Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Nieruchomość z kredytem hipotecznym niełatwo sprzedać

komentarze 2

Nieruchomość z kredytem hipotecznym to standard dzisiejszych czasów. W każdym mieście można znaleźć tysiące mieszkań i setki domów, których właściciele pracowicie spłacają kredyt. Właściciele to może trochę przesadzone słowo – standardowo na mieszkaniu ustanowiony jest zastaw bankowy, więc w zasadzie mieszkanie jest do chwili spłacenia kredytu pod kontrolą banku. Mieszkanie w takim miejscu oczywiście nie sprawia żadnych problemów, warto jednak pamiętać o jednym – mieszkać jest łatwo, o wiele trudniej taką nieruchomość sprzedać.

Decyzja o sprzedaży nieruchomości może mieć wiele przyczyn. Sprzedajemy, nie mogąc utrzymać drogiej nieruchomości, sprzedajemy zmieniając pracę i musząc przeprowadzić się do innego miasta – powody można wymieniać bez końca. W każdej z takich sytuacji kredyt hipoteczny może być sporą przeszkodą – sprzedaż mieszkania czy domu, który jest objęty zastawem bankowym, nierzadko jest niemożliwa a zawsze niezmiernie trudna.

Jak sprzedać dom czy mieszkanie z kredytem? Oczywiście istnieje jedno rozwiązanie – spłacić kredyt przed sprzedażą, ale jest to wysoce niekorzystne a nierzadko i niemożliwe. Można oczywiście sprzedawać nieruchomość, zaznaczając, że jest to nieruchomość kredytowana, ale w takiej sytuacji na taką sprzedaż zgodę musi wyrazić bank – istnieje spore ryzyko, że zażąda wcześniejszej spłaty kredytu i zerwie umowę. Rzecz jasna jeśli wszystko pójdzie dobrze, bank może chcieć abyśmy postąpili inaczej – po sprzedaży mieszkania, kwotę zadłużenia wpłacili do banku. Jest to również rozwiązanie, które wiąże się ze stratą finansową.

W sytuacjach koniecznych, można oczywiście zdecydować się na takie rozwiązanie jak sprzedaż mieszkania czy domu z kredytem, jednak o wiele lepiej nie decydować się na kredyt, jeśli mamy świadomość, że sprzedaż może być konieczna. Często łatwo to przewidzieć, choć oczywiście nie w każdej sytuacji tak się dzieje.

Podsumowując – kredyt może być przeszkodą w sprzedaży nieruchomości, więc jeśli mamy taka możliwość, o wiele korzystniej jest go po prostu nie brać. W takiej sytuacji o nieruchomości decydujemy samodzielnie i sprzedajemy na własnych warunkach.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 2 Ocena średnia: 5]

kategoria kredyty

Komentarze do 'Nieruchomość z kredytem hipotecznym niełatwo sprzedać'

Subscribe to comments with RSS

  1. Mam wyrok na mojego dłużnika z miejscowości Śrem (poręczyłam dla niego pożyczkę której on nie spłacił i ja musiałam to zrobić za niego) a sprawa jest od pół roku u komornika. Komornik nie odzyskał dla mnie żadnej kwoty z zasądzonej należności i podobno dłużnik nic nie ma prócz mieszkania ale na to mieszkanie jest wzięty kredyt mieszkaniowy i hipoteka banku jest na mieszkaniu a wartość długu z tytułu tego kredytu wobec banku może być wyższa od wartości mieszkania. Czy można coś zrobić żeby odzyskać dług w takiej sytuacji?

    Eliza

    6 Cze 18 o 20:01

  2. Bez przeprowadzenia pełnej analizy sprawy nie można z pewnością stwierdzić czy i co można zdziałać. Tym niemniej, wskazane byłoby zajęcie mieszkania dłużnika i jeżeli nie będzie innych sposobów na windykację, to trzeba by dążyć do licytacji tej nieruchomości. Ma Pani jako wierzyciel prawo do licytacji nieruchomości dłużnika obciążonej hipoteką na rzecz innego podmiotu; nawet jeżeli kredytobiorca (Pani dłużnik) nie ma zaległości w płaceniu rat kredytu. Dłużnikowi może zależeć na tym, by to jego mieszkanie nie zostało zlicytowane za kwotę o wiele niższa od faktycznej wartości, a to może się przytrafić. Istnieje zatem chociażby możliwość odzyskania długu kiedy dłużnik będzie wolał zapłacić Pani niż żeby nastąpiła licytacja.

    admin

    6 Cze 18 o 21:12

Skomentuj