzekucja przeciwko mężowi będzie bezskuteczna, to wierzyciel może wnieść do sądu przymusowy podział majątku wspólnego po czym komornik będzie mógł prowadzić egzekucję z majątku przypadłemu mu po podziale.

Przeczytaj też: Przymusowy podział majątku wspólnego małżonków

Bardzo dziękuję za tak szybką odpowiedź. A czy w tej sytuacji on sam musi spłacać te zaciągnięte długi, jak rozumiem z jej oddzielnego konta nie można tych zobowiązań ściągać, jedynie ze wspólnego. No i czy w takiej sytuacji ona może zrobić rozdzielność majątkową wstecznie i co to wtedy by dało. Zależy jej aby zostawić dom dla siebie i dzieci. On jest uzależniony od hazardu i alkoholu.

Przeczytaj też: Komornik a rozdzielność majątkowa

Może ona wystąpić z wnioskiem o ustanowienie rozdzielności majątkowej z datą wsteczną wskazując na uzależnienie męża od alkoholu i od hazardu; może sąd przychylić się do wniosku a może nie. Gdyby sąd się przychylił no to wierzyciele mogliby zaspokajać swe roszczenia tylko z majątku przypadłego jej mężowi po dokonaniu rozdzielności. Czyli np. z połowy domu albo z kwoty którą otrzymałby od niej jako spłatę jego części domu.

Przeczytaj też: Zniesienie współwłasności nieruchomości. Podział, przyznanie całej współwłaścicielowi, sprzedaż.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

28 października, 2022

Komentarze do 'Długi małżonka z działalności gospodarczej'

Subscribe to comments with RSS

  1. Najlepiej dom podzielić to mało prawdopodobne, że komornikowi uda się sprzedać połowę.

    Anonim

    28 paź 22 o 08:20

  2. Rozdzielność majątkowa z datą wsteczną (w tym przypadku) nic przecież nie daje im. Jak wskazano w tekście, ze wspólnego domu egzekucja nie może być w tym przypadku prowadzona.

    Barek

    28 paź 22 o 08:27

  3. Lepiej podzielić majątek zanim wierzyciel o to wniesie i sąd zajmie się tym według własnego uznania.

    Grzegorz

    28 paź 22 o 11:19

Skomentuj