Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Pijany kierowca a odszkodowanie OC

skomentuj

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej jest ubezpieczeniem obowiązkowym. W przypadku, kiedy dojdzie do kolizji lub wypadku a sprawca jest pijany odszkodowanie zostanie wypłacone.

Jeśli mieliśmy wypadek z udziałem pijanego kierowcy to najlepiej wezwać policje na miejsce zdarzenia. W takim przypadku policja robi odpowiednią notatkę, sprawdza zawartość alkoholu we krwi i sprawa jest od razu jasna.

Oczywiście w takim przypadku mamy prawo do roszczeń o odszkodowanie. Zwracamy się tak jak w normalnych przypadkach do ubezpieczyciela sprawcy. Nasze roszczenie jest pozytywnie rozpatrzone i ubezpieczyciel ma czas trzydziestu dni na wypłacenie odszkodowania. W niektórych sytuacjach czeka się trochę dłużej, dotyczy to sytuacji, gdy konieczne jest zgromadzenie dodatkowych dokumentów.

Tak czy inaczej odszkodowanie nam się należy i ubezpieczyciel musi je wypłacić.

Odrębną sprawą jest fakt, że w takiej sytuacji ubezpieczyciel ma prawo żądać całkowitego zwrotu wypłaconego odszkodowania od pijanego kierowcy. Według prawa za prowadzenie pod wpływem alkoholu odpowiadamy cywilnie. W umowie z towarzystwem ubezpieczeniowym jest odpowiedni zapis, który zawsze reguluje takie przypadki. Zawsze ubezpieczyciele zabezpieczają się na takie ewentualności.

Pijany kierowca musi liczyć się, że całkowity koszt odszkodowania spada, zatem na jego barki. Trzeba pamiętać, że kwoty odszkodowań wahają się od kilku tysięcy złotych do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. W takich sytuacjach możemy mieć poważne kłopoty. Jeśli w wypadku poszkodowani ponieśli ogromne obrażenia i w wyniku zdarzenia stały się kalekami to może zajść konieczność wypłacania renty. Najtrudniejsza sytuacja ma miejsce, kiedy któryś z uczestników wypadku poniesie śmierć.

Zatem zanim wsiądziemy za kierownice po spożyciu alkoholu lepiej dobrze się zastanowić, ponieważ skutki naszej głupiej decyzji możemy odczuwać przez resztę życia. I mowa tutaj nie tylko o odszkodowaniu, jakie będziemy musieli zwrócić ubezpieczycielowi. Czasami inne niewinne osoby mogą ponieść najwyższą cenę, jaką jest życie ludzkie za naszą głupotę.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 5]

kategoria odszkodowania

Skomentuj