Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Czy komornik może zająć telefon komórkowy

9 komentarzy

Pytanie: Mam komornika a aktualnie nie pracuję i na koncie bankowym nic nie mam. Mieszkam z rodzicami. Jedyne czego się w takiej sytuacji obawiam to zajęcia telefony komórkowego, to drogi smartfon otrzymany od chłopaka w prezencie. Jednak czy komornik ma prawo zająć, zlicytować telefon? Poszukuję pracy, telefon jest mi potrzebny do kontaktu z potencjalnym pracodawcą. Dodam do tego wszystkiego, że mój dług nie jest powiązany z telefonem, telefon jest na kartę i w całości z góry zapłacony przez chłopaka a nie na abonament.

Przeczytaj też: Czy komornik może zająć komputer?

Odpowiedź: Skoro aktualnie nigdzie nie jest Pani zatrudniona i telefon ten nie jest przedmiotem niezbędnym do pracy zarobkowej, to komornik ma prawo zająć i sprzedać Pani telefon komórkowy. Art. 829 Kodeksu postępowania cywilnego pośród ograniczeń przedmiotowych egzekucji w punkcie 4) wymienia narzędzia i inne przedmioty niezbędne do osobistej pracy zarobkowej dłużnika (z wyłączeniem jednak pojazdów mechanicznych). Jeżeli byłaby Pani np. przedstawicielem handlowym pracując głównie w terenie i nie posiadając telefonu służbowego korzystała z własnego, to według mnie można by uznać, że jest to narzędzie pracy niepodlegające egzekucji.

Przeczytaj też: Telefon na abonament bez pracy, z komornikiem

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

1 grudnia, 2020

Komentarze do 'Czy komornik może zająć telefon komórkowy'

Subscribe to comments with RSS

 1. A jeżeli ktoś prowadzi jednoosobową firmę w terenie to komornik może mu zająć telefon?

  Adam

  2 gru 20 o 09:39

 2. A co jeśli nie mam pracy a telefon mam starszy model czy też może zająć komornik? A muszę mieć telefon do kontaktu z rodziną

  Ada

  15 lis 22 o 19:16

 3. Może zająć. A czy zechce zająć, to inna sprawa.

  admin

  15 lis 22 o 19:44

 4. Niestety “osobista praca dłużnika” nie dotyczy działalności gospodarczej więc komornik może zająć telefon dłużnikowi prowadzącemu firmę.

  admin

  2 gru 20 o 10:41

 5. A jeżeli jest to samozatrudnienie to może komornik zająć telefon?

  Irek

  14 sie 21 o 15:53

 6. Samozatrudnienie to formalnie to samo co jednoosobowa działalność gospodarcza więc może zająć.

  admin

  14 sie 21 o 19:45

 7. Ludzie nie potraficie ukryć przed komornikiem telefonu komórkowego? no bez przesady.

  ADHD

  22 wrz 21 o 15:01

 8. Witam.
  Mam telefon na raty wzięty w plusie. W grudniu 2021 Jest opłacone dalej place. Teraz chce wziasc kolejny a mam komornika. Przyznali mi ale czy komornik może się dowiedzieć że mam telefon u operatora ?

  Ramer

  16 lut 23 o 13:25

 9. Witam, wedle mojej wiedzy komornicy nie zasięgają takich informacji. Gdyby wysłał zapytanie, to uważam, że musieliby mu udzielić informacji ale jak napisałem, jeszcze nie słyszałem aby o to pytali.

  admin

  16 lut 23 o 13:30

Skomentuj