Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Czy komornik może zająć konto członka rodziny dłużnika?

3 komentarze

Pytanie: Jeżeli jest tak, że komornik może zająć ruchomości członków rodziny dłużnika, to może też zająć konto bankowe członka rodziny?

Przeczytaj też: Komornik a konto bankowe osoby trzeciej

Odpowiedź: Komornik nie ma prawa zająć ani ruchomości ani konta bankowego ani innego składnika majątku osoby innej niż ta przeciwko której prowadzi postępowanie egzekucyjne w oparciu o tytuł wykonawczy w którym tylko ta osoba jako dłużnik figuruje.

Przeczytaj też: Składniki majątku osobistego współmałżonka

Czasem zdarza się, że komornik zajmuje w mieszkaniu dłużnika rzeczy będące własnością członka rodziny który nie jest dłużnikiem w sprawie albo nawet niespokrewnionej osoby trzeciej ale to dlatego, że nie przedstawiono mu dowodu na okoliczność tego, że to osoba trzecia jest właścicielem tej rzeczy a nie dłużnik. W przypadku konta bankowego nie istnieje taki problem czyli z wykazaniem, do kogo należy konto bankowe.

Przeczytaj też: Zajęcie ruchomości osoby trzeciej przez komornika

Komornik może natomiast zająć wspólne konto dłużnika i członka rodziny w tym również konto wspólne dłużnika i współmałżonka: Zajęcie wspólnego konta bankowego współmałżonków

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

29 grudnia, 2022

Komentarze do 'Czy komornik może zająć konto członka rodziny dłużnika?'

Subscribe to comments with RSS

 1. Dawniej kiedy nr PESEL nie był wymagany do wniosku egzekucyjnego to zdarzały się zajęcia konta imienników (nawet nie krewnych dłużnika) niebędących dłużnikami.

  Anonim

  31 gru 22 o 21:05

 2. Dzień dobry ja z takim zapytaniem czy zakładając dziecku mającemu 7 lat konto w banku PKO Czy komornik może zająć te konto jeśli dłużnikiem i jestem ja i mąż mąż jest dłużnikiem alimentacyjnym ale nie jest ojcem dziecka ma ten syn ma tylko jego nazwisko Czyli on dał tylko nazwisko dziecku

  Beata

  17 sty 23 o 13:29

 3. Dzień dobry, pracownik PKO poinformował mnie, że właścicielem takiego konta jest dziecko zatem nie można zająć konta dziecka za długi rodziców, nieważne z jakiego tytułu. Jednak niektórzy komentujący w wątku: https://pamietnikwindykatora.pl/konto-bankowe-dziecka-a-komornik/ twierdzą, że konto dziecka zostało zajęte.

  Jeżeli komornik już poszukiwał kont dłużnika (a czyni to zawsze na początku postępowania egzekucyjnego) to może on założyć nowe konto w innym banku (nie likwidując tego zajętego!) i prawdopodobnie to nowe nie zostanie zajęte ponieważ komornicy zwykle nie ponawiają poszukiwań konta. Korzystne konta osobiste które można założyć nie wychodząc z domu są tutaj.

  admin

  17 sty 23 o 13:53

Skomentuj