Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Brak doręczenia faktury a odsetki

Jeden komentarz

Pytanie: Sprawa jest troszkę pogmatwana, więc ją opiszę: marzec 2022 naprawiam auto firmowe w zaprzyjaźnionym serwisie, faktury są przesyłane do biura pocztą lub mailem – ale tym razem NIE ZOSTAJĄ WYSŁANE – a ja zapominam o tej naprawie, bo nie jest to jedyna naprawa dokonywana w tym serwisie. Pod koniec sierpnia 2022 uzgadniam saldo telefonicznie z serwisem i nic nie wspominają o tych niezapłaconych fakturach z marca, mało tego nie wysyłają żadnego maila z monitem, nie dzwonią w sprawie braku płatności (tak jak to zazwyczaj miało miejsce). MIJA ROK.

Przeczytaj też: Jak zmusić wykonawcę do wystawienia faktury?

Aż w marcu 2023 dostaję wezwanie do zapłaty od ich prawnika na faktury z datą wystawienia czerwiec 2022 za naprawę z marca 2022. Nadmieniam, że do dziś nie przesłano mi tych faktur!!!!! Chcę zaznaczyć, że oczywiście zapłacę za tę naprawę, ale najpierw chciałbym otrzymać faktury (kwota ok. 12 tys zł), a po drugie, czy jak wystawią mi duplikat to mogę jakoś uniknąć płacenie odsetek za opóźnienie skoro nawet nie dostarczono mi faktur.

Odpowiedź: Brak faktury nie zwalnia od uregulowania należności – nie można uzależniać zapłaty od otrzymania faktury: Brak faktury a obowiązek zapłaty.

Jak chodzi o odsetki za opóźnienie w tym przypadku, to w mojej ocenie (na podstawie znanego mi orzecznictwa) należałoby uznać, że wierzyciel może ich żądać dopiero od upływu terminu wyznaczonego w wezwaniu do zapłaty. Należy bowiem przyjąć, że wobec niedoręczenia faktury roszczenie to dopiero wówczas stanie się wymagalne.

Przeczytaj też: Faktura bez terminu płatności

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

17 maja, 2023

kategoria windykacja

tag ,

1 komentarz do 'Brak doręczenia faktury a odsetki'

Subscribe to comments with RSS

  1. Najczęściej należność podstawowa jest nie do odzyskania a co dopiero odsetki.

    Michał

    27 cze 23 o 07:34

Skomentuj