Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Czy komornik może zająć sprzęt na raty?

17 komentarzy

Pytanie: Posiadam telewizor kupiony na raty, jestem w trakcie ich spłacania. Jest to właściwie jedyna rzecz w mieszkaniu na która komornik mógłby połakomić się i moje pytanie w związku z tym, czy komornik może zająć telewizor kupiony na raty?

Przeczytaj też: Czy komornik może zająć samochód w kredycie?

Odpowiedź: Tak, komornik ma prawo zająć i zlicytować sprzęt kupiony przez dłużnika na raty tzn. jeszcze nie spłacony. Właścicielem tego telewizora kupionego na kredyt ratalny jest Pan a zatem komornik może taki sprzęt sprzedać. Tak samo jak może sprzedać na przykład nieruchomość dłużnika w kredycie. Zlicytowanie takiej rzeczy wziętej na kredyt ratalny nie zwalnia dłużnika z obowiązku dalszego spłacania rat.

Przeczytaj też: Sprzedaż towaru wziętego na raty

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

1 grudnia, 2020

Komentarze do 'Czy komornik może zająć sprzęt na raty?'

Subscribe to comments with RSS

 1. Jeżeli komornik zmuszony jest do licytacji telewizora albo w ogóle innej rzeczy to znaczy, że egzekucja z wynagrodzenia, z rachunków bankowych była bezskuteczna. A to z kolei znaczy, że egzekucja rat za telewizora będzie bezskuteczna..

  Sylwek

  5 maj 21 o 10:35

 2. Nie wprowadzajcie w błąd. Jeżeli jakiś sprzęt jest brany na raty to komornik nie ma prawa licytować bo sprzęt jest własnością banku.Jak spłacisz raty to wtedy będzie mógł.A tak nie może.Kto udziela raty ten jest właścicielem.

  Elektryk.

  13 gru 21 o 22:59

 3. Nie. To o czym Pan pisze, dotyczy leasingu który do czasu spłaty pozostaje własnością leasingodawcy. A sprzęt KUPIONY na raty czyli na kredyt, jest własnością nabywcy – kredytobiorcy chociaż pozostają raty do spłaty.

  admin

  14 gru 21 o 04:18

 4. Licytacja telewizora raczej też bezskuteczna będzie.

  admin

  5 maj 21 o 10:55

 5. Jeżeli nowy to kupi gdyby tak było, że na żaden używany sprzęt rtv nie ma kupców, to nie byłoby ich w lombardach, nie byłoby lombardów.

  Gibek

  12 lip 21 o 15:29

 6. Przedmiot na raty czyli wciąż spłacany jest chyba niestary wiec komornik się zainteresuje no i licytant.

  Anonim

  22 lip 21 o 20:39

 7. A czy możliwe jest zajęcie przez komornika spłacanych bankowi rat za taki sprzęt?

  Mariola

  8 sie 21 o 05:14

 8. Jest to możliwe, środki przeznaczone na spłatę rat i w ogóle na zapłatę jakichkolwiek innych zobowiązań, nie są chronione przed egzekucją.

  pomoc

  3 paź 21 o 09:36

 9. A co kiedy sprzęt kupiony na raty jest własnością sklepu aż do spłacenia całkowitego albo kiedy jest zabezpieczony zastawem na rzecz sklepu?

  Jucha

  9 lis 21 o 14:15

 10. Jeżeli rzecz pozostaje własnością sprzedającego, to komornik nie może jej zająć. Rzecz w zastawie natomiast może zająć ale zastawnik korzysta z pierwszeństwa zaspokajania.

  admin

  9 lis 21 o 16:42

 11. Czy sklep nie ma aby pierwszeństwa przy zaspokajaniu niespłacanych rat z takiego sprzętu jeżeli zajmie go komornik za jakiś inny dług?

  Oszin

  29 lis 21 o 06:42

 12. Jeżeli nie ma na tym sprzęcie zabezpieczenia – zastawu, to nie ma pierwszeństwa w zaspokajaniu w egzekucji.

  admin

  24 sty 22 o 10:26

 13. Rzecz kupiona na raty może być zabezpieczona zastawem albo współwłasnością. Wtedy jest problem z wyegzekwowaniem / sprzedażą takiej rzeczy. jednak w przypadku różnych drobnych rzeczy o relatywnie niskiej cenie nic z powyższego nie ma.

  Witold

  13 lut 22 o 07:47

 14. Komornik może nawet nie chcieć zająć jakiegoś agd które przecież już jest używane, trudno coś takiego sprzedać nawet za pół ceny. A jeżeli nawet zajmie i wyznaczy licytację, to nikt się na niej nie zjawi po czym komornik to dłużnikowi zwolni.

  kropelek

  21 lut 22 o 19:29

 15. No po bezskutecznej licytacji zanim komornik zwolni to jeszcze wierzyciel może przejąć na własność ale zazwyczaj nie przejmuje…

  admin

  21 lut 22 o 20:14

 16. Sprzęt na raty jest własnością banku który udzielił kredytu na kupno i dopóki nie spłaci się wszystkich zobowiązań wobec banku dany sprzęt towar jest własnością banku !!!!trzeba znać swoje prawa i umowy które się podpisuję a nie jak baranek na wszystko się zgadzać bo komornik przyszedł ale owszem zdarzają się chamy głuche na to co się mówi i może się zdarzyć że taki smutny pan mimo pokazania mu papierów gdzie jest czarno na białym zajmie towar i szybciutko poleci z nim do lombardu oddać za grosze cóż w takim kraju żyjemy prawa i sprawiedliwości gdzie malutkich się depczę

  Danielek69

  2 wrz 22 o 11:14

 17. Jeżeli bank ma zabezpieczenie na tym sprzęcie w formie zastawu to tak ale jeżeli nie, to sprzęt w kredycie nie jest własnością banku tylko kredytobiorcy, od samego początku. A najczęściej w przypadku takich rzeczy jak np. pralka czy telewizor zastawu nie ma.

  admin

  2 wrz 22 o 12:33

Skomentuj