Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Czy komornik może zająć sprzęt na raty?

27 komentarzy

Pytanie: Posiadam telewizor kupiony na raty, jestem w trakcie ich spłacania. Jest to właściwie jedyna rzecz w mieszkaniu na która komornik mógłby połakomić się i moje pytanie w związku z tym, czy komornik może zająć telewizor kupiony na raty?

Przeczytaj też: Czy komornik może zająć samochód w kredycie?

Odpowiedź: Tak, komornik ma prawo zająć i zlicytować sprzęt kupiony przez dłużnika na raty tzn. jeszcze nie spłacony. Właścicielem tego telewizora kupionego na kredyt ratalny jest Pan a zatem komornik może taki sprzęt sprzedać. Tak samo jak może sprzedać na przykład nieruchomość dłużnika w kredycie. Zlicytowanie takiej rzeczy wziętej na kredyt ratalny nie zwalnia dłużnika z obowiązku dalszego spłacania rat.

Przeczytaj też: Sprzedaż towaru wziętego na raty

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

1 grudnia, 2020

Komentarze do 'Czy komornik może zająć sprzęt na raty?'

Subscribe to comments with RSS

 1. Jeżeli komornik zmuszony jest do licytacji telewizora albo w ogóle innej rzeczy to znaczy, że egzekucja z wynagrodzenia, z rachunków bankowych była bezskuteczna. A to z kolei znaczy, że egzekucja rat za telewizora będzie bezskuteczna..

  Sylwek

  5 maj 21 o 10:35

 2. Nie wprowadzajcie w błąd. Jeżeli jakiś sprzęt jest brany na raty to komornik nie ma prawa licytować bo sprzęt jest własnością banku.Jak spłacisz raty to wtedy będzie mógł.A tak nie może.Kto udziela raty ten jest właścicielem.

  Elektryk.

  13 gru 21 o 22:59

 3. Nie. To o czym Pan pisze, dotyczy leasingu który do czasu spłaty pozostaje własnością leasingodawcy. A sprzęt KUPIONY na raty czyli na kredyt, jest własnością nabywcy – kredytobiorcy chociaż pozostają raty do spłaty.

  admin

  14 gru 21 o 04:18

 4. Licytacja telewizora raczej też bezskuteczna będzie.

  admin

  5 maj 21 o 10:55

 5. Jeżeli nowy to kupi gdyby tak było, że na żaden używany sprzęt rtv nie ma kupców, to nie byłoby ich w lombardach, nie byłoby lombardów.

  Gibek

  12 lip 21 o 15:29

 6. Przedmiot na raty czyli wciąż spłacany jest chyba niestary wiec komornik się zainteresuje no i licytant.

  Anonim

  22 lip 21 o 20:39

 7. A czy możliwe jest zajęcie przez komornika spłacanych bankowi rat za taki sprzęt?

  Mariola

  8 sie 21 o 05:14

 8. Jest to możliwe, środki przeznaczone na spłatę rat i w ogóle na zapłatę jakichkolwiek innych zobowiązań, nie są chronione przed egzekucją.

  pomoc

  3 paź 21 o 09:36

 9. A co kiedy sprzęt kupiony na raty jest własnością sklepu aż do spłacenia całkowitego albo kiedy jest zabezpieczony zastawem na rzecz sklepu?

  Jucha

  9 lis 21 o 14:15

 10. Jeżeli rzecz pozostaje własnością sprzedającego, to komornik nie może jej zająć. Rzecz w zastawie natomiast może zająć ale zastawnik korzysta z pierwszeństwa zaspokajania.

  admin

  9 lis 21 o 16:42

 11. Czy sklep nie ma aby pierwszeństwa przy zaspokajaniu niespłacanych rat z takiego sprzętu jeżeli zajmie go komornik za jakiś inny dług?

  Oszin

  29 lis 21 o 06:42

 12. Jeżeli nie ma na tym sprzęcie zabezpieczenia – zastawu, to nie ma pierwszeństwa w zaspokajaniu w egzekucji.

  admin

  24 sty 22 o 10:26

 13. Rzecz kupiona na raty może być zabezpieczona zastawem albo współwłasnością. Wtedy jest problem z wyegzekwowaniem / sprzedażą takiej rzeczy. jednak w przypadku różnych drobnych rzeczy o relatywnie niskiej cenie nic z powyższego nie ma.

  Witold

  13 lut 22 o 07:47

 14. Komornik może nawet nie chcieć zająć jakiegoś agd które przecież już jest używane, trudno coś takiego sprzedać nawet za pół ceny. A jeżeli nawet zajmie i wyznaczy licytację, to nikt się na niej nie zjawi po czym komornik to dłużnikowi zwolni.

  kropelek

  21 lut 22 o 19:29

 15. No po bezskutecznej licytacji zanim komornik zwolni to jeszcze wierzyciel może przejąć na własność ale zazwyczaj nie przejmuje…

  admin

  21 lut 22 o 20:14

 16. Sprzęt na raty jest własnością banku który udzielił kredytu na kupno i dopóki nie spłaci się wszystkich zobowiązań wobec banku dany sprzęt towar jest własnością banku !!!!trzeba znać swoje prawa i umowy które się podpisuję a nie jak baranek na wszystko się zgadzać bo komornik przyszedł ale owszem zdarzają się chamy głuche na to co się mówi i może się zdarzyć że taki smutny pan mimo pokazania mu papierów gdzie jest czarno na białym zajmie towar i szybciutko poleci z nim do lombardu oddać za grosze cóż w takim kraju żyjemy prawa i sprawiedliwości gdzie malutkich się depczę

  Danielek69

  2 wrz 22 o 11:14

 17. Jeżeli bank ma zabezpieczenie na tym sprzęcie w formie zastawu to tak ale jeżeli nie, to sprzęt w kredycie nie jest własnością banku tylko kredytobiorcy, od samego początku. A najczęściej w przypadku takich rzeczy jak np. pralka czy telewizor zastawu nie ma.

  admin

  2 wrz 22 o 12:33

 18. Dzień dobry dojeżdżam do pracy około 20 km mój środek transportu którego komornik nie chciał ponieważ był już w kiepskim stanie rozpadł się teraz mogę mieć nowy sprzęt na raty proszę poradzić co ja mam zrobić żeby komornik mi tego nie zabrał z pewnością się dowie bo i tak co roku żądają ode mnie wykazu majątku

  Karol

  18 maj 23 o 20:50

 19. Dzień dobry, jedynym pewnym sposobem na uniknięcie zajęcia przez komornika byłoby zastrzeżenie przez sprzedawcę prawa własności skutera aż do całkowitej spłaty: https://pamietnikwindykatora.pl/zastrzezenie-prawa-wlasnosci-towaru-do-momentu-zaplaty/ ale mam wątpliwości, czy jest to praktykowane przy sprzedaży na raty tego typu.

  Oczywiście pozostaje jeszcze opcja w postaci kupna skutera (na raty albo za gotówkę) na osobę trzecią o ile oczywiści ma Pan kogoś so tego.

  admin

  18 maj 23 o 21:09

 20. Dziękuję za szybką odpowiedź proszę pana a jeżeli sklep nie będzie chciał zastosować klauzuli iść do czasu spłaty ostatniej raty sprzęt będzie należał do sklepu to jakie jest prawdopodobieństwo że komornik w ogóle dowie się o posiadaniu takiego sprzętu i czy uważa pan że komornik pójdzie mi na rękę jest to praktykowane w ogóle czy tego nie robią I czy myśli pan że można mu na tyle zaufać aby uwierzyć jeżeli powie że nie zabierze

  Karol

  19 maj 23 o 06:48

 21. Skuter nawet elektryczny jest motorowerem i podlega rejestracji u wpisaniu do CEPiK. Jeżeli komornik (ponownie) złoży zapytanie do CEPiK o to, czy jest pan właścicielem pojazdu mechanicznego, to otrzyma informację o tym skuterze. I tu nasuwa się pytanie, czy i kiedy komornik ponownie złoży zapytanie do CEPiK – tego nie wiem.

  Jeżeli komornik dowie się o skuterze, to powinien o tym poinformować wierzyciela i to wierzyciel decyduje, czy komornik ma zająć skuter. I także dlatego nie należy komornikowi w omawianej kwestii.

  admin

  19 maj 23 o 08:13

 22. Ostatnie pytanie czy uważa pan że klauzula -do ostatniej raty sprzęt należy do sklepu będzie w stu procentach skuteczna?

  Karol

  19 maj 23 o 09:24

 23. Powinna być a nawet jeżeli komornik skuter zajmie, to zgłasza Pan to sklepowi i sklep kieruje do Pańskiego wierzyciel a wezwanie do zwolnienia z egzekucji i w razie potrzeby powództwo przeciwegzekucyjne a na komornika skargę: https://pamietnikwindykatora.pl/zajecie-ruchomosci-osoby-trzeciej-przez-komornika/

  admin

  19 maj 23 o 10:04

 24. Jest jeszcze jedna rzecz ponieważ mam padaczkę pourazową a przy leczeniu nowotworu uzależniono mnie od środków opiatowych mam z tego tytułu dożywotnią niepełnosprawność w stopniu lekkim nie wolno mi prowadzić pojazdów mechanicznych z silnikiem spalinowym oraz wiadomo o pojemności i tak dalej skuter elektryczny rower to jest jedyne możliwość służyłby do dojeżdżania do pracy i byłoby to moje narzędzie pracy czy wtedy też może być to jakakolwiek okoliczność aby nie zabrał sprzętu?

  Karol

  19 maj 23 o 10:18

 25. Niestety nie, art. 824 ust. 4 kpc stanowi, że nie podlegają egzekucji narzędzia i inne przedmioty niezbędne do osobistej pracy zarobkowej dłużnika z wyłączeniem jednak pojazdów mechanicznych.

  admin

  19 maj 23 o 10:26

 26. Innymi słowy dopóki go nie zarejestruje komornik nie będzie wiedział, a jedyną skuteczną metodą jest klauzula przez sklep że jest to ich własność do czasu spłaty rat dobrze mówię?

  Karol

  19 maj 23 o 10:57

 27. Na to wygląda…

  admin

  19 maj 23 o 11:28

Skomentuj