Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Lokaty jako efektywna alternatywa dla rachunków bankowych

komentarze 2

Wielu z nas posiada oszczędności, które często stanowią cały dorobek naszego życia. Niejednokrotnie są to środki zbierane od kilku bądź kilkunastu lat. Zdarza się też, że na nasze konto wpływa suma, która w danym momencie nie będzie wydatkowana. Problem pozostaje zazwyczaj ten sam, co zrobić aby te środki zabezpieczyć, a jednocześnie pozwolić im na siebie zarabiać. Z pomocą przychodzą nam banki i oferty lokat (najlepsze są tutaj).

Klienci praktycznie każdego banku mają oprocentowane rachunki ROR, na których gromadzą własne środki. Jednak roczna stopa procentowa takich rachunków jest często jakimś niewielkim ułamkiem i tak naprawdę pozwala zarobić grosze. Nie warto więc przetrzymywać na takich rachunków środków, które w danym momencie nie są wykorzystywane. Czym więc powinniśmy się zainteresować chcąc ulokować swoje środki bezpiecznie i zyskownie ? Odpowiedź jest prosta – lokaty.

Dlaczego lokaty są bezpieczne i opłacalne dla klientów banków? Bezpieczeństwo lokat wynika przede wszystkim z ustawy bankowej, która reguluje pracę wszystkich banków. Każdy bank działający na terenie Polski musi uczestniczyć w Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, który sprawuje pieczę nad naszymi środkami. W momencie upadku banku, w którym założyliśmy lokatę, BFG i wszystkie banki działające w jego obrębie gwarantują nam zwrot środków. Pamiętajmy jednak, że kwota gwarancyjna jest określona z góry i wynosi maksymalnie 100. 000 euro.

Opłacalność lokat wynika przede wszystkim z faktu, że ich oprocentowanie jest znacznie wyższe niż rachunków ROR. W przypadku środków utrzymywanych na rachunkach ROR ich efektywność jest niższa niż roczna stopa inflacji, co powoduje, że nie tylko nie pomnażamy naszego kapitału, ale realnie na nim tracimy. Jeśli oprocentowanie naszych środków jest niższe niż stopa inflacji, to nasz pieniądz traci na wartości. Podstawową zasadą bezpiecznego lokowania środków jest więc zabezpieczenie ich przed inflacją. Rachunki bankowe w większości przypadków nie zabezpieczają nas przed skutkami inflacji, czyli rosnącymi cenami. Środki, które w danym momencie nie są nam potrzebne można bezpiecznie przenieść na lokatę bankową i zabezpieczyć je przed negatywnym efektem wzrostu cen, czyli przed inflacją. Na lokatach zarobimy znacznie więcej niż na rachunkach bankowych, jedynym minusem jest fakt, że środki należy zamrozić w banku na pewien okres. Niedotrzymanie okresu trwania lokaty wiąże się albo z całkowitą utratą odsetek, albo z proporcjonalnym obniżeniem ich wysokości. Zawsze jednak nasz kapitał jest chroniony i zwracany w całości.

Często klienci, którzy zainteresowani są założeniem lokaty wybierają bank, w którym mają już rachunek ROR. Należy jednak pamiętać, że oferty banków dotyczące oprocentowania lokat znacznie różnią się od siebie. Niejednokrotnie można znaleźć ofertę lokaty w innym banku o znacznie wyższym oprocentowaniu. Banki sterują oprocentowaniem lokat w zależności od potrzeby zwiększenia lub zmniejszenia swoich zapasów kapitałowych. Warto więc przed założeniem lokaty rozejrzeć się wśród ofert kilku bądź kilkunastu banków i wybrać tę, która jest najbardziej opłacalna. Z pomocą przyjdą nam portale internetowe, na których można porównać oferty większości banków. Pamiętajmy jednak, że banki często oferują atrakcyjne lokaty w formie promocji o krótkim czasie trwania. Nie należy więc bezgranicznie ufać takim portalom i samemu przejrzeć strony internetowe banków.

Wśród ofert lokat możemy znaleźć lokaty długoterminowe i krótkoterminowe. Które zatem są bardziej opłacalne? Z matematycznego punktu widzenia bardziej opłacalne są zazwyczaj lokaty długoterminowe, jednak biorąc pod uwagę zmienność rynku, nie jest to do końca słuszne. Wraz ze wzrostem stopy referencyjnej Narodowego Banku Centralnego rośnie oprocentowanie lokat. Banki co jakiś czas oferują klientom lokaty specjalne o wyższym oprocentowaniu i zazwyczaj są to lokaty krótkoterminowe. Wynika stąd, że dla osób lubiących wyszukiwać nowe, lepsze możliwości inwestowania własnych środków, najlepszym rozwiązaniem są lokaty krótkoterminowe, o długości trwania od 1 dnia do 6 miesięcy.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 5]

kategoria depozyty bankowe

Komentarze do 'Lokaty jako efektywna alternatywa dla rachunków bankowych'

Subscribe to comments with RSS

  1. Moi koledzy, wielu z nich gra na giełdzie, udzielają pożyczek dla zysku tudzież inwestują na inne mniej lub bardziej ryzykowne sposoby. Krytykują mnie za to, że ja, do czego sam przyznaję się, wszystkie moje oszczędności umieszczam na kontach i lokatach bankowych. Twierdzą, że to niemęskie, bo brak w tym ryzyka. Tyle tylko że oni myślą iż zarabiam znacznie mniej niż zarabiam, bo nie lubię zbytnio obnosić się z bogactwem. A ja już w moim biznesie który prowadzę mam wystarczająco duże ryzyko finansowe. Co prawda nie takie, że mogę stracić wszystko albo 50% ale jednak na poziomie ok. 30% takowe jest. Oni natomiast, każdy z nich pracuje na etacie w stabilnej firmie, mają poczucie stabilności zatrudnienia (o ile nie będzie jakichś grupowych zwolnień) i, co tu dużo gadać, nudy. Ja mam w swojej pracy ciekawie. Dlatego, to co zarobię, to już nie chce tym ryzykować i dlatego interesują mnie wyłącznie lokaty i konta oszczędnościowe, aby tylko przynajmniej nie stracić z powodu inflacji. Mój majątek i dochody są na takim poziomie, że następnym wyzwaniem materialnym byłby już np. zakup własnego samolotu, a takich (snobistycznych i na pokaz) aspiracji nie mam. A z ryzykownymi i potencjalnie atrakcyjnymi inwestycjami wiadomo jak bywa – można wiele zyskać ale i wiele stracić.

    zauliczny

  2. W przypadku depozytów bankowych (lokat terminowych, rachunków oszczędnościowych) możemy mówić oszczędzaniu pieniędzy ale raczej nie o inwestowaniu gdyż odsetki z nawet najlepszych lokat bankowych to marny zysk. Znacznie lepiej wychodzą na tym banki (a jakżeby inaczej, przecież muszą na tym zarobić) gdyż dzięki naszym lokatom uzyskują środki na udzielanie kredytów i to już są inwestycje. Jednak i Ty możesz zarabiać w ten sposób bo zamiast lokować pieniądze w banku, możesz zainwestować np. w udzielnie prywatnej pożyczki. No właśnie, jak dobrze pójdzie. Może się bowiem zdarzyć że pożyczkobiorca nie dość że dobrowolnie nie zwróci Ci pieniędzy to jeszcze ich nie odzyskasz, w tym nawet z pomocą komornika. No cóż, do odważnych świat należy. Jednak jeżeli udzielając pożyczki zażądasz zabezpieczenia a szczególnie hipoteki na nieruchomości pożyczkobiorcy, to już Twoja inwestycja staje się prawie tak bezpieczna jak bankowa lokata.

    harry

Skomentuj