Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Czy komornik od razu zabiera rzeczy z domu?

4 komentarze

Pytanie: Od dwóch miesięcy mam komornika, do tej pory tylko niewielkie kwoty wpłacałem komornikowi z pomocą rodziców, to tylko cząstka niewielka długu, spodziewam się że niedługo przyjdzie do mnie do domu. Jak wygląda wtedy egzekucja – czy komornik od razu zabiera rzeczy z domu? Może od maja będę miał pracę to mógłbym spłacać dług.

Przeczytaj też: Skarga na zajęcie ruchomości przez komornika

Odpowiedź: Niektórzy dłużnicy być może za bardzo obawiają się wizyty komornika w mieszkaniu. Komornikowi może nie spieszyć się do dłużnika od którego co miesiąc ma choć trochę gotówki. Dobrowolne wpłaty od dłużnika bądź na przykład wpływy egzekucyjne z wynagrodzenia za pracę mogą spowodować, że komornik nie będzie skory do odwiedzenia dłużnika. Komornicy lubią łatwe pieniądze (z egzekucji z wynagrodzenia, z nadpłaty podatku, z konta bankowego…) zamiast robotę z zajmowaniem, wycenianiem i licytowaniem przedmiotów dłużnika. Mają też świadomość tego, że u dłużnika mogą być jedynie przedmioty używane – mało atrakcyjne dla potencjalnych licytantów. I licytacje ruchomości bywają bezskuteczne bardzo często.

Przeczytaj też: Sprzedaż ruchomości zajętych przez komornika

Załóżmy jednak że komornik przyjdzie do dłużnika i nie zrezygnuje z zajmowania przedmiotów jego stwierdziwszy w protokole (co często ma miejsce), że “używane ruchomości przedstawiają jedynie wartość użytkową a nie handlową” albo “dłużnik nie posiada wartościowych ruchomości”. Załóżmy, że zajmuje komputer. Nie musi oznaczać, że komornik zabierze z sobą tę rzez z domu dłużnika. Komornik może pozostawić zajęte przedmioty we władaniu dłużnika i najczęściej pozostawia; rzadko kiedy zabiera: https://pamietnikwindykatora.pl/oddanie-ruchomosci-pod-dozor-przez-komornika-zmiana-dozoru/. W Kodeksie postępowania cywilnego stoi, że komornik może sprzedać zajęty przedmiot dopiero po dwóch tygodniach od uprawomocnienia się zajęcia natomiast nic nie jest napisane o tym, kiedy najpóźniej musi sprzedać (wyznaczyć licytację). Może zajęcia dokonać bardziej dla postrachu, aby zmobilizować dłużnika do (szybszych) spłat, bez faktycznego zamiaru przeprowadzenia licytacji. A tak na marginesie, to licytację ruchomości można praktycznie bez końca unieważniać.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

8 marca, 2021

Komentarze do 'Czy komornik od razu zabiera rzeczy z domu?'

Subscribe to comments with RSS

  1. Najczęściej nie tylko że nic nie zabiera ale nawet niczego ni zajmuje ponieważ używanych rzeczy z agd praktycznie nie da się sprzedać.

    Luiza

    8 mar 21 o 21:43

  2. Ostatnimi czasy zajmują nawet graty ale chyba tylko po to żeby nastraszyć dłużnika, licytacje takich rzeczy rzecz jasna bezskutecznymi okazują się.

    Nowy

    20 cze 21 o 19:42

  3. Nie otworzyłem komornikowi, udawałem że nie ma nikogo w mieszkaniu. I więcej nie przyszedł. Było to dwa miesiące temu, czy jeszcze może się zjawić?

    Jarek

    28 sty 22 o 21:07

  4. Nie wiadomo. Może przyjść a może już nie przyjdzie. Jeżeli przyjdzie to znów może Pan nie otworzyć.

    admin

    29 sty 22 o 08:01

Skomentuj