Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Prawo dożywotniego zamieszkania a komornik

7 komentarzy

Pytanie: Proszę o poradę. Mianowicie mam zapytanie dotyczące mieszkania, które rodzice męża zapisali mężowi, ale w akcie notarialnym jest zapisane („małżonkowie darują swojemu synowi mieszkanie”) i że mogą w nim dożywotnio mieszkać. Czy komornik może zająć mieszkanie? Spłacamy kredyt. Mąż pracował wcześniej w innej firmie którą zamknęli i miał wyższe zarobki. Ratę mamy 1020 zł, a spłacamy po 600 zł co miesiąc, ponieważ nie stać nas na tak wysokie raty, bo mąż zarabia teraz w nowej firmie 1100 zł netto, a ma na utrzymaniu mnie (żonę) i dziecko. Pisaliśmy już nie wiem ile razy i dzwoniliśmy o to żeby bank nam zmniejszył ratę, ale dostawaliśmy pismo z odmową jak i również odgrażano nam się przez telefon że dostaniemy wypowiedzenie umowy i że komornik zajmie mieszkanie i wszystko co do nas należy.

Przeczytaj też: Jak obniżyć ratę kredytu?

Mieszkamy u moich rodziców tutaj nic do nas nie należy. Dostaliśmy teraz wypowiedzenie umowy z banku BPH. Mąż zadzwonił w tej sprawie do banku, co dalej z tym zrobić, ale w banku powiedzieli że mamy odbierać telefony i ustalać kolejne wpłaty, ponieważ nie chcieli nam udzielić informacji czy będą podejmowane jakieś kroki w tej sprawie.

Nasze zapytanie dotyczy więc tego przy rozwiązaniu umowy będą podejmowane jakieś działania? Czy komornik w pierwszej kolejności wejdzie na pensję i czy ma prawo zająć mieszkanie? Proszę o szybką odpowiedź. Nie wiemy co mamy robić.

Przeczytaj też: Rozwiązanie umowy dożywocia

Odpowiedź: Komornik ma prawo zająć mieszkanie i może zostać zlicytowane jednak prawo dożywotniego mieszkania pozostaje i nabywca nieruchomości będzie je musiał respektować. W związku z powyższym uważam, że trudno będzie znaleźć nabywcę na taką nieruchomość na licytacji.

Jeżeli kredyt nie jest spłacany zgodnie z umową to oczywiście bank ma prawo ją wypowiedzieć i skierować należności do egzekucji. Zwykle komornik (zgodnie z wnioskiem wierzyciela) najpierw przystępuje do egzekucji z wynagrodzenia.

Przeczytaj też: Umowa dożywocia a skarga pauliańska

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

6 września, 2020

Komentarze do 'Prawo dożywotniego zamieszkania a komornik'

Subscribe to comments with RSS

 1. Bardzo prosze o … uspokojenie nerwow. Komornik dokonal wpisu do KW zamieszkalej nieruchomosci, ktorej jestem wspolwlascicielka razem z mezem moim bratem i jego zona. Malzonek nie jest dluznikiem, wyrazal tylko zgode na zaciagniecie przeze mnie kredytu gotowkowego, nie posiadamy intercyzy. Dodatkowo zamieszkuje ze mna mama, ktora posiada we wpisie dozywotnie, nieodplatne uzytkowanie. Ja nie pracuje, maz posiada zajeta przez swoje dlugi emeryture. Dzieci dorosle za granica. Wstrzymalam wizyte bieglego (o ile tak postanowilby wierzyciel ) deklarujac sie na comiesieczne wplaty. Prosze powiedziec czy w takiej sytuacji to moze wogole dojsc do licytacji badz kiedy moje dalsze wplaty beda mniejsze lub zerowe? Jakie prawa i obowiazki posiadalby potencjalny nabywca? I co z nami? Co robic?

  Bożena

  29 paź 20 o 15:01

 2. Skoro małżonek wyraził zgodę na zaciągnięcie przez Panią kredytu, to komornik może prowadzić egzekucję z Państwa wspólnego udziału w tej nieruchomości. Jest to jednak wciąż tylko udział a pozostały udział należy do osób które w ogóle za dług Pani nie odpowiadają. No i jeszcze to dożywocie dodatkowo powinno zniechęcić wierzyciela do egzekucji z udziału w nieruchomości (rzadko kiedy udział znajduje nabywcę). Nabywca udziału w nieruchomości zostanie bowiem obciążony prawem dożywocia, skoro jest ujawnione to prawo w księdze wieczystej (a jakby nie było, to trzeba je ujawnić do protokołu z opisu nieruchomości).

  Nie mam pojęcia, jak zachowa się wierzyciel w przypadku niskich wpłat bądź ich braku. Ja z pewnością nie dążyłbym na jego miejscu do licytacji, a to z uwagi na wyżej wskazane okoliczności. A jak ten wierzyciel postąpi, tego jak wspomniałem, nie wiem.

  Dłużnik może znacznie (minimum kilka miesięcy) odwlec licytację, wystarczy złożyć skargę na czynności komornika a konkretnie na wycenę nieruchomości (czyli że według pani została zaniżona) następnie odwołać się, jeżeli skarga nie zostanie przez sąd uwzględniona.

  admin

  29 paź 20 o 15:26

 3. Nie ma praktycznie szansy na sprzedaż mieszkania z dożywotnikiem, nikt tego nie kupi. próbowaliśmy usilnie dwa razy, zero zainteresowania na licytacji chociaż cena wywoławcza była naprawdę bardzo atrakcyjna co potwierdził nasz znajomy rzeczoznawca majątkowy.

  Luiza

  28 maj 21 o 15:39

 4. A ogłaszaliście licytacje na własną rękę? Bez tego w ogóle marne szanse na sprzedaż nieruchomości przez komornika chyba że jest to wyjątkowo atrakcyjna okazja, wtedy komornik daje cynk swojakom, hehe.

  Pati

  28 maj 21 o 18:07

 5. Trochę ogłaszaliśmy ale jak napisałam: nikt nie kupi nieruchomości z dożywotnikiem.

  Luiza

  28 maj 21 o 20:25

 6. Dożywotnika można się pozbyć niekonwencjonalnymi sposobami (pozbyć z lokalu – nie zlikwidować!)

  Rudy

  18 cze 21 o 07:08

 7. Później za to można mieć niekonwencjonalnie zarzuty przedstawione przez prokuratora.

  admin

  18 cze 21 o 07:53

Skomentuj