Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Roszczenia z umowy najmu – właściwość sądu

4 komentarze

Pytanie: Mam po dziadkach mieszkanie w łodzi, ja mieszkam w Lublinie a najemca któremu to łódzkie mieszkanie wynajmowałem, mieszka (z powrotem) w Nowym Targu. Za ostatnie cztery miesiące najmu nie płacił czynszu, chcę pozew o zapłatę wnieść tylko pytanie, jaka to właściwość miejscowa sądu? Mogę do sądu w Lublinie gdzie mieszkam czy muszę do sądu w Nowym Targu gdzie najemca mieszka?

Przeczytaj też: Wezwanie do zapłaty czynszu najmu – wzór

Odpowiedź: Można do sądu właściwego miejscowo dla wynajmującego jak też do sądu właściwego miejscowo dla najemcy. A zgodnie z art. 37 Kodeksu postępowania cywilnego powództwo o roszczenie ze stosunku najmu nieruchomości wytoczyć można też przed sąd miejsca położenia nieruchomości.

Przeczytaj też: Odcięcie mediów najemcy przez właściciela

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

4 marca, 2021

kategoria windykacja

tag ,

Komentarze do 'Roszczenia z umowy najmu – właściwość sądu'

Subscribe to comments with RSS

 1. Roszczenie z umowy najmu tylko do sadu właściwego dla miejsca położenia nieruchomości! Przecież sam podał pan przepis.

  Anonim

  4 mar 21 o 10:36

 2. Nie. W art. 37 kpc ma Pan napisane, że “może” a nie że wyłącznie przed sądem miejsca położenia nieruchomości. Ja na podstawie cesji miałem niejedną sprawę o zapłatę czynszu najmu i w każdym przypadku nakaz zapłaty otrzymałem w sądzie właściwym miejscowo dla mnie a nie w sądzie właściwym dla położenia nieruchomości której najem dotyczył.

  admin

  4 mar 21 o 11:59

 3. Admin ma rację i gdyby tylko sąd miejsca położenia nieruchomości był właściwym w przypadku roszczeń z umowy najmu, to byłaby to właściwość wyłączna o której traktuje art. 38 KPC gdzie wymienione są przypadki i nie ma wśród nich powództwa o zapłatę czynszu najmu.

  biesza

  4 mar 21 o 12:27

 4. Już trzeci pozew złożyłam w sądzie u nas w mieście i trzeci nakaz zapłaty.

  Marlena

  6 lip 21 o 05:30

Skomentuj