Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Uważajcie na karty kredytowe

skomentuj

Jak wiadomo, banki to podmioty gospodarcze nastawione na zysk więc jeżeli ktoś myśli w swej naiwności, że nie zarabiają na kartach kredytowych to jest w wielkim błędzie. Oferowanie klientowi kilkudziesięciodniowego nieoprocentowanego kredytu na karcie kredytowej zawiera haczyk, o istnieniu którego wiele osób nie wie. Albowiem w przypadku gdy posiadacz karty kredytowej nie spłaci kredytu w terminie, wówczas odsetki naliczane są także za okres kredytu w którym miało ich nie być. Niedotrzymywanie przez posiadaczy kart kredytowych terminu spłaty kredytu jest zjawiskiem bardzo powszechnym, o czym banki doskonale wiedzą i żerują na tym. Rzesze osób nawet nie zdają sobie sprawy z tego, że ich dług z tytułu kredytu w karcie jest już przeterminowany i że już naliczane są karne odsetki oraz karne prowizje. Niektórzy nawet postrzegają karty kredytowe jako tanie kredyty nie biorąc pod uwagę tego, że tanio jest tylko w okresie bezodsetkowym. W dzisiejszych czasach ludzie mają na głowie tyle spraw, ze po prostu zapominają o tym, czemu sprzyja też generalnie relatywnie niewielki limit kredytu na karcie.

Oczywiście są i tacy, którzy nie są w stanie spłacić długu na karcie kredytowej. I na takie zachowania klientów banki liczą. Zadłużenie Polaków z tytułu kredytów na kartach wciąż rośnie. Przekroczyło 10 mld zł. w czerwcu 2008 r. Banki zaś robią wszystko aby karta nie była postrzegana jako produkt dla wybranych klientów o wysokich dochodach (tak kiedyś było) ale jako produkt dla każdego. Jak wynika z opracowanego na zlecenie Komisji Europejskiej raportu o europejskich bankach, w Polsce średni roczny zarobek banków na jednej karcie kredytowej wynosi aż 73 EURO. Jest to jedna z najwyższych wartości w Europie. Przeterminowany dług na karcie kredytowej czyni ją czymś w rodzaju („z natury” bardzo drogiej) pożyczki pozabankowej jak idzie o jej koszt a więc jeśli przewidujesz że debetu nie spłacisz w terminie, to lepiej nie korzystaj z karty. Mówi się czasem że pożyczkę łatwo jest zaciągnąć i nie czuje się wówczas przyszłego ciężaru związanego z jej spłata. W przypadku kraty kredytowej zaciągnięcie debetu jest jeszcze mniej odczuwalne bo, jak wiadomo, dla posiadacza karty jest to już naprawdę zero formalności – tylko podać ją przy kasie w sklepie, tylko wyciągnąć miłą gotówkę z bankomatu… Uważajmy więc.

Mimo wszytko, dobre oferty kart kredytowych dla rozsądnych osób są Przy okazji, najlepsze aktualnie oferty krat kredytowych są tutaj. Rozsądni tylko korzystają na kartach kredytowych.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 5]

kategoria kredyty

Skomentuj