Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Czy komornik może zająć mieszkanie w kredycie hipotecznym?

7 komentarzy

Pytanie: Mam w egzekucji komorniczej należność w kwocie podstawowej 110 tys. zł i dłużnik ten jest właścicielem mieszkania ale jest to mieszkanie w kredycie hipotecznym. Egzekucja z tej nieruchomości byłaby jedynym sposobem na relatywnie szybkie odzyskanie pieniędzy (to była pożyczka prywatnie udzielona mu przeze mnie), w przeciwnym przypadku potrwa to z 10 lat! Czy w ogóle jest możliwa egzekucja z nieruchomości obciążonej hipoteką, czy ma to sens dla mnie?

Odpowiedź: Tak, komornik na wniosek wierzyciela osobistego czyli Pana, może zająć i zlicytować nieruchomość w kredycie. Jednakże bank jako wierzyciel którego należność czyli kredyt jest zabezpieczona hipoteka na mieszkaniu dłużnika, korzysta z pierwszeństwa zaspokajania przed wierzycielem osobistym czyli przed Panem. I tu pojawia się pytanie, czy zaległość z tytułu tego kredytu nie jest na tyle duża, że suma uzyskana ze sprzedaży mieszkania już nie wystarczy na zaspokojenie Pana. Wartość ustanowionej hipoteki może nie odzwierciedlać rzeczywistej zaległości kredytowej z odsetkami i innymi kosztami. Pytanie też zatem, czy jest sens aby wyłożył Pan znaczącą kwotę niezbędną do dokonania opisu i oszacowania nieruchomości do licytacji.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

2 grudnia, 2020

Komentarze do 'Czy komornik może zająć mieszkanie w kredycie hipotecznym?'

Subscribe to comments with RSS

 1. Kupno mieszkania z lokatorem / z lokatorami? Bardzo wątpię czy będzie ktoś zainteresowany. Takie mieszkania licytuje się końca topiąc w tym koszty.

  Anonim

  2 Gru 20 o 19:42

 2. Czasem ktoś kupi. Podobno niektórzy meldują w takim mieszkaniu czy domu typków którzy swym zachowaniem powodują, że były właściciel (z rodziną) wyprowadza się.

  admin

  3 Gru 20 o 08:34

 3. Jaka to może być kwota na oszacowanie mieszkania?

  Ada

  11 Lip 21 o 07:18

 4. Myślę, że nie mniej jak tysiąc złotych a może znacznie więcej.

  admin

  11 Lip 21 o 07:56

 5. Za opis i oszacowanie mieszkania trzypokojowego musiałem dać zaliczkę 1400 złotych z siedem lat wstecz.

  łysy

  24 Sie 21 o 05:08

 6. Może komornik zająć mieszkanie w kredycie bo jest na dłużnika, gdyby był to leasing nieruchomości to co innego.

  patison66

  31 Sie 21 o 07:54

 7. Hipoteka to jedno czyli nieopłacalność egzekucji dla innego wierzyciela a drugi problem to to, że jest zamieszkana najczęściej. To że jest zamieszkała odstrasza potencjalnych zainteresowanych licytujących.

  Wiesiek

  29 Wrz 21 o 04:27

Skomentuj