Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Prawo dożywotniego zamieszkania a komornik

Brak komentarzy

Pytanie: Proszę o poradę. Mianowicie mam zapytanie dotyczące mieszkania, które rodzice męża zapisali mężowi, ale w akcie notarialnym jest zapisane („małżonkowie darują swojemu synowi mieszkanie”) i że mogą w nim dożywotnio mieszkać. Czy komornik może zająć mieszkanie? Spłacamy kredyt. Mąż pracował wcześniej w innej firmie którą zamknęli i miał wyższe zarobki. Ratę mamy 1020 zł, a spłacamy po 600 zł co miesiąc, ponieważ nie stać nas na tak wysokie raty, bo mąż zarabia teraz w nowej firmie 1100 zł netto, a ma na utrzymaniu mnie (żonę) i dziecko. Pisaliśmy już nie wiem ile razy i dzwoniliśmy o to żeby bank nam zmniejszył ratę, ale dostawaliśmy pismo z odmową jak i również odgrażano nam się przez telefon że dostaniemy wypowiedzenie umowy i że komornik zajmie mieszkanie i wszystko co do nas należy. Mieszkamy u moich rodziców tutaj nic do nas nie należy. Dostaliśmy teraz wypowiedzenie umowy z banku BPH. Mąż zadzwonił w tej sprawie do banku, co dalej z tym zrobić, ale w banku powiedzieli że mamy odbierać telefony i ustalać kolejne wpłaty, ponieważ nie chcieli nam udzielić informacji czy będą podejmowane jakieś kroki w tej sprawie.

Nasze zapytanie dotyczy więc tego przy rozwiązaniu umowy będą podejmowane jakieś działania? Czy komornik w pierwszej kolejności wejdzie na pensję i czy ma prawo zająć mieszkanie? Proszę o szybką odpowiedź. Nie wiemy co mamy robić.

Odpowiedź: Komornik ma prawo zająć mieszkanie i może zostać zlicytowane jednak prawo dożywotniego mieszkania pozostaje i nabywca nieruchomości będzie je musiał respektować. W związku z powyższym uważam, że trudno będzie znaleźć nabywcę na taką nieruchomość na licytacji.

Jeżeli kredyt nie jest spłacany zgodnie z umową to oczywiście bank ma prawo ją wypowiedzieć i skierować należności do egzekucji. Zwykle komornik (zgodnie z wnioskiem wierzyciela) najpierw przystępuje do egzekucji z wynagrodzenia.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

6 września, 2020

Skomentuj