Czy komornik może zająć samochód w kredycie?
Pytanie: Posiadam samochód w kredycie samochodowym, jeszcze nie jest spłacony. Czy komornik może taki samochód zając i zlicytować?
Odpowiedź: Tak, komornik może zająć i zlicytować samochód w kredycie. Prawdopodobieństwo zlicytowania pojazdu zależy między innymi od tego czy na tym pojeździe bank ustanowił zastaw rejestrowy czy może jest współwłaścicielem. W pierwszym przypadku licytowany będzie nazwijmy cały samochód ale bank jako zastawnik będzie korzystał z pierwszeństwa zaspokajania przed innymi wierzycielami za wyjątkiem wierzycieli egzekwujących należności za pracę, alimenty lub Skarbu Państwa: https://pamietnikwindykatora.pl/zastaw-rejestrowy-a-egzekucja-komornicza/.
Jeżeli natomiast bank jest współwłaścicielem pojazdu do momentu całkowitej spłaty kredytu, to egzekucji podlega tylko udział należący do dłużnika a udział w pojeździe trudniej sprzedać niż cały pojazd. Bank jednak może zażądać aby cały samochód został sprzedany: https://pamietnikwindykatora.pl/egzekucja-z-udzialu-w-ruchomosci/.
Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl
W jednej mojej sprawie bank właśnie zgodził się na sprzedaż całego samochodu i został zlicytowany i dzięki temu odzyskałem większość należności. A samego udziału w samochodzie na pewno nikt nie kupiłby.
Dominik
7 maj 21 o 04:23
Czy bank jest uprzywilejowany w takiej sytuacji ponad innego wierzyciela który wystąpił o egzekucję z samochodu?
Kaśka
11 lip 21 o 15:24
Jest uprzywilejowany w zakresie przewłaszczonej części przedmiotu.
admin
11 lip 21 o 16:11
Lepszy od kredytu leasing samochodu jest, wtedy komornik ani cząstki samochodu nie zajmie.
zodi
11 lip 21 o 20:35
Przed zmianą przepisów firma leasingowa musiała być czujna, mogła samochód stracić w licytacji. Komornik mógł leasing zająć.
Maniek
6 sie 21 o 15:22
Przed zmianą przepisów leasing też był chroniony przed egzekucją jako własność osoby trzeciej – właściciel mógł żądać zwolnienia leasingu zajętego we władaniu dłużnika. Obecnie jednak po dołożeniu pewnych zapisów komornik ma obowiązek sprawdzić, czy pojazd należy do dłużnika i jeżeli nie – to nie zajmować pomimo wniosku wierzyciela o zajęcie.
admin
6 sie 21 o 21:22
W przypadku samochodu będącego w kredycie komornik takiego obowiązku nie ma?
Jeremiasz
18 sie 21 o 16:18
Nie, bo samochód w kredycie przynajmniej częściowo należy do dłużnika.
admin
19 sie 21 o 06:31
Ale czy samochód w kredycie jest w CEPIK jako należący do dłużnika czy do banku?
Anonim
15 wrz 21 o 10:58
Tak, w CEPIK figuruje jako należący doi kredytobiorcy.
admin
15 wrz 21 o 11:19
Dłużnik z koneksjami, jak powiadali o nim. Długów co niemiara, egzekucje bezskuteczne w poprzednich postępowaniach z wniosków innych wierzycieli. Komornik na mój wniosek zajmuje jego samochód, okazuje się że w części właścicielem samochodu jest bank z tytułu zabezpieczenia kredytu. Bank nie wniósł w terminie powództwa przeciwegzekucyjnego (miał na to 30 dni od daty powzięcia info o zajęciu pojazdu). Wychodzi to na jaw, dłużnik i bank zdają sobie sprawę z tego że niebawem będę wnosił o licytację pojazdu. I nic już nie przeszkodzi mi w tym, sprzedam bezkarnie samochód po części bankowy, bo tak to prawnie wygląda. Zaczynają się dziać rzeczy „dziwne”…
Przychodzi od komornika pismo o … zajęciu tego samego pojazdu. Komornik ponownie zajął ten sam samochód! Chyba nie wiedzieli o tym, że przesłali mi protokół poprzedniego zajęcia pojazdu. Dwuznacznie pisemnie zwracam na ten fakt uwagę. Odpada więc szansa dla banku (i dłużnika) na kolejne 30 dni w których bank mógłby wezwać mnie do zwolnienia (ich części) pojazdu i w razie konieczności skierować powództwo przeciwegzekucyjne.
Licytacja pojazdu wydaje się być nieuchronna…
I oto wkrótce pewnego dnia otrzymuję informację o tym, iż nastąpił zbieg z egzekucją administracyjną do bankowego konta firmowego dłużnika. Sąd postanowił o przekazaniu sprawy do łącznej egzekucji prowadzonej przez Naczelnika Urzędu Skarbowego. Jednocześnie sąd postanowił o pozostawieniu w mocy już dokonanych czynności egzekucyjnych, czy coś w tym rodzaju (nie chce mi się szukać akt).
Urząd Skarbowy też zachowuje się „dziwnie”. Dowiaduję się bowiem że samochód … nie jest zajęty! Piszę do US że właśnie że jest zajęty bo zajął go komornik sądowy, minął bezskutecznie termin zawity w którym bank mógł złożyć powództwo przeciwegzekucyjne i wnoszę o wyznaczenie terminu licytacji. US odpowiada mi że teraz postępowanie egzekucyjne prowadzone jest zgodnie z przepisami o egzekucji administracyjnej i nie mają zastosowania przepisy kpc w egzekucji sądowej. Odpisuję więc wskazując, że sąd postanowił pozostawić w mocy już dokonane czynności egzekucyjne przez komornika. Taką czynnością było też przecież zajęcie pojazdu przez komornika sądowego i że niezłożenie w ciągu 30 dni powództwa przeciwegzekucyjnego przez bank wywołało skutek którego nie można już cofnąć – mam prawo skutecznie wnieść o licytację pojazdu.
Po tym moim piśmie ostatecznie wymiękli a samochodzik został sprzedany na drugiej licytacji. Kasę ze sprzedaży otrzymałem tylko ja pomimo iż jak wiadomo należności publicznoprawne mają pierwszeństwo w zaspokajaniu; samochód został bowiem zajęty i zlicytowany tylko z mojego wniosku, US nie przyłączył się. Gdyby się ostatecznie przyłączył, to pewnie nic bym nie otrzymał z egzekucji, bo wszystko poszłoby na zaspokojenie skarbu państwa. A jeżeli licytacje byłyby bezskuteczne, to na dodatek musiałbym z tego powodu płacić temu Urzędowi Skarbowemu.
Robert
6 paź 21 o 03:57
Jeżeli bank nie wyrazi zgody na sprzedaż samochodu w całości to prawdopodobnie nikt nie kupi na licytacji samego udziału. W ogóle poza tym licytacje samochodów to zagadkowe tematy dlatego że rzadko kiedy są sprzedane. Nawet na drugiej licytacji nie ma chętnych a przecież to formalnie tylko połowa wartości szacunkowej, dziwne.
Anonim
31 paź 21 o 10:48
Komornik zajął samochód, ale go nie zlicytował, prezes sądu nakazał zwrócić mi samochód, bo samochód był własnością banku, mój dług się przedawnił, a Komornik siedzi w więzieniu za takie przekręty w Wadowicach, pozdrawiam komornika i jego asesorów, którzy teraz pracują w biedronce
Jan
13 lut 24 o 02:47
W trakcie egzekucji przedawnienie długu nie biegnie.
Ja
19 gru 24 o 11:41
Zajęcie samochodu jest możliwe, gdy inne metody egzekucji, takie jak zajęcie konta bankowego lub wynagrodzenia, okażą się nieskuteczne.
login
7 mar 25 o 20:50
Jeśli komornik zajmie samochód, który jest zabezpieczeniem kredytu (zastaw rejestrowy), należy niezwłocznie przedstawić mu dokumenty potwierdzające ten fakt (umowa kredytowa, wpis do rejestru zastawów). Po weryfikacji komornik powinien zwolnić pojazd spod zajęcia!
kijwryj
30 kw. 25 o 14:47
Komornik może zająć samochód w zastawie rejestrowym. Zezwala na to art. 8051 Kodeksu postępowania cywilnego.
admin
30 kw. 25 o 16:51