Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Komornik nie chce udać się pod faktyczny adres zamieszkania dłużnika

komentarze 32

Pytanie: Witam, kilka miesięcy temu pytałem Pana o adres zamieszkania a zameldowania dłużnika. Komornik widzi tylko adres zameldowania a zamieszkania nic nie robi. Jeśli mógłby Pan podpowiedzieć jaki dowód przedstawić komornikowi na to że mieszka w innej miejscowości niż jest zameldowany. Listu poleconego nie odbiera ode mnie dłużnik a dla komornika to nie jest dowód (tak stwierdził komornik).

Odpowiedź: List zwrócony przez pocztę po dwukrotnym awizowaniu jest przecież dowodem na to, że według poczty dłużnik zamieszkuje pod tym adresem. Gdyby nie zamieszkiwał, to poczta nie awizowałaby przesyłki lecz od razu zwróciła ją do nadawcy czyli do Pana z adnotacją „adresat nieznany” albo „adresat wyprowadził się”. Proponuję wskazać to pisemnie komornikowi jak i to, że przecież nie ma innej możliwości udowodnienia tego komornikowi, że dłużnik tam mieszka. Wnosząc na przykład pozew o zapłatę wcale nie trzeba dowodzić tego, ze wskazany w pozwie adres zamieszkania dłużnika faktycznie tym adresem jest. Co więcej, odpis nakazu zapłaty wysłany przez sąd na adres zamieszkania dłużnika – pozwanego który powróci dwukrotnie awizowany, sąd nada klauzulę wykonalności. Dalej, w tymże pisemnie do komornika, proszę go postraszyć iż jeśli w dalszym ciągu będzie ociągał się z podjęciem czynności pod wskazanym przez Pana adresem zamieszkania dłużnika, to złoży Pan do sądu rejonowego skargę na zaniechanie dokonania przez niego czynności. Jak już poprzednio napisałem, w Kodeksie postępowania cywilnego mowa jest o adresie zamieszkania a nie zameldowania i na to też może Pan komornikowi zwrócić uwagę.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 5]

kategoria komornik

Komentarze do 'Komornik nie chce udać się pod faktyczny adres zamieszkania dłużnika'

Subscribe to comments with RSS

 1. Takie lenistwo komornika z z którym też w mojej sprawie walczę świadczy o tym, ze oni wciąż opływają jak pączki w maśle. Podwoić liczbę kancelarii komorniczych!

  antytoga

 2. Statystycznie skuteczność egzekucji z ruchomości pod adresem zamieszkania jest bardzo niska, może stąd niechęć.

  admin

 3. Czasem jednakże skuteczna i ponieważ jest jak twierdzisz, to właśnie dowodzi, że mają się za dobrze komornicy polscy.

  antytoga

 4. Generalnie jak sie nie sciagnie z konta bankowego,umowy o prace,egzekucji z nieruchomosci to szanse sa bliskie zeru…..

  W moich sprawach 1 na 20 dluznikow pracuje legalnie i jest z czego sciagnac,jak widze ze sa zbiegi na rachunkach bankowych to nawet szkoda to egzekwowac.

  Misiek

 5. Niskie długi można stosunkowo często ściągnąć zajmując ruchomości w mieszkaniu. Tylko czy komornikom chce się fatygować do dłużnika w sprawie np. 1000 złotych…

  admin

 6. Admin; egzekucja z ruchomości nawet przy znacznie, znacznie większych kwotach może być skuteczna o ile wierzyciel potrafi prowadzić odpowiednio postępowanie. Wiem z autopsji. A co do sprawy to zamiast lamentować, zmienić komornika na takiego, który umiejętnie „robi teren”. Zameldowanie nie ma nic wspólnego z zamieszkiwaniem więc proceduralnie komornik też dupa.

  caramba

 7. Najważniejsze jest, czy dłużnik i co ma. Może być mu żal zabrania mu w miarę nowych rzeczy ale mniej żal na przykład pięcioletniego komputera.

  admin

 8. Wartość sprzedażna tych rzeczy nie koniecznie ma największe znaczenie.

  caramba

 9. „Takie lenistwo komornika z z którym też w mojej sprawie walczę świadczy o tym, ze oni wciąż opływają jak pączki w maśle. Podwoić liczbę kancelarii komorniczych!” zdecydowanie jestem za ! Mi się udało otworzyć własne biuro ale koledzy nie mieli tyle szczęśia a pracy starczy dla każdego

  komornik-konrad.pl

 10. To jak to w końcu jest, bo kilka miesięcy temu jeden z komentatorów na tym blogu (możliwe, że komornik, chyba tak zresztą napisał) poinformował mnie, że już nie ma ograniczeń ilości kancelarii komorniczych i każdy kto spełni formalne wymagania (wykształcenie oraz doświadczenie) może zostać komornikiem.

  admin

 11. Koledzy z branzy,ale powiedzcie co mozecie ilu komornikow wezmie chocby komputer dluznikowi ?? 1 na 10 ,bo to nikomu sie nie oplaca. Komputer kosztuje 500 zl,komornik bierze 15% pod warunkiem,ze sprzeda. Czesto jednak nie udaje sie sprzedac sprzetu i kolo sie zamyka

  Misiek

 12. Ja miałem kilka spaw w których komornicy pozajmowali i nawet ogłosili licytację sprzętów elektronicznych / agd i w żadnym wypadku nie zrobiło to wrażenia na dłużniku. No i oczywiście nikt tego nie kupił.

  admin

 13. Czyli klasyka,albo zejdzie z konta,albo z umowy o prace,samochod …moze wszczecie egzekucji z nieruchomosci.

  Praktykowales kiedys rozdzielanie wspolnosci majatkowej malzenskiej ?

  Misiek

 14. Nigdy, za leniwy byłem, dużo innych zleceń było z widokiem na szybsze sukcesy.

  admin

 15. No teraz niestety jest bardzo malo atrakcyjnych zlecen,ale tez sytuacja w kraju nie sprzyja niestety windykacji

  Misiek

 16. Teraz owszem, nie ma eldorado dla windykatorów.

  admin

 17. „głosili licytację sprzętów elektronicznych / agd i w żadnym wypadku nie zrobiło to wrażenia na dłużniku. No i oczywiście nikt tego nie kupił.”

  Admin; już kiedyś pisałem na tym forum. Źle podchodzisz do egzekucji z ruchomości. Modelowo, tj. schematycznie można postępować z dłużnikami, którzy mają jawny majątek.

  caramba

 18. Coś tam pamiętam, ale mgliście. Jak nie jest jego to nie można zlicytować.

  admin

 19. Coraz czesciej mysle,zeby to zamknac w cholere….

  Misiek

 20. Zreszta z tych duzych upadlosc oglosila grupa efinanse czy jakos tak, Gredan, no i ogolnie sporo firm windkacyjnych „pada”

  Misiek

 21. Ciekawe, czy te upadłości są wraz z pieniędzmi klientów bo jak tak, to pewnie nowe spółki będą zakładać w tejże branży.

  Dziwi mnie, że Gredan upadł, bo chyba windykował dla Pośrednictwo-Finansowe Kredyty-Chwilówki Sp. z o.o. więc na brak zleceń chyba nie narzekali.

  admin

 22. Windykowal tez podmioty gospodarcze,jak widac nie oplacalo sie po prostu . Droga reklama,slaba sciagalnosc i minus na dzialalnosci gotowy.

  Misiek

 23. Coraz mniej dłużników boi się windykacji, mają większą świadomość swych praw o których coraz więcej informacji w internecie. Coraz tez więcej wierzycieli wie o tym, że firma windykacyjna może co najwyżej tyle co sam wierzyciel może. Coraz więcej wierzycieli pisze samodzielnie pozwy, w tym do e-sądu. To są moim zdaniem podstawowe przyczyny takiego stanu rzeczy.

  admin

 24. Zapewne tak,czesto tez spotykam sie (bo sam pozyskuje klientow) z sytuacja,ze ludzie nie wierza w komornika i jego „powodzenia” .. Sami wierzyciele maja bardzo duza swiadomosc,ze jak gosc ma kilka spolek to bedzie ciezko odzyskac pieniadze i latwo,a nie chca wykladac kasy na postepowania bo nie widza w tym sensu.

  Misiek

 25. A ciekawe, czy aby nie wzrósł odsetek sprzedaży za gotówkę (a nie na odroczony termin płatności).

  admin

 26. Na pewno wzrosl,ostatnio mialem przpadek klienta gdzie facet przy nim robil przelew na ponad 100 000,oczywiscie gosc bez majatku.typowy przekret i scigaj sobie takiego.Zabral towar i na tym go widzieli

  Misiek

 27. admin, a skąd Ty wziąłeś informację, że jak zajęta ruchomość nie jest dłużnika to jej nie można sprzedać?

  caramba

 28. Zgodnie z prawem nie można natomiast jeśli właściciel nie zareaguje (na czas) to można. Już niejedną poważną ruchomość nie dłużnika komornik na mój wniosek zlicytował, na przykład: http://pamietnikwindykatora.pl/2011/01/11/przehandlowalismy-leasing/

  Ukraść coś też można choć nie wolno. 😉

  admin

 29. czyli można… A 85% reakcji „osób trzecich” to podrobione faktury i umowy na ciocię,czy babcię.

  caramba

 30. Raczej chyba nie podrobione tylko oficjalnie prawdziwe choć cel wiadomy.

  admin

 31. Od ponad roku mieszkam za granicą. Ciągną się za mną długi na około 7000 zł. Mam w Polsce mieszkanie, które wynajmuję, ale pieniądze za wynajem trafiają na konto moich rodziców.
  Na moim polskim koncie nie ma środków. I teraz pytanie: załóżmy, że dochodzi do sądowego nakazu zapłaty – czy takie wezwanie jest skuteczne nawet jeśli nie mam szans odebrać go w swoim miejscu zameldowania? I czy komornik może zabrać rzeczy należące do Bogu ducha winnych najemców mieszkania? Bo ja tam żadnych wartościowych rzeczy nie mam.
  Będę wdzięczny za poradę.
  PS: jeden dług to Orange, który rozwiązał umowę i przywalił mi jakąś karę na 3000 zł, drugi to zaległa chwilowka, ale jestem w trakcie dogadywania się z firmą windykacyjną.

  Iwan

 32. Jeżeli ktoś pod tym adresem odbierze nakaz zapłaty lub jeżeli dwukrotnie awizowany powróci do sądu, to sąd uzna że został prawidłowo doręczony i nada nakazowi klauzulę wykonalności wobec czego wierzyciel będzie mógł wnieść do komornika o egzekucję. Jeżeli jednak listonosz / Poczta Polska przyjmie do wiadomości, że Pan tam już nie mieszka i zwróci nakaz do sądu z adnotacją adresat wyprowadził się, to sąd wezwie wierzyciela – powoda do wskazania Pana aktualnego adresu zamieszkania.

  Istnieje takie ryzyko że komornik zajmie rzeczy najemców jeżeli nie będą w stanie wykazać, że to są ich rzeczy a nie Pana.

  admin

Skomentuj