Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Potrącenie kaucji z czynszem

2 komentarze

Pytanie: Po dwóch latach wynajmowania pokoju została mi wypowiedziana umowa 31 sierpnia tego roku co bardzo mnie zdziwiło gdyż jeszcze w tym samym miesiącu właściciel tego mieszkania dopytywał się mnie czy mam zamiar w dalszym ciągu pozostawać w mieszkaniu przez kolejny rok akademicki.

Przeczytaj też: Umowa najmu na rok a wypowiedzenie

Zostałem więc zmuszony do poszukiwania pokoju w ostatnim miesiącu przed rozpoczęciem studiów co wiązało się z tym, że zostały już tylko odpowiednio droższe pokoje tak więc w ostatnim miesiącu, żeby mieć pieniądze na kaucje nie zapłaciłem właścicielowi mieszkania ostatniej opłaty za wrzesień, nie prosiłem również o zwrot kaucji ponieważ sądziłem, że ta pokryje ostatnie płatności. Jednak niedawno dostałem wezwanie do zapłaty za ten miesiąc i nie jestem pewien co powinienem robić.

Przeczytaj też: Roszczenia z umowy najmu – właściwość sądu

Moje pytanie brzmi więc, czy powinienem zapłacić i potem wysłać podobne wezwanie do zapłaty do tego właściciela z prośbą o zwrot kaucji czy może zwyczajnie nie płacić? Próbowałem się z tą panią porozumieć jednak nie odrzuca wszystkie próby kontaktu.

Przeczytaj też: Właściciel mieszkania nie chce oddać kaucji

Odpowiedź: Wynajmującemu przysługuje roszczenie o zapłatę czynszu a Panu jako najemcy roszczenie o zwrot kaucji po zakończeniu umowy najmu. Może Pan zatem dokonać potrącenia – kompensaty wzajemnych zobowiązań czyli kaucji z czynszem, absolutnie nie płacić i później czekać na zwrot kaucji, bo może Pan się nie doczekać.

Wzór potrącenia: “Niniejszym dokonuje potrącenia mojego roszczenia wobec Pana z tytułu kaucji w kwocie… z Pańskim roszczeniem wobec mnie z tytułu zaległego czynszu w kwocie…”

Przeczytaj też: Potrącenie czyli kompensata należności. Znaczenie cesji

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

30 listopada, 2022

Komentarze do 'Potrącenie kaucji z czynszem'

Subscribe to comments with RSS

  1. Postawa właścicielki mieszkania dobitnie sygnalizuje żałośnie przejawiany zamiar wzbogacenia się o kaucję. Już to widzę: “nie oddam panu kaucji bo dostrzegłam ostatnio szkody które wcześniej przeoczyłam”.

    Anonim

    30 lis 22 o 08:45

  2. Właśnie chyba równie często to właściciele mieszkania są dłużnik najemcy z tytułu kaucji co najemcy im z tytułu czynszu.

    Moskal

    30 lis 22 o 11:03

Skomentuj