Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Przedawnienie roszczeń MOPS

Brak komentarzy

Pytanie: Mam dwójkę dzieci ,syn 17 lat i syn 5 miesięcy, wychowuje ich sama. Sześć lat temu wyjeżdżałam za granice ,a moja mama opiekowała się moim synem. Odwiedziła nas pomoc społeczna i oprócz tego że stwierdzono że wszystko jest w jak najlepszym porządku ,stwierdzono również że należy prawnie ustanowić moją mamę rodziną zastępczą dla mojego syna i tak też zrobiono. Łożyłam na dziecko, opłacałam mieszkanie w którym mieszkaliśmy itd. Po moim powrocie z zagranicy złożyłam wniosek o przywrócenie pełni praw rodzicielskich i sąd przystał na mój wniosek, syn został ze mną . Po pięciu latach, otrzymałam pismo z MOPS że jestem winna zapłacić za pobyt syna w rodzinie zastępczej, gdyż mama pobierała pieniądze jako rodzina zastępcza.

Przeczytaj też: Czy komornik może zająć pieniądze z MOPS?

Wcześniej ani ja ani mama nie byłyśmy poinformowane że będę jako rodzic zobowiązana oddać z nawiązką te pieniążki. Roszczenie jest o wiele wyższe niż pobierała mama, gdyż wchodzą w sumę jeszcze odsetki. Teraz mam 5cio miesięczne niemowlę i jest trochę ciężko z dwójką dzieci, opisałam sytuacje do mops, odwołałam się. Otrzymałam pismo że nie widzą podstaw do umorzenia płatności. W piśmie nie było żadnych informacji, nr konta, na które miałabym przelać pieniążki ,a tydzień później otrzymałam tel od komornika że będzie zajmował się moją sprawą. Bardzo proszę o pomoc .Na życie, po opłatach zostaje nam od 2000zł do 2300zł. Jeżeli MOPS będzie egzekucyjnie pobierał pieniądze z konta, a jest to suma 670 zł miesięcznie to nie przeżyje z dziećmi. Już nie jest lekko, mleko dla niemowlaka, pieluchy…., siedemnastolatek też ma swoje potrzeby. Nie zostałam nawet poinformowana jak dokonywać wpłat.

Przeczytaj też: Samotna matka a komornik

Minęło już pięć lat. Byłam u komornika który do mnie dzwonił. Faktycznie jest to komornik współpracujący z mopsem. Dowiedziałam się od niego że zajął z konta kwotę 800zł. Poszłam z tą informacją do mops, zajęła się tym inna pani niż ta która wysyłała dokumenty. Ta inna stwierdziła że w mojej sytuacji jest rozwiązanie. Musze się jak najszybciej znowu odwołać i podpisać z nimi ugodę np.na 100zł miesięcznie, to oni odstąpią od udziału komornika, a pokryć będę musiała tylko jego koszty. Na pytanie dlaczego już tydzień po decyzji zostało wszczęte postępowanie egzekucyjne, usłyszałam że mops musi się zmieścić ustawowo ze sprawą do końca roku. Szkoda że komornik połasił się na przedawnioną sprawę.

Przeczytaj też: Kiedy dług u komornika ulega przedawnieniu?

Odpowiedź: Kwestie związane z kosztami pobytu dziecka z pieczy zastępczej zostały uregulowane w art. 193 ustawy o wspieraniu rodziny w systemie pieczy zastępczej. Napisano w nim, że przepisy ustawy o finansach publicznych, jak również przepisy ustawy o wspieraniu rodziny w systemie pieczy zastępczej nie zawierają odrębnych regulacji w zakresie przedawnienia omawianej należności. Do niniejszej należności maja zastosowanie odpowiednio a nie wprost, przepisy działu III ustawy -ordynacja podatkowa, w tym przepis art. 70 paragraf § tej ustawy stanowiący, że zobowiązanie przedawnia się z upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności.

Przeczytaj też: Składki ZUS a ordynacja podatkowa

A czytałam gdzie indziej, że przedawnienie roszczeń MOPS to trzy lata tyle że tam chodziło o zwrot nienależnie pobranego świadczenia.

To jest inna kwestia. W takim wypadku jeżeli upłynęły trzy lata od ostatecznej decyzji ustalającej należność do zwrotu, to roszczenie MOPS nie jest przedawnione. Termin trzyletni przedawnienia biegnie od wydania decyzji ustalającej należność do zwrotu. Jednak w Pani sprawie (zwrot wydatków na wynagrodzenie dla rodziny zastępczej) to jest to pięcioletni termin przedawnienia.

Przeczytaj też: Przedawnienie odsetek od zaległości podatkowych

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

29 grudnia, 2022

kategoria windykacja

tag

Skomentuj