Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Opłaty przygotowawcze przy pożyczkach pozabankowych

1 komentarz

W internecie, na stronach o finansach mnożą się reklamy kredytów bez BIK czyli pozabankowych pożyczek (zestaw ofert jest tutaj) możliwych do uzyskania bez sprawdzania historii kredytowej pożyczkobiorcy w Biurze Informacji Kredytowej. A jak jest w rzeczywistości, czy faktycznie tak wiele firm pożyczkowych oferuje takie pożyczki dla osób, powiedzmy, z upośledzoną zdolnością kredytową?

Ja znam tylko jeden kredyt bez BIK, jest to pożyczka Provident. Co prawda na stronie tej firmy (Provident Polska) nie jest napisane wprost, że firma nie sprawdza pożyczkobiorców w BIK, ale ludzie którzy otrzymali ją zgodnie twierdzą, że mieli niespłacone bankowe kredyty uwidocznione w BIK. A inne niby pożyczki bez BIK? Z ostrożności nie podaję nazw, ale znam tylko takie, gdzie firma pożyczkowa zapewnia o przyznaniu pożyczki i kasuje wysokie opłaty wstępne pod hasłem „opłat przygotowawczych” a pożyczki prawdopodobnie nikt nie dostaje. Oszukani są po części sami sobie winni, bo gdyby trochę rozpytali się, to wiedzieliby że pobieranego takich opłat z góry nie jest praktykowane w firmach które uczciwie pożyczek udzielają.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 2 Ocena średnia: 4.5]

1 komentarz do 'Opłaty przygotowawcze przy pożyczkach pozabankowych'

Subscribe to comments with RSS

  1. Czytałem w internecie (niestety, nie zapamiętałem na której stronie i nie mogę odnaleźć jej) że niektóre banki stosują zamiast prowizji opłatę przygotowawczą, którą (w przeciwieństwie do prowizji) mogą sobie zachować jeżeli klient odstąpi od umowy o kredyt. W komentarzu potwierdził to jakiś (rzekomo) pokrzywdzony przez bank internauta który od umowy kredytu zgodnie z przysługującym mu prawem odstąpił ale bank opłaty przygotowawczej nie zwrócił.
    Otóż informuję niezorientowanych, że opłata przygotowawcza też podlega zwrotowi w przypadku odstąpienia od umowy o kredyt konsumencki, co wynika wprost z art. 54 ust. 4 Ustawy o kredycie konsumenckim. Oczywiście opłata przygotowawcza też bezwzględnie zwrotowi w przypadku negatywnego rozpatrzenia wniosku o kredyt o czym powinni wiedzieć przede wszystkim klienci pozabankowych firm pożyczkowych czyli parabanków.

    Hipo

Skomentuj