Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Jak zmienić komornika w trakcie egzekucji?

19 komentarzy

Przekazanie sprawy do innego komornika na wniosek wierzyciela w toku postępowania egzekucyjnego możliwe jest na podstawie art. 8 ust. 13 ustawy o komornikach sądowych i egzekucji. Komornik, za zgodą wierzyciela, może przekazać całość lub część sprawy egzekucyjnej innemu komornikowi, jeżeli ten wyrazi na to zgodę. Komornik który przejmie sprawę na wniosek wierzyciela najprawdopodobniej też zażąda od niego uiszczenia zaliczek niezbędnych do prowadzenia egzekucji. Istnieje jeszcze jeden sposób na zmianę komornika przez wierzyciela a mianowicie zawnioskowanie przez wierzyciela o umorzenie postępowania egzekucyjnego; komornik umorzy egzekucję, zwróci wierzycielowi tytuł wykonawczy i ten będzie mógł wówczas skierować wniosek egzekucyjny do innego komornika. Odradzam jednak ten drugi sposób z powodu kosztów jakimi wierzyciel zostanie obciążony przez komornika umarzającego postępowanie egzekucyjne na wniosek wierzyciela: https://pamietnikwindykatora.pl/umorzenie-postepowania-egzekucyjnego-na-wniosek-wierzyciela-koszty/.

Jednak nie oceniaj zbyt pochopnie komornika który bezskutecznie prowadzi Twoją sprawę. Jest wysoce prawdopodobne, że gdy przeniesiesz sprawę do innego komornika, to nic się nie zmieni. Komornicy wykorzystują te same narzędzia, jak system OGNIVO do namierzania kont bankowych, w ZUS pytają o płatnika składek (zakład pracy) aby zająć wynagrodzenie, zajmują (w ciemno) wierzytelność – nadpłatę podatku w Urzędzie Skarbowym, w CEPiK sprawdzają czy dłużnik jest właścicielem pojazdu. No i czynności terenowe u dłużnika wykonują celem zajęcia ruchomości, co stosunkowo rzadko przynosi wymierny efekt. Aha, sprawdzają jeszcze czy dłużnik ma nieruchomości ale nawet jak ma, to najczęściej tak obciążoną hipotekami na rzecz banków, że ręce opadają i nie ma sensu prowadzić egzekucji.

Przeczytaj też: Komornik właściwy dla miejsca zamieszkania dłużnika

Nie zrażaj się też tym, że nie możesz dodzwonić się do komornika prowadzącego sprawę, albo tym że jest “arogancki”. To nie powód aby tracić czas na wycofywanie sprawy – przenoszenie jej do innego komornika, bo Tobie znajomy powiedział, że w mig ten inny komornik ściągnął dla niego kasę. Może i ściągnął, bo sprawa była bardzo prosta – dłużnik miał pieniądze na koncie bankowym, nie wycofał, nie ukrył ich w obliczu egzekucji. Powtarzam zatem: inny komornik zapewne nie będzie skuteczniejszy, bo dłużnik po prostu albo nic nie ma, albo ukrywa majątek. Nie ma sensu zmieniać komornika, bo ten aktualnie prowadzący sprawę w końcu może zajmie konto dłużnika na którym są środki, przesławszy ponownie zapytania do OGNIVO. Najlepiej zawnioskować o to do komornika ponieważ sam z siebie może nieprędko ponowić takie zapytania.

Przeczytaj też: Wybór komornika przy egzekucji z nieruchomości

No to kiedy warto zmienić komornika? A wtedy, gdy Twoja sprawa nie jest jedyną którą komornik prowadzi przeciwko temu dłużnikowi. Co wyegzekwuje, to dzieli pomiędzy wszystkich wierzycieli (nie ma znaczenia, kto wcześniej wniosek egzekucyjny złożył). A jak są wierzyciele uprzywilejowani, typu niezaspokojone samotne matki (no, alimenty, no) albo z tytułu podatków czy z tytułu pracy, tu jesteś na szarym końcu jako wierzyciel inny niż wyżej wymienieni. Wtedy warto przenieść sprawę do innego komornika. Może bowiem okazać się, że zajmie np. konto bankowe którego nie zajął ten komornik z wieloma sprawami i wyegzekwuje pieniądze tylko dla Ciebie.

Przeczytaj też: Jak uniknąć zbiegu egzekucji?

Może są jeszcze jakieś inne powody dla których warto zmienić komornika, ale w tym momencie nie przychodzą mi do głowy. No, jest jeszcze kwestia egzekucji z nieruchomości – może ją prowadzić tylko komornik właściwy miejscowo dla miejsca jej położenia i wtedy, gdy egzekucja przez komornika z wyboru jest nieskuteczna, to można ją przenieść do tego który może poprowadzić (albo już prowadzi ) egzekucję z nieruchomości.

Generalnie, jak chcesz mieć niemal pewność, że będziesz w sprawie jedynym wierzycielem, to po prostu nie kieruj wniosku egzekucyjnego do żadnego komornika właściwego miejscowo dla siedziby / miejsca zamieszkania dłużnika. Przykładowo: masz dłużnika w Katowicach? No, to złóż wniosek egzekucyjny np. do komornika w Sosnowcu jako do komornika z wyboru ale wcześniej dowiedz się, czy dany komornik może przyjąć sprawę z wyboru. Ten z Sosnowca, choć nie może prowadzić egzekucji z nieruchomości w Katowicach, to i tak powinien Ci ustalić, czy dłużnik ma nieruchomość (jak złożysz stosowny wniosek) i najwyżej sobie przeniesiesz sprawę do Katowic.

Przeczytaj też: Zmiana komornika w egzekucji alimentów

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

13 lipca, 2020

kategoria windykacja

tag

Komentarze do 'Jak zmienić komornika w trakcie egzekucji?'

Subscribe to comments with RSS

  1. Dzień dobry, mam pytanie. Jeżeli wiem, że dana osoba posiada firmę jednoosobową odprowadza składki zusowskie oraz do urzędu skarbowego. Dlaczego komornik nie dowiedział się jeszcze o posiadanym zarobku? Firma działa już półtora roku.

    Eliza

    13 lip 20 o 17:47

  2. Komornik zapewne dowiedział się w ZUS że dłużnik prowadzi firmę. Jak chodzi o zarobek takiego dłużnika, to komornik może zająć mu konto bankowe (przypuszczam, że zajął) ale nie wiem, czy dłużnik pobiera zapłatę na konto czy w gotówce i wówczas jest problem. Dłużnik może też podawać klientom konto zaufanej osoby trzeciej i takiego konta komornik nie ma prawa zająć. Jeżeli dłużnik sprzedaje / wykonuje usługi z odroczonym terminem płatności, to komornik może zająć mu te należności u klientów ale oczywiście najpierw trzeba by ich odszukać (na fakturach dłużnika).

    admin

    13 lip 20 o 18:04

  3. Osoba ta podała konto osoby trzeciej jak Pan wspomniał. I co miesiąc zostaje wystawiony rachunek dla tej osoby ile zarobił w danym miesiącu.

    Eliza

    13 lip 20 o 19:02

  4. Teoretycznie można by wskazać tę osobę komornikowi z wnioskiem o wystosowanie do niej zajęcia wierzytelności czyli środków dłużnika które wpływają na konto tej osoby. Z tym, że komornik nie może zmusić tej osoby do zapłaty. W zajęciu wierzytelności wezwie ją do udzielenia mu informacji, czy jest dłużnikiem Pani dłużnika (czyli czy posiada jego środki na koncie) i jeżeli tak, to że ma przelać je komornikowi a nie dłużnikowi. Oczywiście nie wiem, jak postąpi ta osoba. Można by też postraszyć ją zawiadomieniem o współudziale w popełnianiu przestępstwa udaremniania zaspokojenia wierzyciela.

    admin

    13 lip 20 o 19:40

  5. Chciałbym zmienić komornika z właściwego dla nieruchomości (w toku sprawy wyszło, że niemożliwa jest egzekucja) na właściwego dla adresu dłużnika. Czytałem, że trzeba uzyskać zgodę nowego komornika, czy tyczy się to również komorników właściwych miejscowo czy tacy nie mogą odmówić?
    Jeśli nie mogą odmówić lub uzyskam zgodę (ustna wystarczy?) to jak mniej więcej taki wniosek o zmianę komornika ma wyglądać?

    Anonim

    28 wrz 20 o 15:38

  6. Komornik właściwy miejscowo musi sprawę przyjąć, nie ma potrzeby pytać go czy przyjmie. Pisze Pan do komornika u którego aktualnie ma pan sprawę: “Wnoszę o przekazanie sprawy do komornika … jako właściwego dla miejsca zamieszkania dłużnika w celu prowadzenia egzekucji z wierzytelności (z rachunków bankowych, wynagrodzenia za pracę i innych) oraz ruchomości.”

    admin

    28 wrz 20 o 16:26

  7. Przecież komornik komornik z innego miasta w tym samym województwie może prowadzić egzekucję z nieruchomości dla której bliższy jest inny komornik (w innym mieście).

    Anonim

    17 cze 21 o 16:00

  8. Nie może chyba że jest to komornik przy tym samym sądzie rejonowym w okręgu którego znajduje się nieruchomość.

    admin

    17 cze 21 o 16:11

  9. A to nie jest tak, że w ramach wyboru komornika czyli obecnie w granicach apelacji?

    kowal

    15 sie 21 o 12:49

  10. Nie, w przypadku egzekucji z nieruchomości musi to być komornik przy sądzie rejonowym w okręgu którego położona jest ta nieruchomość.

    admin

    15 sie 21 o 19:35

  11. Pytanie – czy komornik od którego zabieram sprawę po to aby przekazać innemu nie obciąży mnie opłatą jak za umorzenie egzekucji na mój wniosek?

    haha

    23 sie 21 o 09:46

  12. Nie, bo to nie umorzenie tylko przekazanie do innego komornika.

    admin

    23 sie 21 o 09:51

  13. A w kwestii rozliczenia, rozdysponowania zaliczki wpłaconej przez wierzyciela pierwszemu komornikowi?

    Martin

    3 wrz 21 o 15:04

  14. Jeżeli komornik który przekazuje sprawe innemu nie wykorzystał całej zaliczki, to niewykorzystaną jej część zwraca wierzycielowi. Komornik któremu przekazano sprawę wzywa wierzyciela do uiszczenia zaliczki.

    admin

    3 wrz 21 o 20:56

  15. Częściej jest tak, że przekazując sprawę wzywa do dopłaty gdyż rzekomo założył za wierzyciela egzekwującego. 🙂 I nie dojdziesz do tego, czy Cię nie oszukuje.

    Radek

    28 sty 22 o 10:00

  16. Można zażądać szczegółowego rozliczenia i rachunków. Jednak najpierw zapłaciłbym ile żąda, żeby nie wszczął egzekucji.

    admin

    28 sty 22 o 10:19

  17. Pytanie czy tymi 5% opłaty dotychczas prowadzący sprawę komornik nie obciąży też wierzyciela za zabranie mu sprawy do innego komornika?

    Darek

    6 lut 22 o 07:04

  18. Nie, bo przekazanie sprawy do innego komornika ( w tym także na wniosek wierzyciela) to nie jest umorzenie postępowania egzekucyjnego a tylko przy umorzeniu na wniosek komornik pobiera od wierzyciela te 5%.

    admin

    6 lut 22 o 12:27

  19. Tak jest, bardzo ważne: nie umarzać chociaż może niejeden komornik tak poradzi, aby skasować wierzyciela te 5% od dalej nieściągniętego długu!

    handel

    12 lut 22 o 20:32

Skomentuj