Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Czy komornik może zająć mieszkanie w kredycie hipotecznym?

20 komentarzy

Pytanie: Mam w egzekucji komorniczej należność w kwocie podstawowej 110 tys. zł i dłużnik ten jest właścicielem mieszkania ale jest to mieszkanie w kredycie hipotecznym. Egzekucja z tej nieruchomości byłaby jedynym sposobem na relatywnie szybkie odzyskanie pieniędzy (to była pożyczka prywatnie udzielona mu przeze mnie), w przeciwnym przypadku potrwa to z 10 lat! Czy w ogóle jest możliwa egzekucja z nieruchomości obciążonej hipoteką, czy ma to sens dla mnie?

Przeczytaj też: Egzekucja z nieruchomości zabezpieczonej hipoteką

Odpowiedź: Tak, komornik na wniosek wierzyciela osobistego czyli Pana, może zająć i zlicytować nieruchomość w kredycie. Jednakże bank jako wierzyciel którego należność czyli kredyt jest zabezpieczona hipoteka na mieszkaniu dłużnika, korzysta z pierwszeństwa zaspokajania przed wierzycielem osobistym czyli przed Panem. I tu pojawia się pytanie, czy zaległość z tytułu tego kredytu nie jest na tyle duża, że suma uzyskana ze sprzedaży mieszkania już nie wystarczy na zaspokojenie Pana. Wartość ustanowionej hipoteki może nie odzwierciedlać rzeczywistej zaległości kredytowej z odsetkami i innymi kosztami. Pytanie też zatem, czy jest sens aby wyłożył Pan znaczącą kwotę niezbędną do dokonania opisu i oszacowania nieruchomości do licytacji.

Przeczytaj też: Pierwszeństwo, kolejność zaspokajania wierzycieli w egzekucji komorniczej

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

2 grudnia, 2020

Komentarze do 'Czy komornik może zająć mieszkanie w kredycie hipotecznym?'

Subscribe to comments with RSS

 1. Kupno mieszkania z lokatorem / z lokatorami? Bardzo wątpię czy będzie ktoś zainteresowany. Takie mieszkania licytuje się końca topiąc w tym koszty.

  Anonim

  2 gru 20 o 19:42

 2. Czasem ktoś kupi. Podobno niektórzy meldują w takim mieszkaniu czy domu typków którzy swym zachowaniem powodują, że były właściciel (z rodziną) wyprowadza się.

  admin

  3 gru 20 o 08:34

 3. Jaka to może być kwota na oszacowanie mieszkania?

  Ada

  11 lip 21 o 07:18

 4. Myślę, że nie mniej jak tysiąc złotych a może znacznie więcej.

  admin

  11 lip 21 o 07:56

 5. Za opis i oszacowanie mieszkania trzypokojowego musiałem dać zaliczkę 1400 złotych z siedem lat wstecz.

  łysy

  24 sie 21 o 05:08

 6. Może komornik zająć mieszkanie w kredycie bo jest na dłużnika, gdyby był to leasing nieruchomości to co innego.

  patison66

  31 sie 21 o 07:54

 7. Hipoteka to jedno czyli nieopłacalność egzekucji dla innego wierzyciela a drugi problem to to, że jest zamieszkana najczęściej. To że jest zamieszkała odstrasza potencjalnych zainteresowanych licytujących.

  Wiesiek

  29 wrz 21 o 04:27

 8. Tak. W większości przypadków egzekucji z mieszkania w kredycie jest ono zamieszkałe nie tylko przez małżeństwo ale też i przez małe dziecko, dzieci. Wtedy jest problem z eksmitowaniem ich, trzeba im wpierw zapewnić lokal socjalny o odpowiednim standardzie a takich lokalów występuje deficyt.

  Markos

  29 lis 21 o 12:21

 9. Zajęcie mieszkania w kredycie to jednak skuteczny środek mobilizujący dłużników do spłaty zadłużenia. Większość dłużników w takiej sytuacji nie zdaje sobie sprawy z powszechnej bezskuteczności egzekucji z zamieszkiwanych nieruchomości.

  familok

  8 sty 22 o 14:37

 10. Jak wygląda w praktyce przejmowanie nieruchomości przez banki po drugiej bezskutecznej licytacji, czy często decydują się na jej przejęcie na własność?

  batman

  23 sty 22 o 15:22

 11. Ja nie znam takiego przypadku żeby bank przejął nieruchomość po bezskutecznej licytacji. W kilku sprawach dołączyłem się jako wierzyciel do egzekucji z nieruchomości prowadzonej z wniosku banku i przejęcia nie było.

  admin

  23 sty 22 o 15:26

 12. Witam chciałem zapytać czy prawo do przejęcia mieszkania po bezskutecznej licytacji jest zarezerwowane tylko dla banków? Jestem prywatnym wierzycielem, dołączyłem się do egzekucji prowadzonej z wniosku banku.

  gameover

  23 sty 22 o 17:55

 13. Nie, Pan jako prywatny wierzyciel egzekwujący np. z tytułu pożyczki czy czegokolwiek też może przejąć nieruchomość na własność po drugiej bezskutecznej licytacji.

  admin

  23 sty 22 o 18:13

 14. A ja zastanawiam się nad tym, jak długo może trwać egzekucja z takiego mieszkania? Gdyby tak minimum pół roku to prawdopodobnie uratujemy mieszkanie tzn. spłacimy dług.

  Aśka

  11 lut 22 o 07:30

 15. Co najmniej pół roku zwłaszcza jeżeli wniesie Pani skargę na opis i oszacowanie nieruchomości.

  admin

  11 lut 22 o 13:01

 16. Czy skargę na opis i oszacowanie mieszkania może wnieść też wierzyciel który uważa, że wycena dokonana przez komornika jest zaniżona?

  Maciek

  24 lut 22 o 19:56

 17. Tak, wierzyciel też może zaskarżyć opis i oszacowanie nieruchomości.

  admin

  25 lut 22 o 04:32

 18. Czytam że egzekucje, licytacje mieszkań często są bezskuteczne a czy banki jako wierzyciele przejmują wtedy mieszkania na własność?

  Sabina

  11 mar 22 o 16:30

 19. Nie znam takiego przypadku.

  admin

  11 mar 22 o 16:48

 20. Banki nie przejmują nieruchomości po nieudanych licytacjach komorniczych, jeżeli już to firma windykacyjna która kupiła dług od banku ale i wtedy wątpliwe.

  skarul

  11 mar 22 o 18:52

Skomentuj