Jak obniżyć ratę kredytu?
Co zrobić, aby obniżyć ratę kredytu? Z wysoką ratą można sobie poradzić na kilka sposobów. Pierwszą jest zmiana pakietu ubezpieczeniowego. Pozwoli to w jakimś stopniu obniżyć naszą ratę.
Innym sposobem może być próba wydłużenia okresu spłaty. Rata staje się dzięki temu niższa, ponieważ kredyt zostaje rozłożony na więcej rat (w takim wypadku wszystkie warunki obsługi kredytu wyliczane są na nowo i podpisywany jest aneks do umowy). Warto jednak pamiętać, że przy tej opcji bank pobiera więcej odsetek i wzrasta łączny koszt kredytu, ponieważ kredyt będzie spłacany dłużej. Inna opcją takiego zmniejszenia raty jest wzięcie kredytu konsolidacyjnego (dobre oferty są tutaj)
Przeczytaj też: Jak działa kredyt konsolidacyjny?
Kolejnym sposobem na obniżenie raty kredytu są wakacje kredytowe, polegające na czasowym zawieszeniu spłaty. Jest to jednak opcja możliwa głównie dla pożyczek krótko spłacanych, gdzie okres kredytowania jest dłuższy niż rok. Opcję tę warto mieć na uwadze w przypadku choroby bądź utraty pracy. Jest ona w ofercie prawie każdego banku, choć każdy z nich udziela wakacji na różnych zasadach. Są przypadki, że możliwe jest zawieszenie spłaty kredytu nawet na rok. Kwoty nie pobierane przez kilka miesięcy doliczane są do rat po okresie zawieszenia, zwiększając lub wydłużając okres spłaty.
Przeczytaj też: Karencja w spłacie kredytu
Następnym sposobem na obniżenie raty kredytu jest okresowe obniżenie oprocentowania kredytu. Zwykle jest to możliwe na kilka miesięcy. Dzięki temu kredyt przez ten okres czasu jest nieco niższy. Warto również pokusić się o zmianę terminu spłaty raty. Rozwiązanie jest przyjazne dla tych osób, którym zmienił się termin wypłaty wynagrodzenia.
Innym sposobem, który warto rozważyć, chcąc obniżyć swój kredyt jest renegocjowanie umowy kredytowej. Jest to korzystne dla osób, które zaciągały kredyt hipoteczny w 2009 r. Był to czas, kiedy o kredyt na mieszkanie było trudno, natomiast warunki udzielania takich kredytów były o wiele mniej korzystne niż te które są dzisiaj. Gdyby nasz bank nie chciał zgodzić się renegocjować umowy, można spróbować udać się z tym do innego banku. Banki chętnie przejmują klientów od konkurencji. Ostatnim sposobem, który warto wziąć pod uwagę jest przewalutowanie kredytu. Jest to jednak dość ryzykowny pomysł na wysoką ratą kredytu złotowego. Zadłużając się w bowiem w obcej walucie trzeba liczyć się z ryzykiem walutowym. Jest też jednak wielu kredytobiorców, którzy rozważają teraz zmianę kredytu walutowego na złotówkowy. Banki dają takie możliwości swoim klientom, nawet w trakcie trwania kredytu.
Przeczytaj też: Utrata zdolności kredytowej – wypowiedzenie umowy kredytu
Decydując się na przewalutowanie, kredyt powinno się bardzo dokładnie przeliczyć, a co za tym idzie wszystkie związane z nim koszty, aby nie okazało się, że przyszłe korzyści są mniejsze niż koszty. Kredyt i jego przewalutowanie stało się popularne w czasach kryzysu finansowego, kiedy to polska złotówka była bardzo słaba. W mediach pojawiały i pojawiają się wypowiedzi na ten temat. Jedni zachęcają do przewalutowania kredytu, inni natomiast odradzają takiej operacji. Warto w tym miejscu usiąść, dokonać dokładnych wyliczeń i samemu podjąć korzystną dla nas decyzję. W przypadku szukania możliwości obniżenia raty kredytu można skorzystać z pomocy doradcy finansowego, których na rynku jest bardzo wielu. Dobrze jednak, aby był to zaufany doradca, ponieważ decyzja jaką podejmiemy, będzie naszą decyzją i to my nadal pozostaniemy ze spłatą rat kredytu.
Przeczytaj też: Kredyt refinasowy – definicja i rodzaje
Przymierzamy się z mężem do wzięcia kredytu hipotecznego, do zakupu mieszkania na kredyt. przeraża nas jednak, szczególnie mnie, że w tak długim czasie w jakim kredyt będziemy spłacać, istnieje niemałe prawdopodobieństwo tego, ze nasza życiowa sytuacja finansowa pogorszy się wskutek losowych przypadków. Chodzi na przykład o utratę pracy albo inne wydatki, jak odpukać, leczenie czy inne. Myślę, że moglibyśmy wówczas liczyć na pomoc ze strony rodziny męża ale chcielibyśmy tego uniknąć. Mam pytanie do Państwa w związku z tym, czy istnieją jakieś realne możliwości obniżenia raty kredytu w takich przypadkach?
lora
28 wrz 19 o 23:19
W grę wchodzi na przykład wydłużenie spłaty kredytu ale z tym wiąże się zapłata wyższych odsetek (im dłuższy okres spłaty, tym większe odsetki narosną). Lepszym zatem wyjściem byłyby skuteczne negocjacje marży z bankiem kredytującym, est to możliwe zwłaszcza wtedy gdy kredyt jest spłacany rzetelnie już kilka lat. Jeżeli bank kredytujący nie będzie skłonny do negocjacji, można spróbować przenieść kredyt do konkurencyjnego banku, z niższą marżą.
admin
29 wrz 19 o 08:15