Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Czy wierzyciel przystępujący do licytacji ruchomości wpłaca rękojmię?

Jeden komentarz

Pytanie: Czy wierzyciel chcący przystąpić do licytacji ruchomości na przykład samochodu, też wpłaca rękojmię? Chodzi o wierzyciela w tym postępowaniu egzekucyjnym.

Odpowiedź: Art. 8671 § 4 kpc (kodeksu postępowania cywilnego) stanowi, że rękojmi nie składa wierzyciel przystępujący do przetargu, któremu przysługuje wierzytelność o wartości nie niższej od wysokości rękojmi i jeżeli do tej wysokości jego wierzytelność oraz prawa korzystające z pierwszeństwa przed tą wierzytelnością znajdują pokrycie w cenie wywołania. Jeżeli wartość wierzytelności jest niższa od wysokości rękojmi albo znajduje tylko częściowe pokrycie w cenie wywołania, wysokość rękojmi obniża się − w pierwszym przypadku do różnicy między pełną rękojmią a wartością wierzytelności, w drugim przypadku − do części wartości wierzytelności niepokrytej w cenie wywołania.

Poza tym, jak wskazano w komentarzu poniżej, rękojmi nie składa się, jeśli suma oszacowania ruchomości jest niższa niż 5 000 zł; wówczas nie składa rękojmi żaden licytant, nie tylko wierzyciel.

To znaczy niekoniecznie wystarczy do zwolnienia z rękojmi, że wierzyciel przystępujący do licytacji ma w tym postępowaniu egzekucyjnym wierzytelność nie niższą od wymaganej rękojmi?

No tak jak wynika z przywołanego przeze mnie wyżej przepisu; innymi słowy, aby został całkowicie zwolniony z rękojmi, to przynajmniej część jego wierzytelności w przypadku sprzedaży ruchomości za cenę wywoławczą musi przypadać mu w przewidywanym planie podziału w przypadku gdy jest też co najmniej jedne inny wierzyciel.

Uwaga. Rękojmia wpłacona przez licytanta który wygrał licytację (uzyskał przybicie), zostaje zatrzymana na poczet ceny nabycia. Pozostałym uczestnikom rękojmia jest zwracana niezwłocznie. W przypadku, gdy nabywca nie zapłaci ceny w terminie, traci rękojmię a skutki przybicia wygasają. Z utraconej rękojmi pokrywane są koszty egzekucji a reszta przechodzi na sumę uzyskaną w egzekucji lub na dochód Skarbu Państwa.

Wpis zaktualizowano dnia 17 maja 2025 r.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

23 kwietnia, 2023

1 komentarz do 'Czy wierzyciel przystępujący do licytacji ruchomości wpłaca rękojmię?'

Subscribe to comments with RSS

  1. Jeżeli samochód albo inna ruchomość do licytacji jest oszacowany na mniej niż 5 tysięcy złotych to rękojmi nikt nie wpłaca.

    kosa

    24 kw. 23 o 08:23

Skomentuj