Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Czy komornik może zająć telefon komórkowy

2 komentarze

Pytanie: Mam komornika a aktualnie nie pracuję i na koncie bankowym nic nie mam. Mieszkam z rodzicami. Jedyne czego się w takiej sytuacji obawiam to zajęcia telefony komórkowego, to drogi smartfon otrzymany od chłopaka w prezencie. Jednak czy komornik ma prawo zająć, zlicytować telefon? Poszukuję pracy, telefon jest mi potrzebny do kontaktu z potencjalnym pracodawcą. Dodam do tego wszystkiego, że mój dług nie jest powiązany z telefonem, telefon jest na kartę i w całości z góry zapłacony przez chłopaka a nie na abonament.

Odpowiedź: Skoro aktualnie nigdzie nie jest Pani zatrudniona i telefon ten nie jest przedmiotem niezbędnym do pracy zarobkowej, to komornik ma prawo zająć i sprzedać Pani telefon komórkowy. Art. 829 Kodeksu postępowania cywilnego pośród ograniczeń przedmiotowych egzekucji w punkcie 4) wymienia narzędzia i inne przedmioty niezbędne do osobistej pracy zarobkowej dłużnika (z wyłączeniem jednak pojazdów mechanicznych). Jeżeli byłaby Pani np. przedstawicielem handlowym pracując głównie w terenie i nie posiadając telefonu służbowego korzystała z własnego, to według mnie można by uznać, że jest to narzędzie pracy niepodlegające egzekucji.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

1 grudnia, 2020

Komentarze do 'Czy komornik może zająć telefon komórkowy'

Subscribe to comments with RSS

  1. A jeżeli ktoś prowadzi jednoosobową firmę w terenie to komornik może mu zająć telefon?

    Adam

    2 Gru 20 o 09:39

  2. Niestety “osobista praca dłużnika” nie dotyczy działalności gospodarczej więc komornik może zająć telefon dłużnikowi prowadzącemu firmę.

    admin

    2 Gru 20 o 10:41

Skomentuj