Roszczenia z umowy najmu – właściwość sądu
Pytanie: Mam po dziadkach mieszkanie w łodzi, ja mieszkam w Lublinie a najemca któremu to łódzkie mieszkanie wynajmowałem, mieszka (z powrotem) w Nowym Targu. Za ostatnie cztery miesiące najmu nie płacił czynszu, chcę pozew o zapłatę wnieść tylko pytanie, jaka to właściwość miejscowa sądu? Mogę do sądu w Lublinie gdzie mieszkam czy muszę do sądu w Nowym Targu gdzie najemca mieszka?
Przeczytaj też: Wezwanie do zapłaty czynszu najmu – wzór
Odpowiedź: Można do sądu właściwego miejscowo dla wynajmującego jak też do sądu właściwego miejscowo dla najemcy. A zgodnie z art. 37 Kodeksu postępowania cywilnego powództwo o roszczenie ze stosunku najmu nieruchomości wytoczyć można też przed sąd miejsca położenia nieruchomości.
Przeczytaj też: Odcięcie mediów najemcy przez właściciela
Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl
Roszczenie z umowy najmu tylko do sadu właściwego dla miejsca położenia nieruchomości! Przecież sam podał pan przepis.
Anonim
4 mar 21 o 10:36
Nie. W art. 37 kpc ma Pan napisane, że “może” a nie że wyłącznie przed sądem miejsca położenia nieruchomości. Ja na podstawie cesji miałem niejedną sprawę o zapłatę czynszu najmu i w każdym przypadku nakaz zapłaty otrzymałem w sądzie właściwym miejscowo dla mnie a nie w sądzie właściwym dla położenia nieruchomości której najem dotyczył.
admin
4 mar 21 o 11:59
Admin ma rację i gdyby tylko sąd miejsca położenia nieruchomości był właściwym w przypadku roszczeń z umowy najmu, to byłaby to właściwość wyłączna o której traktuje art. 38 KPC gdzie wymienione są przypadki i nie ma wśród nich powództwa o zapłatę czynszu najmu.
biesza
4 mar 21 o 12:27
Już trzeci pozew złożyłam w sądzie u nas w mieście i trzeci nakaz zapłaty.
Marlena
6 lip 21 o 05:30